סלומינסקי מתנגד לביטול חלוקת "הכספים הקואליציוניים"

יו"ר ועדת הכספים היוצא קורא למשרד האוצר לבחון את פיצול הפניות התקציביות שמוגשות לאישור הוועדה, כך שכל פנייה תכלול נושא אחד בלבד

צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), קורא למשרד האוצר לבחון את פיצול הפניות התקציביות שמוגשות לאישור הוועדה — ומתנגד לדרישות לבטל את חלוקת "הכספים הקואליציוניים" ליעדים מקורבים למפלגות.

כיום מגיש משרד האוצר לאישור הוועדה פניות לשינויים בתקציב שכוללות כמה נושאים, הקשורים גם למשרדים שונים. נוהל זה יוצר זיקה בין כל הנושאים, ומאלץ את הח"כים שמתנגדים לחלק מהנושאים, לתמוך גם בהם.

סלומניסקי אמר ל–TheMarker כי "צריך לבדוק את פיצול הבקשות כמה שיותר כדי שהדיון בוועדה יהיה על כל בקשה בנפרד, ולא יהיה מצב שאישור פנייה תקציבית אחת יהיה כרוך באישורה של השנייה". בעניין הכספים הקואליציוניים, אמר סלומינסקי כי "עדיפים הסכמים קואליציוניים שקופים בין המפלגות לבין שר האוצר, והפניות בעניינם מוצגות לוועדת הכספים. הכי טוב שכל הסיכומים הללו יהיו גלויים וידועים, ויוצגו בעת שהממשלה מאשרת את הצעת התקציב. זכותה של כל מפלגה בקואליציה לממש את תפיסת העולם שלה". סלומינסקי גם מתנגד לאסור על הח"כים לפנות לאוצר בבקשה להקצאת כספים לגופים מסוימים, וטוען כי פניות כאלה הן חלק ממילוי תפקידם הציבורי של חברי הכנסת.

בנוגע להגדלת תקציב החטיבה להתיישבות אשתקד, מ–58 מיליון שקל בתחילת השנה לכ–500 מיליון שקל בסופה, אמר סלומינסקי כי "מניתוח שקיבלתי מהאוצר עולה שהתוספת התקציבית שניתנה לחטיבה ואושרה בוועדה הגיעה לכ–95 מיליון שקל בלבד. כל יתר הסכום שהועבר לחטיבה באישור הוועדה אשתקד היה עודפי תקציב שאושרו בשנים קודמות אך לא הגיעו לכדי ביצוע".

ניסן סלומינסקיצילום: אמיל סלמן

לאחר הודעת האוצר על נוהל חדש להגברת השקיפות בהעברות התקציביות, הבטיח סלומינסקי כי בקדנציה הבאה תוגבר השקיפות. הוא האשים ח"כים באופוזיציה ביצירת "בזאר טורקי" והכנסת "שיקולים זרים לדיונים, כשחברי הכנסת מחפשים את הדרך להשתלט על הדיון או לנצל אותו לצורכי תקשורת". לטענתו, "הוויכוחים בין הח"כים נערכים כשנציגי התקשורת נמצאים בחדר, אז אני מוציא החוצה ח"כים ועושה סדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker