בנק ישראל: מחירי הדירות ימשיכו לעלות אם לא יחול גידול מתאים בהיצע

דו"ח הוועדה המוניטירית בבנק ישראל קובע כי משקי הבית והמגזר העסקי בארץ ירוויחו מירידת מחירי הנפט בעולם

מוטי בסוק

הירידה במחירי הנפט בעולם, מ-110 דולר לחבית מסוג ברנט מאמצע 2014 ל-50 דולר באמצע ינואר 2015, טובה לכלכלת ישראל, הן לגופים העסקים והן למשקי הבית - אולם אינה צפויה להשפיע משמעותית על הכנסות המדינה ממסים. כך קובע דו"ח המדיניות המוניטרית של בנק ישראל למחצית השנייה של 2014, שפורסם היום.

הדו"ח מדגיש כי הורדת מחירי הנפט משחררת מקורות כספיים הן למשקי הבית והן לפירמות העסקיות, שכן ההוצאה שלהם על דלק תקטן. וכן תקטן ההוצאה של משקי הבית על תוצרי השימוש המאסיבי בדלק, למשל חשמל. בבנק ישראל מעריכים כי לפחות חלק מהמקורות שהגופים העסקים ומשקי הבית יחסכו, יופנה לצריכה. ייתכן גם שנראה גידול בשימוש באנרגיה.

דו"ח בנק ישראל מציין כי הפחתת מחירי האנרגיה תגדיל את הצמיחה הכל עולמית, וגם לכך משמעות חיובית על ישראל, דרך היצוא ודרך ערוצים פיננסים שונים. להוזלת הנפט גם השפעות ממתנות על האינפלציה. מאידך עשויה להיות לנפט הזול פגיעה מסוימת בתגליות הגז של ישראל, בתקבולים ובתמלוגים (חלק מהחוזים של שותפויות הגז קשורים ישירות למחיר הנפט) ואולי גם ביטול עסקאות או צמצום בהיקפן (בין השאר גם בעסקאות שהתועלת מהן חורגת מהתחום הכלכלי גרידא). להגדלת השימוש בנפט על חשבון הגז עלולות להיות גם השלכות אקולוגיות, שכן הגז אינו מזהם סביבה בניגוד לדלק.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

בחלק הדו"ח המוקדש לשוק הדיור מודגש כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות אם לא יחול גידול מתאים בהיצע הדירות. הדו"ח מציין כי שיעור העלייה השנתי (עד אוקטובר 2014) במחירי הדירות התמתן אך נותר גבוה, והוא עומד על 5.8%. מסוף 2012 עלו מחירי הדירות בקצב שנתי של 5%-10%. בחלק מן החודשים האחרונים נרשמה ירידה במחירי הדירות, ככול הנראה בשל ההמתנה לחוק "מע"מ אפס". עם זאת בחודשים אוגוסט-אוקטובר שבו מחירי הדירות לעלות, תוך עלייה בהיקף המשכנתאות. בנק ישראל חוזר ואומר כי קיים חשש כי כאשר ריבית המשכנתאות תעלה, יהיו משקי בית שיתקשו לעמוד בתשלום המשכנתא שלקחו מהבנקים. עם זאת בנק ישראל אינו חוזה עלייה בריביות ב-2015.

בדו"ח צוין כי כיוון שכלי הריבית קרוב למיצוי, הוועדה המוניטארית של בנק ישראל בחנה במחצית השנייה של 2014 שימוש בכלי מדיניות אחרים. אחד מהם הוא רכישות מט"ח. בתקופה הנסקרת הגיע היקף הרכישות ל-1.76 מיליארד דולר, כאשר 1.46 מיליארד דולר מתוכם נרכשו במסגרת התכנית שנועדה לקזז את השפעתה של הפקת הגז הטבעי על שער החליפין". מאז יולי האחרון כול הרכישות היו במסגרת קיזוז השפעת הגז הטבעי.

הדו"ח חוזר על תחזיות בנק ישראל כי המשק יצמח ב-2015 ב–3.2%, יותר מ-2014 (2.5%) בין היתר כתוצאה משיפור ביצוא והתאוששות התיירות מ"צוק איתן", וכי הריבית תישאר ב-2015 ברמה הנמוכה מאוד של 0.25%. הריבית צפויה להתחיל לעלות ב-2016. הדו"ח קובע כי הסיכון הפיננסי העיקרי נשקף מהאשראי לענף הדיור, והצעדים שהמפקח על הבנקים נוקט מפחיתים סיכון זה.

בנק ישראל קובע כי הציפיות לאינפלציה לשנתיים הקרובות נמצאות מתחת לגבולו התחתון של יעד האינפלציה השנתי של הממשלה (3.0%-1.0%). חלק מן הגורמים הממתנים את האינפלציה הצפויה הם גורמים חולפים ואינם צפויים להשפיע על שיעורי האינפלציה בעתיד. הציפיות לאינפלציה לטווחים ארוכים נמצאות במרכז היעד (2.0%).

ביחס לפעילות הריאלית במשק הישראלי קובע בנק ישראל כי המשק חזר לצמיחה המתונה שקדמה ל"צוק איתן".

הדו"ח מציין כי בשוק האשראי נרשמה ברבעונים השני והשלישי של 2014 עלייה קלה באשראי למגזר העסקי הלא-פיננסי. מרווחי התשואות של אג"ח החברות עלו לקראת סוף 2014 אך הם עדיין נמצאים ברמה נמוכה. יתרת האשראי למשקי הבית הוסיפה לגדול בקצב שאפיין אותה בשנתיים האחרונות, תוך התמתנות קלה בקצב העלייה של האשראי לדיור ועלייה בקצב הגידול של האשראי שאינו לדיור.

דו"ח בנק ישראל מדווח כי גוש היורו נמצא על סף מיתון, כי יפאן נמצאת במיתון וכי קצב הצמיחה של המשקים המתעוררים מוסיף לרדת ולאחרונה תחזיות הצמיחה למשקים המתעוררים אף עודכנו כלפי מטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום