"מס על השכרת דירה - צודק; יש להוריד את הפטור לפחות מ-5,000 שקל בחודש"

מנואל טרכטנברג מודה שנעלב מקריאות הבוז מהפעילים, וגם מבין שאם ימונה לשר אוצר - אשתו תיאלץ לפרוש מתפקידה. לדבריו, הפטור ממע"מ על ירקות ופירות ובאילת - מעוות

צבי זרחיה

"אי אפשר שלא להיפגע, בפרט כשזה קורה בפעם הראשונה שאני נכנס לאולם של המפלגה שמציעה אותי לתפקיד, וזוכה לבוז", מודה פרופ' מנואל טרכטנברג, כשהוא מתאר את קבלת הפנים הקרה שקיבל לפני שבועיים בוועידה של מפלגת העבודה, שבה ספג קריאות בוז מצד פעילים בתגובה לשיריונו במקום ה-11 ברשימה.

"מצד שני, ראשי המפלגה, הרצוג ולבני, אימצו אותי לחיקם והטילו עלי להוביל את התחום הכלכלי־חברתי. אני מקיים דיאלוג עם חברי המפלגה, והוא נוקב ולא פשוט, אבל התוכנית שהוצגה משקפת היטב את מגוון הרעיונות", מוסיף טרכטנברג, מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר האוצר, בראיון ל-MarkerTV ולערוץ הכנסת.

איך תסתדר במפלגה כזאת? מפלגה שיש לה מוניטין של כזאת שהורסת את המנהיגים שלה.

"זה מגרה ומאתגר, ומכריח אותי לנמק ולשכנע או להשתכנע. אני מעדיף את זה אלף מונים על דף מסרים שהקודקוד מוריד למטה".

למה עזבת הכל ובאת לפוליטיקה?

"עשיתי את הצעד המתבקש, כי אתה מהר מאוד מגלה שאם אתה רוצה לשנות מציאות - צריך לחצות את הקווים לאותו מקום שבו מתקבלות ההחלטות".

מה אמרה על כך רעייתך, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, שעשויה להיפרד מתפקידה כמשנה לנגידה אם תהיה שר האוצר?

"ידוע שהחיים הפוליטיים לא מקלים עם האדם שנכנס לפוליטיקה ולא עם משפחתו, והמשפחה מאוד חשובה לי. גם אשתי, לשמחתי, עשתה ועושה קריירה מצוינת בתחום הכלכלי. יש פה מחירים אישיים שצריך לשלם. לצערי הרב, אם אגיע למשרד האוצר היא כנראה תצטרך להיפרד ממשרתה. היא מודעת לזה, זה נושא שאנו מדברים עליו לעתים קרובות. אם זה יקרה אמצא ההזדמנות להתבטא עליו בהרחבה".

ח"כים בעבודה, כמו מיכל בירן, טוענים שדיברת בעמימות על הגדלת ההוצאה בתקציב.

"לא דיברתי בעמימות. בתוכנית יש אמירה ברורה: גודל הוצאות הממשלה מהתוצר יגיע ל-40%, לעומת 39.6% כיום. נכון שאי אפשר במכה אחת להגיע למטרות שחלק מחברי המפלגה היו רוצים, אבל הכיוון הוא אותו כיוון".

תעלה מסים?

"את המהלך הגדול לגבי המסים עשינו אחרי המחאה, ובלעדי זאת לא היה דו"ח. לכן זה מאחורינו. כיום השאלה היא לא אם להעלות עוד את המסים, כי מצד אחד כולם מסכימים שהמס העקיף גבוה מדי, ומצד שני רובנו מסכימים שמס הכנסה של 52% בקצה זה הגבול. האתגר הוא להרחיב את בסיס המס. זה לא קל".

תציע לבטל את הפטור ממע"מ על ירקות ופירות או באילת?

"מבחינה כלכלית גרידא, הפטורים הללו לא במקום, כי הם מעוותים. אבל הם השתרשו, וזה לא נמצא אצלי בראש סדר העדיפויות. יש הרבה מה לעשות לפני זה. למשל, יהיה מקום לשקול להוריד את תקרת הפטור ממס על השכרת דירה (שהיא כיום 5,000 שקל בחודש), הרי מדובר על מס של 10%, זה מס צודק ומתבקש".

בעלי הדירות לא יגלגלו את תוספת המס על השוכרים?

"שכר הדירה נקבע על פי כוחות השוק. מס של 10% לא יזיז את שכר הדירה. זו לא הבעיה".

כחבר בוועדת ברודט לבחינת תקציב הביטחון, מה צריך לעשות עם התקציב הזה?

"קצב הגידול בתקציב הביטחון יהיה כמחצית מקצב הגידול של תקציב המדינה כולו. אנו במצב אנומלי, שבו שנתיים אין תוכנית רב־שנתית למערכת הביטחון. אני מבין אותם - אם אתה חי מהיום למחר אתה דורש כמה שיותר היום, כי אתה לא יודע כמה תקבל מחר. מתבקש ליצור תוכנית רב־שנתית לביטחון עם תקציב רב־שנתי".

מה יהיה אם לא תהיה שר האוצר? תהיה שר במשרד אחר או ח"כ?

"לא אמרתי שהמטרה היא להיות שר האוצר. כל תרומה שאני יכול להרים כדי לקדם את הנושאים שנמצאים בתוכנית שלנו, אני בשמחה אעשה זאת, מהכנסת או מכל פוזיציה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker