הכנסת שללה היתר כניסה ללוביסטית לאה מגן

ועדת ההיתרים נקטה בצעד בעקבות פניית העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שדרשה לבדוק את כל לקוחות משרד סגולה לישראל

צבי זרחיה

ועדת ההיתרים בכנסת שללה את היתר הכניסה הקבוע למשכן של הלוביסטית לאה מגן, העובדת במשרד הלובינג סגולה ישראל בבעלותו של ישראל יהושע. יהושע נעצר ושוחרר במסגרת חקירת המשטרה בפרשת ישראל ביתנו.

מהדיווח של סגולה לישראל לכנסת עולה כי בין לקוחות המשרד המיוצגים על ידו בכנסת הינה המועצה האזורית תמר. דב ליטבינוף, ראש המועצה האיזורית תמר, נעצר ושוחרר במסגרת החקירה. לקוחות נוספים של סגולה לישראל שדווחו לכנסת: תש"ן, דלק קידוחים, ומשק וכלכלה (השלטון המקומי).

ליהושע עצמו אין אישור כניסה קבוע לכנסת, והוא כמעט שלא מגיע למשכן. ועדת ההיתרים נקטה בצעד זה בעקבות פנייתו של שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת שדרש לבדוק את כל לקוחותיו של המשרד המיוצגים בכנסת על ידי סגולה לישראל משרד לניהול פרויקטים.

בעקבות הפנייה של גטניו, פנתה הלשכה המשפטית בכנסת אל מגן בבקשה שתעביר רשימה עדכנית של לקוחותיה לרבות אישורים עדכניים מכל לקוח. עו"ד דן מרזוק-עוזר היועץ המשפטי של הכנסת ציין כי "מאחר שהאישורים כאמור לא הועברו לכנסת הוחלט לשלול את ההיתר שניתן לה לפעול כשדלנית".

מגן אמרה בתגובה כי "איני מבינה מדוע נשלל היתר הכניסה הקבוע מהכנסת. ניסתי להסביר לכנסת שאני שכירה בחברה. אני לא חותמת על הסכמים עם לקוחות, ומקפידה לדווח לכנסת על כל התקשרות חדשה עם לקוחות, או על ביטול בהתאם להודעה שאני מקבלת מבעלי המשרד". עד לסגירת הגיליון לא ניתן היה להשיג את יהושע.

ובתוך כך, בעקבות פניית גטניו שיגרה ועדת ההיתרים מכתב אל הלוביסטית בהירה ברדוגו שבו ביקשה ממנה להקפיד על עדכון שמות הלקוחות שהיא מייצגת בכנסת. ועדת ההיתרים ביקשה את התייחסותה של ברדוגו לכך שייצג בשתי ישיבות של ועדת הכלכלה בקיץ 2014 את חברת סופרגז, אף שהחברה לא נמצאת ברשימת לקוחותיה באתר הכנסת.

ברדוגו השיבה לוועדת ההיתרים כי "בשתי הישיבות של ועדת הכלכלה שבהן השתתפתי כנציגה של "סופרגז" דיווחתי לפרוטוקול של הועדה, כפי שאני נוהגת תמיד עם כל לקוח, שלא היה לי כל מניע להסתיר עובדה זו. כמו כן, לאחר הישיבה השנייה של הועדה, בה השתתפתי החליטה חברת "סופרגז", שאין לה עניין בחקיקה, וההסכם בנינו שלא הספקנו לחתום עליו- הסתיים.כך שבפועל מדובר בהתנהלות של פחות מחודש".

ברדוגו הוסיפה בתשובתה לוועדת ההיתרים כי "מאז שנחקק "חוק הלוביסטים" אני מקפידה על חובת הדיווח הקבועה בחוק לגבי יצוג לקוחות במשכן הכנסת, ומקרה זה הינו חריג ונובע בעיקר מפאת קוצר הזמן וסיום הטיפול בחברת "סופרגז". ברדוגו גם התנצלה בפני הועדה אם נוצר רושם שכאילו ניסתה להתחמק מדיווח על יצוג החברה.

ועדת ההיתרים קבעה כי "מאחר שמדובר בפעם הראשונה שבה מועלית טענה על התנהלותה של ברדוגו ומאחר שציינה בהופעותיה בועדת הכלכלה שהיא מייצגת את "סופרגז", כך שבפועל חברי הכנסת לא הוטעו בעניין זה ועל כן "ועדת ההיתרים" לא מצאה לנכון לנקוט בסנקציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker