מי הטעה את וינשטיין? פדיון הבקבוקים במעון נתניהו נמשך גם אחרי ההודאה וההחזר

בדיקת "הארץ": מסירת הבקבוקים למחזור בהוראת שרה נתניהו נמשכה גם אחרי מאי 2013 - זאת בניגוד לרושם שיצר עורך דינם של בני הזוג נתניהו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסירת הבקבוקים והפחיות ממעון ראש הממשלה למרכז מיחזור בירושלים וקבלת דמי פדיון, בהוראת שרה נתניהו, נמשכה גם לאחר שמשפחת נתניהו החזירה לאוצר המדינה 4,000 שקלים, במאי 2013, ונמשכה לפחות לאורך אותה שנה. עובדה זו, שהעלתה אתמול (שלישי) בדיקת ״הארץ״, סותרת את הרושם שהציג פרקליטו של הזוג נתניהו, עו״ד דוד שמרון, כשמסר ביוני 2014 ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין את העתק ההמחאה. עו״ד וינשטיין, שהעביר את המסמך למבקר המדינה יוסף שפירא, לצורך ביקורת טוהר המידות והמינהל התקין במעונות ובלי להתעמק בו, הוטעה בכך לכאורה להאמין שפדיון הבקבוקים הסתיים שנה לפני כן.

העיון בחומרי הביקורת שהועברו שלשום למשרד המשפטים טרם הסתיים ולפיכך עדיין לא החליט וינשטיין על פתיחה בחקירה פלילית, אך היוזמה לכך נלקחה אתמול מידיו במהלך של מנהל מעון רה״מ לשעבר, מני נפתלי, שטילפן בחמש אחה״צ לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח״ה), תת־ניצב אפרים ברכה, כדי לקבוע איתו פגישה למסירת תלונה על חשדות לעבירות במשרד רה״מ. נפתלי סבור שגרסתו נתמכת במסמכים שהמשטרה יכולה לתפוס במשרד רה״מ ובעדויות עובדים וכי יש בה לכאורה כדי להפליל את שרה נתניהו ואת סמנכ״ל המשרד עזרא סיידוף.

בנימין ושרה נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

תנ״צ ברכה הבהיר לנפתלי כי המשטרה אינה מזמינה אותו למסור עדות, משום שטרם נפתחה בדיקה, אך שהוא יתקבל באוזניים קשובות.

פגישתם, במשרדי יאח״ה במטה להב 433 בלוד, נקבעה לשעה שלוש, אך במצבים דומים בעבר נהגו החוקרים לשנות את המועד או המיקום, כדי לחמוק מהצלמים הצפויים להמתין לנפתלי. דוברת אגף החקירות והמודיעין, סגן־ניצב ורד ויניקוב, ביקשה אמש להבהיר כי ״לא החלה כל בדיקה בלהב 433/יאח״ה. מר נפתלי פנה מיוזמתו וביקש למסור עדות. בשל העובדה שההליך במשרד מבקר המדינה הסתיים, הוחלט לאפשר זאת".

אחד מעובדי מעון רה״מ, ששמו אינו מתפרסם לפי שעה מטעמים משפטיים, העיד אתמול בשיחה עם ״הארץ״ כי שיגור נהגה של רעיית ראש הממשלה ויקטור סרגה בלוויית עובד נוסף למרכז המיחזור לא נפסק במאי 2013. סרגה והעובד הנוסף - בגלל השחיקה המהירה בצוות המעון, מדי חודשים מעטים היה זה עובד אחר - נסעו ברכב משרד ראש הממשלה עם שקי הבקבוקים והפחיות למרכז המיחזור של תאגיד אל״ה בתלפיות. סרגה קיבל את דמי הפדיון והשניים חזרו עם הכסף למעון נתניהו.

מבקר המדינה יוסף שפירא צילום: מוטי מילרוד

מה עלה שם בגורל הכסף - מה קרה בין ויקטור לשרה - יודעים לבטח רק השניים. עמיתיו של סרגה לעבודה מעידים כי מעולם, בתקופות קודמות, לא נטל כסף לעצמו ואף להיפך, נדרש להשלים מכיסו תקבול שלא נראה לגברת נתניהו גבוה דיו. העמיתים אינם מאמינים כי שינה ממנהגו לאחר מאי 2013. מקורבי נתניהו ביקשו אמש לשוב ולציין כי עורכי־דינו של סרגה ציטטו אותו בסוף השבוע שעבר לאמור, שהכסף הושם ב״קופה קטנה״, שאותה ״ניהל בפועל הנהג״, אך עובדי המעון גיחכו לשמע טענה זו. מה לנהג ולקופה, ציינו העובדים - והקופה הקטנה, שנועדה לכיסוי הוצאות מזדמנות כגון נסיעות בלתי־צפויות במוניות בשליחות שרה, היתה ריקה, ובפועל צברו העובדים חובות אבודים.

אחד מפרקליטיו של סרגה, עו״ד משה בן שימול, נשאל אתמול אם לאחר מאי 2013 נתן סרגה את דמי הפדיון לשרה, או לקח אותם לכיסו ובכך עבר למעשה עבירה של גניבה, שהרי אפילו יטען שקיבל לכך אישור משרה, לא היתה לה סמכות למסור לו את כספי המדינה. ״ויקטור אינו גנב,״ השיב בן שימול, ״וגם אינו שקרן״.

אם טענת עובדי משרד רה״מ תאומת ויתברר כי נציגי משפחת נתניהו ניסו להטעות את היועץ המשפטי ואת מבקר המדינה ולשבש בכך הליכי חקירה, תקבל הפרשה תפנית חמורה.

למשרד ראש הממשלה הוצגו אתמול השאלות הבאות:

1. המסמך שעו״ד שימרון מסר ליועץ המשפטי ביוני 2014 בעניין המחאת 4,000 השקלים הציג את המצב נכון למאי 2013. הרושם שעלה מכך ואשר לא תוקן עד היום, כולל במגעים עם לשכת היועמ״ש ועם מבקר המדינה, הוא שבמאי 2013 - שנה לפני העברת העתק ההמחאה ליועץ - חדלה גב׳ נתניהו מפדיון הבקבוקים. לפי עדות אמינה של עובדי מעונות רה״מ, רושם זה אינו נתמך בעובדות. פדיון הבקבוקים נמשך וסרגה קיבל תמורת הבקבוקים עשרות רבות של שקלים, בכל פעם. לפי העדויות, יש רק שתי אפשרויות - שסרגה השאיר את דמי הפדיון לעצמו, או שמסר אותם לגב׳ נתניהו. האם היא קיבלה לידיה דמי פדיון בקבוקים לאחר מאי 2013?

2. אם אכן גב׳ נתניהו קיבלה לידיה דמי פדיון בקבוקים לאחר מאי 2013, עד מתי?

3. אם התירה לסרגה להשאיר את הכסף בידיו, באיזו סמכות עשתה זאת, ומי הסמיך אותה להפעיל רכב ממשלתי ושני עובדי מדינה למטרה זו?

4. האם ביוני 2014 היה מצג שווא בדיווח ליועץ ולמבקר, כאילו פרשת הבקבוקים הסתיימה במאי 2013? האם עו״ד שימרון היה מודע לכך?

התשובה שמסר משרד ראש הממשלה על כל ארבע השאלות היא כי "מכיוון שפורסם כי הנושא הועבר לבדיקה, משרד רה״מ יעביר את הנתונים שבידיו הנוגעים לנושא לגורמים המוסמכים". מקורבי נתניהו הוסיפו לתגובה זו כי ״מכתבו של עו״ד שימרון מתאריך 12.6.14 הציג את העובדות כהווייתן״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker