מצנח הזהב של פאינה קירשנבאום, לימור לבנת ובנימין בן אליעזר מהכנסת

פנסיה תקציבית או צוברת, דמי הסתגלות מפנקים והחזר הוצאות נכבד - את ההטבות האלה יקבל כל ח"כ או שר שיפסיק לכהן בתפקידו

צבי זרחיה

בשבוע החולף הגישו המפלגות לוועדת הבחירות המרכזית את רשימות המתמודדים שלהן לכנסת, ומהן עולה כי בסוף מארס, עם כינונה של הכנסת ה–15, ייפרדו לפחות 23 ח"כים מכורסת עור הצבי במליאה, בין כשהודיעו ביוזמתם על פרישה או מוקמו במקום לא ריאלי במפלגתם. בכנסת מעריכים שעוד 20–25 ח"כים יפרשו.

"מצנח הזהב" לחברי הכנסת הפורשים נקבע לפי הוותק שלהם, אך גם לפי המועד שבו התחילה כהונתם. חברי כנסת פורשים שכהונתם התחילה עד 1999, כמו לימור לבנת ומאיר שטרית, ייהנו מפנסיה תקציבית ממועד הפרישה לכל ימי חייהם. חברי כנסת שהתמנו לאחר 1999 מבוטחים בפנסיה צוברת, שאותה יזכו לקבל רק בהגיעם לגיל הפרישה.

תנאים אחרים שמהם ייהנו חברי כנסת פורשים הם דמי הסתגלות בסכום מקסימלי של 240 אלף שקל, שיחושבו לפי 40 אלף שקל לשנת כהונה, מהשנה השנייה. כך למשל, חברת הכנסת וסגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, תקבל מענק הסתגלות של 200 אלף שקל - אף שפרשה מהכנסת ומ"ישראל ביתנו" בעקבות החשדות נגדה בפרשת השחיתות.

ח"כים חדשים שפרשו מהכנסת היוצאת, ששרדה שנתיים, יקבלו דמי הסתגלות של 40 אלף שקל בלבד.

חברי כנסת פורשים שנבחרו לפני 2006 נהנים מהחזר הוצאות בגין טלפון, עיתון ואינטרנט בסך 750 שקל לשנת כהונה. תקרת הסכום היא 7,500 שקל לח"כ, אותו הם מקבלים מדי שנה, לכל החיים. עם זאת, חברי כנסת שנבחרו מ–2006 ואילך יקבלו החזר חד־פעמי של 750 שקל בלבד.

רשימת הפורשים כוללת כמה חברי כנסת שכיהנו חודשים ספורים, כמו יובל צלנר (קדימה), וליאור אדרי (ש"ס) שכיהנו 3–3.5 חודשים. צלנר תפס את מקומו של ח"כ ישראל חסון (קדימה) שמונה למנכ"ל רשות העתיקות.

תפקידים מפנקים בדירקטוריונים

שני ח"כים חדשים שמונו לאחרונה, ממוקמים במקומות שנחשבים לא ריאליים ברשימות לכנסת הבאה: ליאון ליטינצקי (ישראל ביתנו) שנכנס לכנסת בנובמבר במקום השר לשעבר גדעון סער (הליכוד); וראלב מג'אדלה (העבודה) שתפס את כיסאו של השר לשעבר בנימין בן אליעזר.

צלנר, מג'אדלה ואדרי נכנסו לכנסת בתקופת פגרת הבחירות כשאין דיונים, אבל יקבלו כ–138 אלף שקל שכר בגין התקופה הזאת. אדרי בא במקומו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שהתפטר מהכנסת בפגרת הבחירות, אבל ישוב אליה לאחריהן. דרעי לא יקבל דמי הסתגלות, בהתאם לכלל שח"כ שפרש וחזר לכנסת בתוך חצי שנה, אינו זכאי להם.

הח"כים הפורשים צפויים לתפוס תפקידים מפנקים בדירקטוריונים של החברות הגדולות. למשל, זמן קצר לאחר פרישתו, נפגש בחודש שעבר מאיר שטרית עם יצחק תשובה בבית קפה בהרצליה. שטרית הסביר כי ישב לאכול ותשובה רק עבר במקום.

הח"כים הוותיקים שהיו שרים זכאים לגמלה של 70% מהמדינה, ויוכלו לקבל 25 אלף שקל בשנה עבור שירותי מזכירות לצורך כתיבת זיכרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום