אם הציבור משלם על היין של נתניהו - מגיע לו לפחות לראות חשבונית

פרשת הבקבוקים מובילה למסקנה ברורה: יש להגביר את השקיפות בהתנהלותם

צבי זרחיה

הסערות שמתעוררות מדי יום במערכת הבחירות הנוכחית - כמו סימני השאלה בנוגע להיקף ההוצאה על אלכוהול במעון ראש הממשלה, או שאלת הדירה שהיתה בבעלות יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ונמכרה - מובילות למסקנה אחת ברורה: יש להגביר את השקיפות בהתנהלותם של נבחרי הציבור, הן בהוצאותיהם הפרטיות, שממומנות בחלקן מהקופה הציבורית, והן בהצהרות ההון שלהם. בלי כל אלה, הדיווחים שמוסרים הבכירים חלקיים ומעוותים את המציאות.

נתחיל עם ההון: בשבועות האחרונים הצהירו מרצונם חלק מראשי המפלגות וחברי הכנסת על הונם לתקשורת. מצד אחד, כל הכבוד על כך שהם חושפים לציבור את נכסיהם. מצד שני, מדובר בנתונים חלקיים, שאינם מאומתים בשום צורה. אי-אפשר לכנות את ההודעות האלה הצהרות הון.

לדוגמה, ניתן לראות את הדיווח שהעביר לפיד על הונו (אגב, מדוע בחר לעשות זאת בערוץ 2 ולא בשאר כלי התקשורת, שפנו אליו בעניין במשך תקופה ארוכה?). על פי דיווחו, הונו מוערך ב-10.5 מיליון שקל. שווי הבית ברמת אביב שבו הוא מתגורר הוערך ב-7-6 מיליון שקל, אף שלפי הערכות אחרות הוא שווה 8-7 מיליון שקל.

צילום: תומר אפלבאום

אך זה לא העיקר: בדיווח הכחיש לפיד שבבעלותו דירה נוספת, אך לא מסר פרטים מעבר לכך. תומר אביטל, בפרויקט "100 ימים של שקיפות", חשף לפני כשבועיים כי ב-2011 היתה רשומה על שם יאיר וליהיא לפיד דירה ברחוב שלמה בן יוסף בתל אביב. בסופו של דבר, רק שלשום בלילה, כמה שעות לאחר הדיווח בערוץ 2, נמסרה בעניין תגובה מטעמו של לפיד, שלפיה "שר האוצר לשעבר מכר את הדירה המדוברת. יש בבעלותו כיום דירה אחת בלבד, והצהרת ההון שמסר מדויקת לחלוטין".

במקרה כזה, ראוי היה שלפיד - המצדד בפוליטיקה חדשה - היה מדווח ביוזמתו שהיתה בבעלותו דירה, שנקנתה בסכום מסוים ונמכרה בסכום מסוים. זאת ועוד, המגזין "פורבס" העריך בסוף 2012 את הונו של לפיד ב-22 מיליון שקל. לפי "פורבס", את רוב הונו עשה לפיד במשך השנים מעיסוקיו בתקשורת, כבעל טור שבועי קבוע ב"ידיעות אחרונות", בעל תוכנית בערוץ 2, מגיש יומן שישי בערוץ 2, עבור הרצאות ועוד.

כמה שווה ירושה?

גם ראשי מפלגת המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, שדיווחו על הונם, עשו זאת באופן לא מחייב ולא מלא. הרצוג מחזיק יחד עם אמו אורה בחלק במגרש במתחם "הגוש הגדול" בתל אביב. הרצוג דיווח שהקרקע נקנתה על ידי סבו לפני הקמת המדינה. עם זאת, לא נמסר מהו גודלו של המגרש ומה חלקו של הרצוג בו. לפי הערכות, מדובר במיליוני שקלים, שעליהם הרצוג לא פירט בהצהרת ההון שחשף לתקשורת.

גם לבני דיווחה על בעלות חלקית בשתי דירות ובמגרש שקיבלה בירושה - ללא הערכה כספית על שוויים. פרופ' מנואל טרכטנברג, שהצטרף ל"מחנה הציוני", דיווח רק ארבעה ימים לאחר שמסר לתקשורת דיווח כביכול על הונו, שיש לו ולרעייתו חשבון בארה"ב בהיקף של כ-700 אלף שקל.

גם יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, פירסם דיווח על הונו - אך לא ציין אם הועברו כספים לבני משפחתו בשנים האחרונות.

צילום: עופר וקנין

לעומת כל אלה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסרב בכלל לפרסם כל דיווח על ההון שלו. שווי שני בתיו של נתניהו בקיסריה ובשכונת רחביה בירושלים מוערך ב-23 מיליון שקל. בשש השנים האחרונות מממנת הקופה הציבורית הוצאות מחיה והוצאות אחרות של משפחת נתניהו במעון הרשמי בירושלים, וחלק מההוצאות של הווילה בקיסריה. ראוי שהציבור יידע מהו היקף ההון של המשפחה (שהוערך על ידי "פורבס" ב-2012 ב-41 מיליון שקל) - שחלק ניכר ממנו נצבר כנראה בתקופה שבה נתניהו פרש מפוליטיקה, מ-1999 עד 2002. אגב, יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, עדיין לא חשף את הונו, אף שהבטיח לעשות זאת.

כל אלה שרוצים כעת את תמיכתו של הציבור בקלפי צריכים לחשוף את כל הונם - ולא בצורה חלקית. יש לחייב את כל מי שנבחר לנשיא, ראש ממשלה, שר, ח"כ, ראש עיר, חברי מועצות ברשויות המקומיות, רבנים ראשיים וכן רמטכ"ל וראשי זרועות הביטחון (מפכ"ל וראשי מוסד ושב"כ), לחשוף את כל ההון שלהם: החל מחמש השנים שקדמו לתחילת הכהונה, עם מינויים לתפקיד וגם חמש שנים לאחר הפרישה.

הדיווח צריך לכלול גם דירות שמכרו או נכסים שהעבירו לבני משפחה בתקופה שקדמה למינוי או במהלכו. בדרך זו ידע הציבור במי הוא בוחר, וגם יוכל לעקוב מי מהם התעשר לפתע לאחר גמר הכהונה. הנבחרים צריכים לחשוף גם את היקף גמלאותיהם מהקופה הציבורית, ושכר בני הזוג.

לחייב שקיפות מכל משרד ממשלתי

ונעבור לעניין היין והוצאותיו הפרטיות והציבוריות של ראש הממשלה: ההצהרות הסותרות של לשכת ראש הממשלה על היקף רכישת בקבוקי אלכוהול למעון הרשמי, אי־דיווח על אופן חישוב התשלום של 4,000 שקל שהחזירה משפחת נתניהו לקופת המדינה, כמו גם הצהרת נהגה לשעבר של שרה נתניהו שהכסף בגין מיחזור הבקבוקים לא הגיע לידיה, אלא הועבר לקופה קטנה - מחייב בדק בית הן במשרד ראש הממשלה והן במשרד האוצר וכמובן דיווח שקוף ומדויק לציבור: מהי אותה קופה? לאן הולך הכסף, והאם הוא נרשם?

יש היגיון בכך שהמדינה מממנת את המזון (כולל גלידה ויין), אחזקת הבית ועוד של ראש הממשלה (כמו גם הנשיא) ובני משפחותיהם. אבל הציבור זכאי לדעת כמה כסף הוצא על יין במעון ראש הממשלה, ואם הכל נעשה במידה הראויה ולפי הכללים המקובלים. בשנה האחרונה נחשפו פריטי תקציב הוצאות מעון ראש הממשלה רק לאחר פניות עיקשות של התנועה לחופש המידע. משרד ראש הממשלה סירב עד כה לפרסם את התקשרויותיו עם ספקים ב-2013–2014.

צילום: אילן אסייג

החשיפה הזאת הכרחית לא רק לגבי משרד ראש הממשלה, אלא לגבי כל משרדי הממשלה. יש לחייב את כל המשרדים לחשוף אחת לשנה, במארס, את פרטי ההתקשרויות שלהם עם ספקים חיצוניים בשנה שקדמה למועד זה.

כמו כן, היה ראוי כי נתניהו והרצוג, הרואים עצמם מועמדים להרכבת הממשלה הבאה, יוותרו על מימון המעון הפרטי בתקופת הכהונה. השתתפות המדינה בהוצאות המעון הרשמי בלבד, כמו גם חשיפתן המפורטת לציבור, תעשה רק טוב למי שירכיב את הממשלה, כי אז הוא לא יצטרך להסביר לציבור על הבקבוקים או להתמודד עם ביקורת על תשלום של המדינה למים לבריכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker