ארגונים אזרחיים וחברתיים מציעים: להגביל ההעברות בתקציב במהלך השנה ל-5%

אתמול חשף TheMarker כי היקף ההעברות בתקציב המדינה שאושר בוועדת הכספים ב-2014 הגיע לסכום חסר תקדים של 55.7 מיליארד שקל

צבי זרחיה

היקף ההעברות התקציביות במהלך השנה המאושר בועדת הכספים לא יעלה על 5% מכלל תקציב המדינה, משרד האוצר יצטרך לצרף לכל העברה תיאור מדויק של פרטי ההעברה ומאפייניה, כולל מהות העברה, וכן לחייב נוכחות של שלושה ח"כים לפחות בהצבעות על העברות תקציביות. כך מציעים גופים אזרחיים וחברתיים במסמך שגיבשו להגברת השקיפות התקציבית ונשלח אל ועדת הכספים.

מדובר באדם קריב, מושון זר אביב, ועמיחי דנינו, מהסדנא לידע ציבורי, ד"ר הילה אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר גליה שגיא מארגון שקיפות בי"נל ישראל, תומר לוטן מנכ"ל המרכז הישראלי להעצמת האזרח, התנועה לחופש המידע, ועו"ד אלעד מן היועץ המשפטי של "הצלחה" - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית צודקת.

אתמול חשף TheMarker כי היקף ההעברות בתקציב המדינה שאושר בוועדת הכספים ב-2014 הגיע לסכום חסר תקדים של 55.7 מיליארד שקל כלומר כ-13% מהתקציב כולו.

עוד מוצע כי פירוט ההעברה התקציבית בכל פנייה של האוצר לועדת הכספים יהיה תיאור מדוייק של ההעברה ומאפייניה ובכלל זה מהות ההעברה, ותכליתה. כמו כן יהיה פירוט האם היא מיועדת לרכש לספקים, ואילו הם או העברות לארגונים במסגרת תמיכות ממשלתיות ובכלל זה לאיזה ארגונים ומה היקף התמיכה. כמו כן, האוצר יצטרך להסביר מדוע הוא כלל את ההעברה הזו בספר התקציב המקורי שאושר בכנסת, או האם יש נסיבות בלתי צפויות שמחייבות את העברת הכסף במהלך השנה.

הוצאת ח"כ שפיר מהוועדהצילום: אמיל סלמן

האוצר יחוייב להציג בפניותיו לועדה את ההיסטוריה ב-5 השנים האחרונות של הסעיף התקציבי שאותו רוצים לשנות בועדה ואת הנימוקים לכך, כמו גם את השלכות גריעת הכסף המועבר מסעיף אחר על הסעיף שנגרע.

כן מוצע לפצל העברות ענק לפניות נפרדות על מנת להגביר את השקיפות יימנע המצב הקיים כיום שבו העברת ענק של מיליארדים מחולקת למספר משרדים בלא שהח"כים מצליחים לעקוב מה קורה. לפי ההצעה כל פנייה הכוללת מספר העברות תפוצל להעברות נפרדות.

ד"ר תהילה אלטשולר שוורץ, המשמשת כראש פרויקט ממשל פתוח במכון הישראלי לדמוקרטיה, אומרת כי "חובה לא להניח לעיסוק בשקיפות, שהיא הבלם החשוב ביותר בפני שחיתות שלטונית. לדבריה "יש לאשר נוהל שיגביר את השקיפות בוועדה, מתוך הבנה שמדובר ב"כסף של כולנו", וחברי הוועדה והציבור צריכים להיחשף לנעשה בכספי משלם המסים. בהצעה היא לחוקק את הנוהל כפי שקיים במדינות נוספות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker