יאיר לפיד: נלאים את קק"ל ונחזיר את הכסף לקופה הציבורית

יו"ר יש עתיד: "אף מפלגה אחרת לא העזה להתעמת עם קק"ל, כי כולן נהנו מהמנגנון המושחת של קק"ל" ■ קק"ל: "שר האוצר הכושל בתולדות המדינה מנסה בזמן בחירות לקושש קולות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לפיד הודיע כי ביום כינונה של הכנסת ה-20 יש עתיד תניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לתיקון חוק קק"ל, אשר ילאים את קק"ל, יחזיר את הקרקעות לציבור, ויהפוך אותה לחברה ממשלתית, אשר מחויבת לפעול בשקיפות מלאה וכפופה לחובות רגולטוריים, בכלל זה לפיקוח על ידי מבקר המדינה.

לדבריו, "אף מפלגה אחרת לא העזה כל השנים להתעמת עם קק"ל ולהחזיר את מה ששייך לציבור - לציבור, כי הן נהנו מהמנגנון המושחת של קק"ל, מכספיה וממינויים פוליטיים. כמו שהבאנו כסף מהרווחים הכלואים ומההון השחור, נביא את הכסף והקרקעות מקק"ל. עכשיו אנחנו גם נביא את הכסף מקק"ל במקום שישמש לשחיתות נשתמש בו לחינוך".

יאיר לפידצילום: מוטי מילרוד

יצוין כי לפיד בכהונתו כשר אוצר הוביל בחוק ההסדרים שהתקבל רק בקריאה הראשונה בכנסת חקיקת סעיף שיחייב את קק"ל בהעברת מיליארד שקל לקופת המדינה. לנוכח התנגדותם של הליכוד וישראל ביתנו נערך מו"מ עם קק"ל לפיו תעביר באופן וולנטרי כ-1.3 מיליארד שקל לקופת המדינה. כזכור, הכנסת התפזרה וחוק ההסדרים לא קודם.

לדברי לפיד, "המדינה צריכה להיות שייכת למעמד הביניים ולשכבות החלשות. לא לעסקנים שמקבלים מינויים פוליטיים, לא למימון מנגנונים מנופחים עם חשבון הוצאות בלתי מוגבל, לא לקניית המשך ההתנהלות במחשכים על ידי העברת מיליוני שקלים למפלגות ולשלוחותיהן. במקום שהכסף ישמש לשחיתות, נשתמש בו לחינוך, לבריאות ולרווחה ולהגדלת היצע הדיור".

פרטי התוכנית של לפיד

1. הכפפת קק"ל לחוק התקציב תכניס עוד מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה ותאפשר להקל את נטל המס על הציבור.

2. החזרת הקרקעות המדינה לידי הציבור - פיתוח ושיווק מהירים של הקרקעות (2.35 מיליון דונם, כ-11% מקרקעות המדינה), תוך שמירה על הריאות הירוקות ועל היערות, יאפשרו להוציא לדרך בניה של עוד עשרות אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש ולהוריד את מחירי הדיור.

3. החזרת מיליארדי שקלים מקופת קק"ל לציבור* – בעזרתם נוכל לקיים יום לימודים ארוך בכל רחבי הארץ, לחזק את חדרי המיון ולהילחם בעוני.

4. הכנסת שקיפות ומניעת שחיתות - הבטחת כללי מינהל תקין וצמצום הדרג הניהולי הבכיר המנופח, הבטחת השקיפות, הכפפה למבקר המדינה ומלחמה בשחיתות, במינויים הפוליטיים ובהעברות מיליונים מקק"ל לכל המפלגות, למעט 'יש עתיד'.

יו"ר קק"ל, אפי שטנצלרצילום: תומר אפלבאום

5. יצוין שקק"ל נוסדה כארגון שמטרתו רכישת קרקעות בארץ ישראל בשם העם היהודי ולמענו, כיון שלא היתה אז מדינה יהודית. גם לאחר קום המדינה המשיכה קק"ל להחזיק בסמכויותיה, למרות שכבר לא היתה הצדקה לקיומה. מאז 1961 ניהול הקרקעות, הכשרתן לבניה ולפיתוח ושיווקן נעשים על ידי רשות מקרקעי ישראל, הגובים דמי ניהול מקק"ל. בכל שנה מעבירה המדינה למעלה ממיליארד שקלים לקק"ל עבור הכנסותיה מהחכרת קרקעות, זאת בנוסף להכנסותיה האחרות של קק"ל, בין היתר מתרומות.

מקק"ל נמסר בתגובה כי " לפיד, שר האוצר הכושל בתולדות המדינה, מנסה בזמן בחירות לקושש קולות ולגרד כותרות על גבה של קרן קיימת לישראל. האיש שתחת כהונתו התרחבו הפערים, נפגע החוסן החברתי, העמיק העוני, חושב שלשקר יש רגליים. האיש הזה תוקף את הארגון הלא ממשלתי היחיד שהשקיע מעל למאה מיליארד שקל לפיתוח הארץ ולטובת העם והמדינה. לפיד ביקש לגזול באופן בלתי חוקי ופופוליסטי את כספי קק"ל כדי לנסות ולהעלים את הגירעון התקדימי שיצרה מדיניותו הכושלת".

עוד אמרו בקק"ל כי "לפיד מינה את ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, כמועמד לכנסת. שלפיד ישאל את ילין איפה היתה קק"ל והיכן היה משרד האוצר בתקופתו? שישאל את ילין מי שיקם את השטחים החקלאיים, מי פרץ דרכים ומי העניק שירות לילדים במקלטים. שלפיד ילמד, שישאל מה עשתה קק"ל והיכן היה משרד האוצר. לפיד קל בדיבורים, אפס במעשים. הוא מעולם לא הצטיין בצניעות, אבל מתברר כעת כי הוא קובע שיאים בצביעות ובפופוליזם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker