בנק ישראל: המגזר העסקי התאושש ממבצע צוק איתן, צופים שיפור ברבעון הנוכחי

העלייה בפעילות ברבעון הרביעי של 2014 בלטה הן במכירות לשוק המקומי והן במכירות ליצוא

מוטי בסוק
מוטי בסוק

סקר החברות והעסקים של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2014 קובע כי רשמה התאוששות בפעילות המגזר העסקי במהלך רבעון זה, כתיקון לירידה ברבעון הקודם, בו התרחש מבצע צוק איתן. החברות והעסקים צופים להמשך ההתאוששות ברבעון הראשון של 2015.

ההתאוששות של החברות והעסקים ברבעון האחרון של 2014 התבטאה במאזן הנטו המשוקלל שלהן, שהיה חיובי וחזר לקצב הגידול שלו בתחילת השנה. מהסקר עולה כי במרבית ענפי המשק היו מאזני נטו חיוביים, כאשר העליות הבולטות נרשמו בפעילות ענפי התעשייה, התחבורה והתקשורת. העלייה בפעילות ברבעון הרביעי של 2014 בלטה הן במכירות לשוק המקומי והן במכירות ליצוא. לעומת זאת, במסחר ירדה הפעילות גם ברבעון זה. הציפיות של החברות והעסקים שהשתתפו בסקר הן להמשך השיפור ואף בקצב מואץ יותר, במיוחד בענפי המסחר והשירותים, ברבעון הראשון של 2015.

מדיווחי החברות עולה כי במרבית הענפים, לבד מענף הבנייה, הביקוש הוא המגבלה העיקרית לביצוע הפעילות. בולטת הקלה מסוימת בחומרת מגבלות צד הביקוש, בעיקר במסחר, לעומת הרבעון הקודם שהושפע ממבצע צוק איתן. בצד ההיצע, חלה עלייה קלה בחומרת מגבלת המימון בקרב החברות הקטנות והבינוניות בענפי התעשייה והמלונאות. הניתוח על פי ענפים מצביע על עלייה במאזני הנטו של חברות התעשייה, בשל גידול בפעילות ברבעון הרביעי של השנה. הגידול נבע בעיקר מעליה במכירות לשוק המקומי, במיוחד של החברות הגדולות וכן של חברות מסורתיות הרגישות יותר לפיחות שחל בשער השקל ברבעון זה. חברות התעשייה צופות כי ברבעון הראשון של 2015 ימשכו העליות.

מאזן הנטו של המכירות בענף המסחר המשיך להיות שלילי זה הרבעון השלישי ברציפות אם כי באופן מתון יותר מאשר ברבעונים הקודמים. כמו כן נמשכה מגמת ההאצה בגידול במלאי והירידה במספר העובדים. הציפיות לפעילות ברבעון הבא הן חיוביות ומשקפות האצה במכירות. בענף הבניה נבלמה ברבעון האחרון של 2014 הירידה במאזן הנטו של היקף ביצוע העבודות שנרשמה ברבעונים הקודמים. מאזן הנטו של מחירי התפוקה המשיך לגדול יחסית לעבר, מה שמתיישב עם המשך הדומיננטיות של מגבלות ההיצע בענף זה.

מכולות על ספינה בנמל חיפה
נמל חיפהצילום: בלומברג

בענף המלונאות היתה ברבעון הרביעי של 2014 ירידה משמעותית בפעילות בהשוואה לרבעון המקביל ב-2013, בשל הירידה החדה בלינות התיירים מחו"ל בזמן צוק איתן. ביחס לרבעון השלישי של 2014 נרשמה במלונאות התאוששות הדרגתית. במקביל לירידה בפעילות במלונאות ברבעון הרביעי לא נרשמה בענף זה ברבעון זה הקלה של ממש בחומרת מגבלת הביקוש, מה שתרם לירידה במספר העובדים. בדומה להשלכות של הרעה ביטחונית בעבר, שנמשכו גם לאחר סיום המבצע הביטחוני, צופים בתי המלון כי גם ברבעון הראשון של 2015 תמשך ירידה בהזמנות של תיירים מחו"ל בהשוואה לרבעון המקביל ב-2014.

גם בענפי התחבורה והתקשורת והשירותים העסקיים נרשמה עליה בפעילות ברבעון האחרון של השנה שעברה, והצפיות בענפים אלה הן לעליה ניכרת בפעילות ברבעון הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker