כחלון נגד טרכטנברג: הונאה של הציבור ופניית פרסה מדו"ח הוועדה

"מדוע כל הקסמים לא הופיעו בפרק הדיור בתכנית שכתב בדו"ח שלו? כי הוא לא מאמין בהם" ■ המחנה הציוני: "חשוב לשמור במערכת בחירות על קור רוח גם כשהסקרים לא מחמיאים"

צבי זרחיה

"התוכנית הכלכלית של 'המחנה הציוני' שהוכנה על ידי פרופ' מנואל טרכטנברג הינה אוסף סיסמאות שמטרתן להונות את הציבור בישראל", כך טוענים במפלגת כולנו בראשות משה כחלון.

לדברי "כולנו", בתכנית הדיור "קרקע חינם לדירה משלך" צוינה עלות של 500 מיליון שקל, סכום המהווה מקור מימון לכ-2,000-1,000 דירות. בשוק של 2.2 מיליון דירות ההשפעה של כמות כזאת היא אפסית, בטח שלא קרקע לכל אזרח כמו שמנסה למכור לכם טרכטנברג".

"מדובר בתחפושת לבניית 2,000-1,000 דירות לדיור ציבורי. בנוסף, בתכניתו של טרכטנברג אין כל התייחסות לדרך היישום - מי יקבל את הקרקע? היכן ייבנו? על פי איזה סטנדרט ומי ינהל את הדירות. הכל סיסמאות ריקות מתוכן".

צילום: מוטי מילרוד

עוד אמרו ב"כולנו" כי "גם באשר לנושא הקצאת הקרקע התרשל טרכטנברג בעבודתו ולא התייחס לסוגיות המרכזיות. על מה מתחרים במכרז? מי זוכה בקרקע במחיר שנקבע וכיצד מבטיחים שזה לא נשאר כרווח קבלן? בצורת המכרז שטרכטנברג מציע הכסף יישאר עמוק בכיסי הקבלנים כתוצאה מעודף ביקוש בשוק".

במפלגה הוסיפו כי "אין בתוכנית דרך פעולה ברורה וצעדים ישימים להגדלה משמעותית של הבנייה שיכולה להפחית מחירים ואין אפילו יעדים, גם באמירה של הרחבת פינוי ובינוי אין כל התייחסות לדרך היישום. השאלה המתבקשת היא - מדוע כל הקסמים הללו לא הופיעו בפרק הדיור בתכנית שכתב טרכטנברג בדו"ח שלו? התשובה היא פשוטה - כי הוא לא מאמין בהם".

עוד טענו כי כל ההמלצות בדו"ח טרכטנברג לגבי המונופולים בחשמל, רשות שדות התעופה, בנקים, מזון והתביעות מהממשלה לפעול מולם "נעלמו כלא היו" וכי "אין בתוכניתו אף דרך לטיפול מבני בריכוזיות. טרכטנברג יודע שמפלגתו מפחדת להתעסק עם הגופים הללו. הוא פשוט מפחד".

צילום: תומר אפלבאום

במפלגה הוסיפו כי "בנושא המזון בדו"ח טרכטנברג, הפתרונות היו הפחתת מכסים, פתיחה ליבוא וביטול מכון התקנים. מה נשאר מכך? הקמת רשת הפצה ליצרנים קטנים. מי יקים את הרשת? איך יקימו ומי יפעיל אותה? כל התשובות לשאלות הללו נשארו לוט באפלה".

כמו גן הדגישו כי ההצעה להנהגת המע"מ הדיפרנציאלי על מזון שהבטיחו הח"כים הרצוג ופרץ יחד עם כל בכירי המפלגה, לא נכללה במצע הכלכלי-חברתי.

באשר לבנקים טענו כי "גם בנושא זה חוזרות הסיסמאות על קרנות לא ברורות. איגוחים של בנקים קטנים שילוו לאנשים אחרים באופן ישיר. אם זו התוכנית להגברת התחרותיות בבנקים? זה מה שיחסוך 3,000 שקל בחודש כפי שקבעת בדו"ח. בדיחה נחמדה אבל עם ישראל לא צוחק".

בעניין הסיוע לעניים תהו ב"כולנו" כיצד מתכוון טרכטנברג להגיע ל"אפס קשישים עניים". אתם יכולים לשאול אבל הוא לא יספר לכם. הוא מספר לכם על העלאת קצבת זקנה מגיל 70 אבל לא מספר לכם בכמה. טרכטנברג מקצה מיליארד שקל לשלושת הנושאים האלו ו-0 עניים. חברים, טרכטנברג פשוט צוחק לכם בפנים".

מ"המחנה הציוני" נמסר בתגובה: "אנחנו מעריכים את כחלון שיהיה שר בממשלה בראשות הרצוג. כחלון הוא ידיד אישי של פרופ' טרכטנברג ואף רצה והציע שיצטרף לרשימתו. חשוב לשמור במערכת בחירות על קור רוח גם כשהסקרים לא מחמיאים ולא להישמע לעצות אחיתופל של ספינרים פוליטיים המייעצים לך 'תתקוף חזק כשאתה צולל בסקרים'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker