למה מה שטוב לג'ודי שלום ניר מוזס לא טוב לניתאי יצחק הלוי שוורץ?

יש לכם שם משפחה שמורכב משתי מילים? אולי תהיה לכם בעיה לתת אותו לילדים שלכם ■ לג'ודי שלום ניר מוזס דווקא אישרו ■ רשות האוכלוסין במשרד הפנים: "החוק קובע רק שני שמות"

טלי חרותי-סובר

האופנה האחרונה, הענקת שני שמות משפחה לילד, נתקלת, מסתבר, בבעיה בירוקרטית מביכה, במידה ואחד השמות נושא יותר ממילה אחת. את זה לומדים בימים אלה על בשרם, ד"ר מירב יצחק הלוי, ובעלה פרופ' דיויד שוורץ, שבנם, ניתאי, נולד לאחרונה. כמו הרבה זוגות, גם הם החליטו לתת לו את שני שמות המשפחה, אלא שכאן נתקלו בפקידי משרד הפנים שסירבו. שם המשפחה של האם, יצחק הלוי, הוא לטעמה של אותה פקידה, שני שמות, ועל פי החוק הישראלי שם משפחה, גם אם כפול, לא יישא יותר משתי מילים. "זה היה מביך", מספרת האם הטרייה. "מתקשרת פקידה ואומרת לי תגידי עכשיו, הוא יהיה יצחק הלוי או שוורץ. העובדה שפקיד מחליט מה תהיה זהות הילד שלך היא בלתי נתפסת".

ניסיונותיה של יצחק הלוי לשכנע את הפקידה כי מדובר בשם אחד בעל שתי מילים, ועוד אחד כזה שהגיע עם האב מתימן, עלו בתוהו. ואכן פנייה של TheMarker לרשות האוכלוסין העלתה את התשובה הבאה: "סעיף 2 לחוק השמות קובע כי לאדם יהיו שני שמות משפחה בלבד. במקרה הנדון, המשפחה מבקשת שלושה שמות, בניגוד לחוק, ובקשתה נדחתה בהתאם". משפחת יצחק הלוי-שוורץ לא מתכננת לוותר, בעיקר על רקע העובדה שאותה פקידה שדיברה איתם טענה כי בישראל יש "שלושה אנשים להם אישרו מספר שמות משפחה גדול משניים". ברשות האוכלוסין מכחישים בתוקף את האישור, אך לשאלה בדבר שלל שמותיה של ג'ודי ניר שלום מוזס ענו כי "האישור אכן ניתן, אלא שמדובר בטעות. אי אפשר היה לחזור בנו אחרי שהשמות אושרו".

ג'ודי שלום ניר מוזסצילום: עופר וקנין

אלא שניר מוזס היא לא באמת היחידה. כיוון שבידי משרד הפנים אין רשימת שמות מותרת ואסורה, הרי שעל הפקידים ברשות האוכלוסין מוטלת החובה להחליט מהו שם אחד או שניים. כך למשל אם קוראים לכם "גור אריה" או "בן שטרית", מדובר בשם אחד. "יצחק הלוי", לעומת זאת, זה שני שמות. למה? ככה החליט הפקיד. מדוע צריכה המדינה להתערב בכלל במספר שמותיו של אדם? "זה החוק" אומרים ברשות האוכלוסין, "עד שלא ישתנה – אנחנו מבצעים".

י', שגם שם משפחתו מורכב משתי מילים, חווה, עם זוגתו, בדיוק את אותה החוויה, ומציע לזוג יצחק הלוי-שוורץ להמשיך ולהתעקש: "אחרי מאבק של חודשים ארוכים הודתה מנהלת הסניף שלא מדובר במספר המילים, אלא באורך השם". הוא מספר כי "בסופו של דבר הצלחתי לשכנע אותה ששם משפחתי, שהוא שם מסורתי רב שנים, הוא שם אחד, בעל שתי מילים, ובקשתי אושרה. כך או כך מדובר בחוק הזוי. לא מעט ילדים נושאים כבר היום שני שמות משפחה, ובעתיד יהיו להם ילדים עם 3 שמות". מירב יצחק הלוי תמשיך להתעקש. "אני לא אתן לאף פקיד לקבוע את זהות הבן שלי", היא אומרת, "אם יהיה צורך, אולי אפילו נפנה לערכאות משפטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker