יחימוביץ' ליועמ"ש: מנע התערבות נתניהו ויוג'ין קנדל בהחלטות על פירוק מונופול הגז

"כל החלטה שתתקבל כעת תשפיע לעשרות שנים על הכלכלה הישראלית. יש למנוע התערבות של נציגי ממשלת המעבר בעבודתם של הרגולטורים, עד לאחר הבחירות"

צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי ימנע מראש הממשלה ומשליחיו להתערב בהחלטות על פרוק מונופול הגז, עד לאחר הבחירות. "בניגוד לפאסיביות בה נהג רה"מ בנושא משק הגז עד עתה, דווקא עכשיו, בעת כהונתה של ממשלת מעבר, הוא מתערב ישירות בפעילות הרגולטורים בתחום.

"כל החלטה שתתקבל כעת תשפיע לעשרות שנים על הכלכלה הישראלית. יש למנוע התערבות של נציגי ממשלת המעבר בעבודתם של הרגולטורים, עד לאחר הבחירות".

פנייתה של יחימוביץ' מגיעה על רקע סדרת פגישות אינטנסיבית שמקיים בימים אלו ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל בנושא מונופול הגז הטבעי. עבודת מטה זו נעשית לבקשתו של ראש הממשלה נתניהו, לאחר שלפני כחודש הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דייויד גילה, כי בכוונתו לפעול כדי לפצל את הבעלות של השותפות דלק ונובל על מאגרי הגז הטבעיים של מדינת ישראל.

יחימוביץ' מזכירה במכתבה שורת מקרים דומים בהם הנחה לאחרונה היועמ"ש ויינשטיין כי אסור לממשלת המעבר לקבל לגביהם החלטות בטרם בחירות: העלאת שכר המינימום, ההחלטה על עתידו של ערוץ 10, ומינויי בכירים בשירות הציבורי.

שלי יחימוביץ'צילום: דניאל בר און

"כל החלטה שתתקבל כעת תשפיע לעשרות שנים על אופיין של הכלכלה ואף של החברה הישראלית. מנגד, מניעת התערבות ממשלתית בנושא במשך שבועות ספורים לא תעלה ולא תוריד דבר – כפי שניתן ללמוד מאי-המעורבות של ראש הממשלה ושל שריו בשאלות פירוק המונופול בשנים האחרונות, בטרם קבלת החלטתו של הממונה, וכן בשל קיומן של די עתודות גז טבעי במאגר תמר כדי לאפשר אסדרה יסודית ומעמיקה של הבעלות הצולבת במאגר לוויתן – בידי ממשלה נבחרת, שתקבל מנדט מהציבור.

"בעוד שבועות ספורים יתייצבו ראשי המפלגות בפני אזרחי ישראל, ואחד מהם ייבחר לעמוד בראש ממשלת ישראל השלושים וארבע. לאחר הבחירות יהיה רשאי בהחלט ראש הממשלה, תהא זהותו אשר תהא, לקבל החלטות בתחום הגז הטבעי, ולהתחייב בשמה של המדינה ולבצע כל פעולה חוקית אחרת. עד אז, אבקש את התערבותך כדי למנוע קבלת החלטות אסורה בידי מי שאין לו את המנדט לכך, בתחום כה חיוני לעתידה ארוך-הטווח של מדינת ישראל."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker