לפיד יוזם: גופים ציבוריים לא יוכלו לשכור לוביסטים

יו"ר יש עתיד הציג את תוכנית מפלגתו למלחמה בשחיתות: "הסעיפים יעוגנו בהסכמים הקואליציוניים"

צבי זרחיה

גופים ציבוריים לא יוכלו לשכור לוביסטים, יבוטלו הכספים הקואליציוניים ויחוזק מעמדם של "שומרי הסף" ברשויות הציבוריות וברשויות המקומיות - אלה הם הצעדים המרכזיים בתוכנית למלחמה בשחיתות שהציג היום יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. לפיד הודיע כי יעמוד על כך שהסעיפים הללו יעוגנו בהסכמים הקואליציוניים בממשלה הבאה, אם יהיה שותף בה. התוכנית גובשה יחד עם המכון הישראלי לדמוקרטיה.

התוכנית מציעה להגביל את מרחב הפעילות המותר ללוביסטים, ולמנוע כניסתם למשרדי הממשלה, הרחבת חובת הגילוי הנאות המוטלת על לוביסטים ועל חברי הכנסת בקשר עימם ואיסור שימוש בשדלנים על גופים ציבוריים.

כמו כן יש עתיד דורשת להרחיב את חובת הגילוי הנאות, כך שלוביסטים יידרשו לציין גם את העניין המסוים שלשמו הם פועלים ולא רק את זהות לקוחותיהם. ייאסר על גופים ציבוריים להשתמש בשדלנים לשם השגת כספים ציבוריים. יוגברו הפיקוח, האכיפה והענישה בכל הנוגע להפרות דין וכללים על ידי שדלנים רשומים ולא רשומים.

כמו כן, תידרש חובת שקיפות מחברי הכנסת בכל הנוגע לקשר שהם מנהלים עם לוביסטים ומייצגי אינטרסים אחרים. כל מידע או מסמך אשר הועבר אליהם במסגרת הליכי חקיקה וסייע להם לגבש את עמדתם כפי שהוצבעה, בדגש על טיוטות של הצעות חוק אשר ניסחו עבורם גורמים אחרים. על חברי הכנסת תוטל חובה לציין את זהותם של הגורמים מהם נתקבלה האינפורמציה ואת הקשר שלהם לתהליך החקיקה. החובות המוטלות על חברי הכנסת יעוגנו בהחלטה של ועדת האתיקה של הכנסת. מזכירות הכנסת תהיה מחויבת לפרסם בהליך אישור כניסה ללוביסט לכנסת, בין אם קבוע או חד-פעמי, את לוח הפגישות של הלוביסט.

עוד מציעה התוכנית כי יאסר להעביר תקציבים לגופים לא מפוקחים ולא שקופים. כמו כן יאסר על משרד האוצר להסכים להעברות תקציביות למוסדות ספציפיים, בתמורה לאישור תקציב מדינה או לקידום יוזמה מטעם משרד האוצר בוועדה מוועדות הכנסת. יחוזק גם מעמדם של היועצים המשפטיים, המבקרים הפנימיים וחשבי משרדי הממשלה, בגופים ציבוריים וברשויות המקומיות יגביר את השמירה על כללי המינהל התקין, יגביר את יכולתן של המערכות למנוע מעשי שחיתות טרם התרחשותם ולשמש כלי מסייע בפן המניעתי של השחיתות הציבורית.

לוביסטים שנכחו בדיוני הוועדה, אתמולצילום: מיכל פתאל

עוד מוצע להקים כוח משימה אשר יפעל לגיבוש מסקנות מנהליות ומבניות העולות מפרשיות שחיתות אשר נחשפו. יבחנו דפוסי עבודה בעייתיים, שיש בהם כדי לעודד הופעת שחיתות וייבחנו האופנים לייעול הפעולה השלטונית ולהגברת שקיפותה.ב מקרים בהם חקירה פלילית מסתיימת בסגירת תיק החקירה בהיעדר ראיות מספיקות, אגב ביקורת נוקבת על התנהלותם של נבחרי ציבור או עובדי ציבור ממונים תשמש הביקורת כבסיס למסקנות מינהליות.

לפני פיזור הכנסת נמנע לפיד בועדת השרים לחקיקה נגד הצעת חוק להרחבת הסיוע לחושפי שחיתויות שהוגשה על ידי ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה). הצעת החוק נפלה בוועדת השרים לחקיקה והיו"ר דאז של ועדת השרים לחקיקה ציפי לבני שלא השתתפה בהצבעה הגישה ערר. בסופו של דבר הכנסת התפזרה והצעת החוק לא קודמה. בלשכת לפיד אומרים כי הוא נמנע כי באותה עת שקד על תוכנית למניעת ששחיתות יחד עם השרה דאז לבני.

במצע מפלגת כולנו, שנחשף בשבוע שעבר, הוצע להרחיב את השקיפות בין היתר באמצעות חשיפה יומני הפגישות של חברי הכנסת יהיו שקופים וחשופים לציבו.
בין הצעדים להגברת אימון הציבור בנבחרים מציעים במפלגת "כולנו" כי נבחרי ציבור יחויבו לסטנדרטים של טוהר מידות הכוללים שקיפות ומניעת ניגוד עניינים בביצוע מחויבותם לציבור.

בכולנו מכריזים כי יפעלו לשקיפות מלאה של החלטות שלטוניות והעברות תקציביות, במקביל לאכיפה מוגברת כנגד שחיתות שלטונית וכן יפעלו להחמרת האכיפה והענישה על גילויי שחיתות בשירות הציבורי, הן כלפי נבחרי ציבור והן כלפי בעלי תפקידים. עוד מוצע להעניק שקיפות מלאה של החלטות שלטוניות והעברות תקציביות, במקביל לאכיפה מוגברת כנגד שחיתות שלטונית.

כמו כן מוצע לחייב את נבחרי ציבור בפרסום דו"ח שנתי פתוח לציבור על פעילותם הציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker