החתול של תנובה שומר על שמנת יבוא החלב

התקן הקיים מסייע לתנובה להמשיך לשווק את משקאות הסויה שלה במחיר גבוה יחסית - יותר מ-10 שקלים לליטר ■ ומי עומד בראש ועדה לשינוי תקן החלב?

אורה קורן

מכון התקנים יקיים היום דיון בשינוי הגדרת המוצר "חלב", לבקשת משרד הכלכלה, כחלק ממדיניותו להסיר חסמי יבוא.

על פי מקורות בענף החלב, הממונה על התקינה במשרד ביקש באחרונה מהמכון לשנות את התקן שלפיו חלב הוא רק משקה המופק מפרות, מכבשים ומעזים. לגישת המשרד, ההגדרה מגבילה את יבוא המשקאות המכונים "חלב סויה", מכיוון שהתקן אוסר להגדיר משקה שאינו מופק מבעלי חיים כחלב. בדיוני ועדת היבוא שהוביל משרד הכלכלה סברו כי התקן נועד להגן על המכירות של משקה הסויה של תנובה מפני יבוא של מוצרים מקבילים זולים יותר.

משקה סויה, משקה שיבולת שועל ודומיהם — מהווים כולם תחליף חלב לצרכנים הרגישים ללקטוז או לטבעונים. כיום מיובא לישראל בעיקר משקה סויה של חברת אלפרו, הנחשב יקר יחסית. מחיר משקאות הסויה ודומיהם נע סביב 12–20 שקל לאריזה של ליטר.

בכוונת משרד הכלכלה לשנות את התקן, כך שיתאפשר יבוא של חלב סויה זול יותר, שיוריד מחירים בשוק. אף שתנובה היא בעלת אינטרס מובהק בשימור המצב הקיים, מי שיושב בראש הוועדה שתדון בשינוי התקן הוא המדען הראשי של החברה, זאב פייקובסקי. גם המדענים הראשיים של טרה ושטראוס, מיכאן אוזן ומוטי סגל, מכהנים כחברי הוועדה. על פי מקורות בענף החלב, לפחות שניים מבין שלושת המדענים הראשיים צפויים להתנגד לשינוי התקן בנימוק של הצורך להגן על הצרכנים מהטעיה.

באתר מכון התקנים לא מפורטים תפקידיהם של השלושה ולא מצוין כי הם מייצגים את המחלבות. שלושתם מוצגים כנציגי מועצת החלב. בוועדה חברים בסך הכל 12 חברים, בהם ארבעה ממועצת החלב, שניים מהמועצה לצרכנות, שני נציגי הרשתות, נציג איגוד הרשתות, נציג איגוד לשכות המסחר וכן נציג אחד מההסתדרות, אחד מצה"ל, אחד ממשרד החקלאות ואחד ממשרד הבריאות.

מסף בסופרמרקט של חלב תנובה
חלב תנובהצילום: דן קינן

ההערכות הן שאם התקן לא ישונה במכון, יחליט שר הכלכלה, נפתלי בנט, לשנותו על פי ההליך שהחוק מאפשר לו. בדרך זו גם ביטל משרד הכלכלה לפני כמה חודשים את התקן הקובע שעל משקה פירות לא יצויר פרי, אלא אם הפרי מהווה לפחות 10% ממנו. גם תקן זה הגן על יצרנים מקומיים מפני יבוא מתחרה.

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "על פי כללי התקינה, הוועדה המרכזית, שהיא ועדה ציבורית, מקימה את הוועדות הטכניות ומקצה מקומות למוסדות השונים, תוך שמירה על איזון בין המגזרים. המוסדות הם שממנים את נציגם בוועדה, והיו"ר נבחר על יד הוועדה המרכזית מבין הנציגים בוועדה הטכנית. במקרה של ועדה טכנית למוצרי חלב, הוועדה המרכזית החליטה על מינויו של פייקובסקי ליו"ר, ואין בכך פסול. הוועדה הטכנית היא שממנה את יו"ר ועדת המומחים. אין ספק שפייקובסקי הוא מומחה בתחום. התקן מושג בפשרה בין הגורמים השונים, בין היתר בזכות כללי התקנים שקובעים שלא יהיה מגזר מסוים בוועדה הטכנית שמיוצג במספר העולה על שליש מחבריה".

מתנובה נמסר: "תנובה מתנגדת בכל תוקף לשינוי שיאפשר להטעות את הצרכן ולקרוא למוצרים על בסיס צמחי ושאינם חלב אמיתי בשם חלב. גם למשקה הסויה של תנובה איננו קוראים 'חלב סויה'. נציג תנובה בוועדת התקינה של מכון התקנים מתוקף חוק התקנים, יגן על העיקרון הצרכני של אמינות ושקיפות אל מול הצרכן, שרק חלב אמיתי יכול להיקרא חלב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker