המשימה מס' 1 של קשבי מערך ההסברה: מעקב אחר פרסומים על משפחת נתניהו - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשימה מס' 1 של קשבי מערך ההסברה: מעקב אחר פרסומים על משפחת נתניהו

הקשבים הונחו לעקוב גם אחר ידיעות במדורי רכילות, מכיוון שהן "יותר חשובות מכל דיווח אחר" ■ במערך התקשוב דחו את הטענות

2תגובות

לשכת ראש הממשלה הפעילה בשש השנים האחרונות עובדים במחלקת התקשוב של מערך ההסברה הלאומי, כדי לעקוב אחרי פרסומים בתקשורת הישראלית בעניינם של אשת ראש הממשלה וילדיהם. ממסמכים פנימיים, הודעות דואר אלקטרוני ושיחות עם עובדים במחלקת התקשוב בעבר ובהווה עולה, כי דיווחים על שרה נתניהו או על ענייניה הפרטיים של משפחת ראש הממשלה הוצבו בראש סדר העדיפויות, יותר מכל דיווח חדשותי אחר.

בתגובה מסר מנהל מחלקת התקשוב כי "התמלולים ולקטי העיתונות שמופקים משקפים את הנושאים שעל סדר היום התקשורתי בנושאי פעולות הממשלה, משרד ראש הממשלה על יחידותיו השונות וראש הממשלה. רובם המוחלט עוסק בנושאים המדיניים, הביטחוניים, הכלכליים ובנושאים לאומיים נוספים". עוד נמסר כי "לנוכח העובדה שרובם המוחלט של מאות אלפי התוצרים שמפיקה המחלקה הוא בנושאים הלאומיים, אני דוחה על הסף את הטענה שנושאים אחרים הוצבו בראש סדר העדיפויות של המחלקה".

העובדים במחלקת התקשוב מאזינים לאורך כל היום לשתי תחנות הרדיו המרכזיות, צופים באופן רציף בשידורי שלושת ערוצי הטלוויזיה הגדולים, סורקים את אתרי החדשות באינטרנט ואת הרשתות החברתיות, ועוברים על כל העיתונים היומיים המתפרסמים בישראל.

תפקידה של מחלקת התקשוב במערך ההסברה הלאומי הוא לשקף בשביל ראש הממשלה ושורה של יועצים בכירים את סדר היום של התקשורת בישראל, ולעדכן בזמן אמת על פרסומים בתקשורת שנוגעים לעבודת הממשלה או לאירועים משמעותיים שמתרחשים במהלך היום. אבל בשנים שבהן מכהן בנימין נתניהו כראש ממשלה הונחו הקשבים לעקוב אחרי כל פרסום בנושא ענייניה האישיים של משפחת נתניהו בתקשורת, כולל טורי הרכילות, ולדווח עליו באופן מיידי.

מסמך נהלים פנימי של מחלקת התקשוב מתחילת 2011 שהגיע לידי "הארץ" מבהיר לקשבים שעוקבים אחרי ערוצי הטלוויזיה והרדיו כי דיווחים בעניינה של שרה נתניהו או ילדיו של ראש הממשלה הינם בראש סדר העדיפויות. "מעבר לתוכניות האקטואליה העיקריות יש לשים לב כל הזמן, גם בזמן שידור תוכניות אחרות המוגדרות 'בידור', לאייטמים הרלוונטיים לנו!", נכתב.

עוד נאמר במסמך כי "לעתים קרובות מופיעים אייטמים אישיים על משפחת ראש הממשלה אשר יותר חשובים מכל דיווח אינפורמטיבי אחר שמופיע במהדורת חדשות או בתוכנית אקטואליה אחרת!".

עובדים במחלקת התקשוב בעבר ובהווה מעידים כי ההנחיה להציב בראש סדר העדיפויות את המעקב אחרי פרסומים בתקשורת על ענייניה הפרטיים של משפחת נתניהו קיימת עד היום. הדבר בלט בדיונים בבית הדין לעבודה על התביעה של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, שבה הוא מתאר מקרים מביכים רבים שבהם היתה מעורבת שרה נתניהו.

לפני כמה שבועות הגישה הפרקליטות לבית הדין תצהיר של יניב וורולקר, קשב במחלקת התקשוב של מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. מהתצהיר עולה בבירור כי המחלקה עקבה אחרי הראיונות של נפתלי, אחרי הדיווחים בנושא ואחרי נפח הסיקור התקשורתי בעניין שקשור בין השאר לענייניה הפרטיים של משפחת נתניהו.

גם מסמך נהלי הכתיבה של "לקט ראש הממשלה" של כותרות העיתונים שמופץ לנתניהו ויועציו מדי בוקר כולל דגשים דומים למעקב אחרי פרסומים בעניין משפחת נתניהו. "חשוב: בסופו של דבר לקט רה"מ מתמקד ברה"מ ולא בנושאים שונים על הפרק", נכתב בהנחיות. עובדי המחלקה מתבקשים לאתר ידיעות, כתבות, ראיונות, מאמרים, טורי דעה, תמונות וכיתוב, קריקטורות ומודעות בהם מוזכרים ראש הממשלה או בני ביתו.

"חשוב לשים לב לא רק לכותרות הגדולות, או לסיפורים המרכזיים", נכתב במסמך. "ידיעות על ראש הממשלה ומשפחתו יופיעו גם במדורי הרכילות, או בראיונות לא צפויים... לידיעתכם — מדורי רכילות יש גם במוספים הכלכליים של העיתונים, לא רק במוספי הפנאי. במידה ומופיעה ידיעה על בני המשפחה של ראש הממשלה, יש ליידע את אברהם ב-SMS. ידיעות כאלו רגישות במיוחד וחשוב שתהיה מודעות אליהן לפני כל דבר אחר".

אברהם, שאותו מתבקשים הקשבים לעדכן מיד על דיווחים בנושא משפחת נתניהו, הוא אברהם פינקלשטיין, מנהל מחלקת התקשוב במערך ההסברה הלאומי. האחרון, בעבר עיתונאי ב"ידיעות אחרונות", מונה לתפקיד ב–2009 על ידי ניר חפץ, כשנכנס לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי. פינקלשטיין מחזיק בתפקיד עד היום ונחשב איש מקצוע מוערך. חפץ סיים את תפקידו כראש מערך ההסברה הלאומי בסוף דצמבר 2010. עם זאת חפץ נותר מקורב לראש הממשלה ורעייתו, וכיום הוא מנהל קמפיין הבחירות של הליכוד.

הודעות דואר אלקטרוני ששלח פינקלשטיין לעובדי מחלקת התקשוב במערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, ושהגיעו לידי "הארץ", מעידות על הלחץ הרב שבו הוא ואנשי המחלקה נתונים מצד בכירי לשכת ראש הממשלה בכל הקשור לדיווחים בתקשורת על משפחת נתניהו. כך, למשל, בהודעת דואר אלקטרוני מ–21 באוקטובר 2010 תחת הכותרת "צו השעה – ערנות ותגובה" ביקש פינקלשטיין מהקשבים להגביר את תשומת הלב לפרסומים בעניין שרה נתניהו. "שלום חברים, לא רוצה לשוב ולנזוף – אבל ברור לכם שבסוף יאכלו לנו את הראש אם הפאשלות לא ייפסקו", כתב פינקלשטיין. "למי שזקוק לרענון: לא ייתכן שנפספס אייטמים שקשורים למשפחת ראש הממשלה. נא להגיב, ובעיקר להודיע לי ולהוציא סמסים. אין חשוב מזה. נא להיות חכמים".

פינקלשטיין אף חידד את תשומת לב הקשבים לתוכנית "נדבר על זה בבית" ששודרה בערוץ 2 ושאותה הנחה העיתונאי עמנואל רוזן. "תוכניות כאלו (וכל דומותיהן) הן סוג של מוקש, כי בהן מופיעים לא פעם אייטמים בעייתיים", ציין מנהל מחלקת התקשוב. "ודווקא בהן אתם פחות ערניים משום מה. שימו לב!".

דניאל בר און

כעבור חודשיים, ב–20 בדצמבר 2010, שיגר פינקלשטיין לאנשיו הודעת דואר אלקטרוני נוספת תחת הכותרת "פרסומים על רעיית ראש הממשלה". התקופה היתה כשבועיים אחרי אסון השריפה בכרמל, כאשר הביקורת הציבורית על ראש הממשלה היתה בשיאה. באותם ימים קיימה שרה נתניהו ביקורי תנחומים אצל המשפחות השכולות. "ברצוני לחדד עניין מסוים שידוע לכם, אבל דומה שהתרופף משהו לאחרונה", כתב פינקלשטיין. "אם יש פרסומים על רעיית ראש הממשלה יש ליידע אותי, לרכזם ולשלוח אותם במייל אליי. אם איני נוכח, לדבר אתי בטלפון, ואפשר שאבקש לשלוח במייל בלי תיווך שלי. מן הראוי להקדים ולעשות זאת (גם בימי שישי) – הבקשה ממילא תגיע במוקדם או במאוחר".

עובדים במחלקת התקשוב בעבר ובהווה סיפרו על מקרים רבים שהגיעו בקשות מלשכת ראש הממשלה לקבל באופן מיידי תמלולי כתבות שעסקו בבני משפחת נתניהו, ואף בקשות לשכפול תקליטורי DVD עם דיווחים מהטלוויזיה והרדיו שעסקו בשרה נתניהו ובילדיו של ראש הממשלה.

כך, למשל, התבקשו הקשבים לתמלל כתבה ב"קול ישראל" שעסקה באביה של שרה נתניהו, שמואל בן־ארצי המנוח. המשימה הוגדרה בעלת עדיפות עליונה והתוצרים נשלחו לעוזרות האישיות של שרה נתניהו בבית ראש הממשלה.

במקרה אחר התבקשו הקשבים לתמלל כתבה ביומן הצהריים של גלי צה"ל שעסקה ביאיר ואבנר נתניהו ולשכפל את קובץ האודיו הרלוונטי על 20 תקליטורים. לדברי אחד העובדים, אחד הנהגים הגיע, אסף את המעטפה עם החומרים והעביר אותה למעון ראש הממשלה. בפעם אחרת התבקשו הקשבים לשכפל במהירות האפשרית 10 תקליטורים עם כתבה על שרה נתניהו ששודרה בתוכניתו של גיא פינס בערוץ 10, ולהעביר לנהג שהגיע במיוחד מבית ראש הממשלה.

"בכל המקרים האלה היו יושבים לנו על הראש שנשלח את החומרים כמה שיותר מהר", אמר אחד מעובדי המחלקה בעבר, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא. "למרות שזה לא הוצג בצורה ישירה, תמיד הבנו מי ביקש ומי הזמין".

עובד אחר סיפר כי בשלב מסוים, "רוח המפקד" היתה ברורה וכבר לא היה צורך בבקשות או הנחיות מיוחדות. "זה מערך שאמור לעסוק בהסברה הלאומית ולא בענייניו הפרטיים של ראש הממשלה", הוא אמר. "אבל נוצרה מציאות שבה הכל התבלבל וסדרי העדיפויות היו הפוכים. קודם כל התעסקנו באג'נדה של משפחת נתניהו ורק אחר כל בשאר הנושאים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#