"המציאות הקשה בתחום שלטון החוק וטוהר המידות מערערת את אמון הציבור במנהיגיו"

כך התריע מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה לשעבר ויו"ר ר עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל", בפניה ששיגר לראשי הרשימות המתמודדות בבחירות

צבי זרחיה

"המציאות הקשה בתחום שלטון החוק וטוהר המידות מערערת את אמון הציבור במנהיגיו, עלולה לגרום למשבר אמון בציבור ובשיטה הדמוקרטית כולה. זוהי תוצאה אפשרית, הרת אסון, שיש למנוע אותה מבעוד מועד" - כך התריע יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, מיכה לינדנשטראוס, בפניה ששיגר לראשי הרשימות המתמודדות בבחירות לכנסת.

לינדנשטראוס, ששימש כמבקר המדינה עד 2012, קרא לראשי המפלגות לקבל על עצמם מתוך הסכמה שורה של עקרונות, שתכליתם כיבוד הערכים הדמוקרטיים - ושיובילו להגברת אמון הציבור ושיפור הליך הבחירות, לטענתו.

הפניה נעשתה מטעם פורום "עידן חדש", שמאגד את העמותות והארגונים למען מנהל תקין, הוגן ושקוף, בראשות לינדנשטראוס.

מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוסצילום: פיטוסי אוליבייה

הפורום קרא לראשי כל המפלגות לאמץ שורה של פעולות, ובראשן להעלות לראש סדר העדיפויות את ערך הלחימה בשחיתות הציבורית והמחויבות לשלטון החוק. המכתב גם קרא לראשי המפלגות לפעול בשקיפות מירבית בכל הנוגע לניהול הכספים במהלך הבחירות, ולחשוף כל ניגוד עניינים של מועמדים ובעלי תפקידים. 

"אנו מאמינים כי לניהול מערכת הבחירות מתוך הסכמה רחבה ומשותפת על ערכי שלטון החוק וטוהר המידות - עשויה להיות השפעה חיובית מרחיקת לכת על המפלגות והרכבן, על ניהול נקי של הבחירות ועל מידת האמון של הציבור במערכת השלטון", נכתב בפניה.

פורום הארגונים המשותף, "עידן חדש", הוקם בסוף 2014 מתוך הכרה כי מרבית חבריו פעילים למען מטרות זהות, וכי התאגדות תוכל להוביל להשגת תוצאה משמעותית במאבק למען מנהל תקין ומלחמה בשחיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker