באיי הבתולה מתגלות הפנים המכוערות של עשירי ישראל

כמעט כל העשירים שהפקידו כספים בבנק השווייצי HSBC עשו זאת במסגרת חברות הרשומות במקלטי מס ■ זכותם של עשירים לפעול להקטנת חבות המס שלהם - אבל הם צריכים להביא בחשבון שיוקיעו אותם ציבורית

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משה שניצר המנוח היה מאושיות תעשיית היהלומים בישראל. שניצר היה ממקימי התעשייה, ואף כיהן שנים רבות כנשיא בורסת היהלומים. על פעילותו זו הוא זכה גם לקבל את פרס ישראל. השבוע, שלא בטובתו, הוזכר שמו של שניצר שוב — הפעם, כאחד מ–6,200 ישראלים שהחזיקו — עבורם ועבור בני משפחתם — חשבונות בנק בשווייץ.

מדובר בחשבון של חברה שהיתה רשומה באיי הבתולה, שהוחזק בשלוחה השווייצית של בנק HSBC. התחקיר של אורי בלאו, שמבוסס על הדלפות של שמות לקוחות הבנק בידי אחד מעובדיו לשעבר, חושף כי בחשבון הופקד סכום כסף ב–2007, וכי דובר על כך שייכנסו אליו עוד מיליוני דולרים בכמה הפקדות - ולאחר מכן ייעשה פיצול של הכסף לכמה חשבונות שונים, כולם חשבונות של חברות הרשומות בפנמה.

ההדלפה של פרטי חשבונות הבנק בשווייץ חשפה פיקדונות של עשירי העולם בסכום מצרפי של 102 מיליארד דולר ב–1988–2007. 6,200 הישראלים שבהם החזיקו חשבונות בסכום של כ–10 מיליארד דולר — הממקם את ישראל כמדינה השישית בהיקף ההפקדות של אזרחיה בבנקים זרים בשווייץ.

המיקום הגבוה ברשימה הזאת מחזק את החשד לגבי שיעורי העלמות המסים בישראל — לכאורה, יש בכך אינדיקציה על ההיקף הגדול מאוד של הכלכלה השחורה במדינה. רק שלא בטוח שלפרשנות הזאת, מפתה ככל שתהיה, יש על מה להסתמך.

צריך להזכיר כי על פי חוק, מותר לישראלים להפקיד כספים בחו"ל — כל עוד הם מדווחים על כך לרשויות המס, וכי ההסבר הנוסף לריבוי החשבונות של ישראלים בחו"ל הוא בכלל תרבותי — תרבות ה"יהודי הנודד", שבה כל ישראלי אמיד דואג ליתר ביטחון שלילדיו יהיה דרכון זר וגם חשבון בנק בחו"ל.

יש סיכוי סביר, כלומר, שלחלק גדול מהשמות שהודלפו — צדיק בינו, בני שטיינמץ, שלמה נחמה, דורון עופר, לב לבייב, משפחת שניצר־גרטלר — נעשה עוול. עובד נקמן של בנק HSBC פגע בפרטיותם, וחשף את החיסיון הבנקאי שלהם על לא עוול בכפם.

חורגים מגבולות האיים הקריביים

פרט לשלמה נחמה, שעל פי ההדלפות מ–HSBC החזיק חשבון ישיר בבנק השווייצי, קשה להצטער על העוול שנגרם לאחרים, לנוכח המידע הנוסף שנחשף עליהם בפרשה. כולם, ללא יוצא מן הכלל, הפקידו כספים ב–HSBC במסגרת חברות הרשומות במקלטי מס שונים ומשונים. איי הבתולה, פנמה והאי ג'רזי, שלושה מקלטי מס מוכרים וידועים, מופיעים שוב ושוב בהקשר של החשבונות של עשירי ישראל בשווייץ.

לא רק שהעשירים הפקידו כספים בחו"ל (וזה מותר), הם גם השתמשו לצורך ההפקדה בחברות נאמנות או בחברות עסקיות הרשומות במקלטי מס (וגם זה מותר). הכל מותר, אבל תרשו לנו להוסיף שהכל גם מכוער, נבזי ומרגיז — נבזי כמו מי שעושים שימוש בכסף שלהם ובידע שלהם כדי לחמוק מתשלום מס מלא בישראל.

אילו עסקים יש לעשירים שלנו באיי הבתולה או בפנמה? אין לנו מושג, אבל אפשר להניח שמוקד הפעילות העסקית שלהם אינו מצוי במדינות הקריביות הזעירות הללו. העובדה שרוב גדול כל כך מעשירי ישראל נמצא באותם איים קסומים לא נובעת, ככל הנראה, מהחופים הלבנים או מהשמש החמימה. הסיבה העיקרית לכך שעשירי ישראל — ביחד עם עשירי העולם — נוהרים לאותם איים הם חוקי המס המקלים, שמאפשרים לרשום בהם חברות בשיעורי מס מופחתים עד מאוד.

המיקום הגבוה ברשימה הזאת מחזק את החשד לגבי שיעורי העלמות המסים בישראלצילום: אי־אף־פי

נבהיר מיד: הרישום במקלטי מס הוא חוקי למהדרין. כל כך חוקי, שגם חברות ענק משתמשות בו בגלוי. גוגל, למשל, דיווחה ב–2011 ש–80% מרווחיה, בסך 10 מיליארד דולר, הופקו בברמודה. אפל רשמה 65% מרווחיה באירלנד, אף שרק 4% מעובדיה בעולם פועלים באירלנד.

האזכור של אירלנד ממחיש גם עד כמה השימוש במקלטי מס חרג מזמן מגבולותיהם החמימים של האיים הקריבים. למעשה, מקלטי המס הבולטים כיום בעולם הם דווקא כמה מדינות מפותחות — אירלנד, שווייץ, הולנד, סינגפור וגם בריטניה הגדולה (עם האי ג'רזי ואיי הבתולה הבריטיים).

הסבר מקומם

בקיצור, תעשיית מקלטי המס היא תעשייה משגשגת ולגיטימית, שהגדולות במדינות ובחברות בעולם מעורבות בה. אבל זה לא צריך לעוור את עינינו לגבי מהותה של התעשייה הזאת: תעשייה נצלנית, שבה העשירים והחזקים מנצלים פרצות בחוקי המס בעולם כדי להקטין את חבות המס שלהם.

גוגל הסיטה רווחים ותשלומי מסים ממערב אירופה, בעיקר מבריטניה, לברמודה. אפל הקטינה את חבות המס שלה לארה"ב. החברים שטיינמץ את לבייב את שניצר (שימו לב לריבוי היהלומנים ברשימה) את דורון עופר הקטינו ככל הנראה את חבות המס שלהם כלפי ישראל. אמנם מדובר בהקטנת חבות מס חוקית לחלוטין, אבל זה לא הופך אותה לפחות מכוערת ונצלנית.

העשירים והחזקים בכל העולם נוהגים להסתתר תחת הכסות החוקית — בבחינת "כל זמן שהשימוש במקלטי מס חוקי, אין מה לבוא אלינו בטענות". אך זהו הסבר מקומם. העשירים והחזקים יודעים שארגון OECD שובר את הראש כבר שנים ארוכות בניסיון לסגור את הפרצות של מקלטי המס העולמיים, וכי הארגון מעלה חרס בידו בשל היעדר שיתוף פעולה מצד המדינות המעורבות.

כל זמן שבריטניה, שווייץ, אירלנד או סינגפור לא יסכימו להפסיק לשמש מקלטי מס, לא יהיה ניתן למנוע הוצאת כספים אליהן. בכך המאבק על סגירת מקלטי המס הוא מאבק עולמי וארוך טווח, שקשה מאוד להעריך מתי יישא פירות, אם בכלל.

הפרצה החוקית, לכן, קיימת ותמשיך להתקיים גם בעתיד — אבל קיומה של פרצה לא אומר שחייבים להשתמש בה. הבחירה להסיט רווחים, או לרשום נאמנויות משפחתיות במקלטי המס השונים, היא בחירה אישית — שכל מטרתה היא להימנע מתשלום מס מלא.

אמנם זכותו של אדם עשיר וזכותן של חברות חזקות לפעול להקטנת חבות המס שלהם. אבל באותה המידה, גם לנו יש זכות להוקיע אותם ציבורית. תרומתם של כל אנשי העסקים הבולטים הללו לתעשייה ולחברה במדינת ישראל לא שווה דבר, אם בסופו של יום הם מנצלים את עושרם כדי לחמוק מתשלום חובם המלא לחברה שבה הם חיים — תוך שהם פוגעים בכך בחלשים ובנזקקים. זאת התנהגות נבזית, נצלנית, לא ציונית וראויה לכל גינוי. פרס ישראל בטח לא מגיע על כך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker