מבקר המדינה מעכב דו"ח על הוצאות מעון רה"מ, לאחר בקשה מפרקליט נתניהו

הדו"ח, ששוכב כבר שבועות במשרד המבקר אך טרם התפרסם, עוסק בהוצאות מופרזות לכאורה מכספי משלם המסים: מאות אלפי שקלים על ארוחות במסעדות, עשרות אלפי שקלים על פרחים

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מעכב כבר כמה שבועות דו"ח שהוכן במשרדו ועוסק בהוצאות מופרזות לכאורה במעונות ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שפרקליטו של נתניהו ביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח לפני הבחירות. הדו"ח הושלם, ואדם המעורה בנושא מעריך כי פרסומו לפני הבחירות יפגע בדימויו של ראש הממשלה.

במאי 2013, לפני כשנה וחצי, בעקבות תלונות שהגיעו אליו, הודיע שפירא כי החליט להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את הוצאות מעונות ראש הממשלה. התלונות התייחסו לפרסומים על הוצאות מופרזות לכאורה במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ועל הוצאת כספי ציבור למימון צורכי מעונות משפחת נתניהו בקיסריה ובירושלים. הכנת הדו"ח הושלמה לאחרונה, לאחר שהתקבלה תגובת נתניהו לו, אך שפירא אינו ממהר לפרסמו. שלשום (רביעי) פרסם המבקר כמה דו"חות מיוחדים, אך הדו"ח על הוצאות משפחת נתניהו נותר בינתיים במגירה.

ל"הארץ" נודע כי פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, פנה לאחרונה למבקר שפירא וביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח עד לאחר הבחירות. שמרון אף ביקש מהמבקר לעכב פרסום של דו"ח נוסף, המטופל כבר שנים ארוכות במשרד המבקר ומתייחס לנסיעותיהם של בני הזוג נתניהו על חשבון בעלי הון ועמותות בתקופה שבה היה נתניהו שר האוצר בממשלתו של אריאל שרון, חלק מפרשת "ביביטורס".

מבקר המדינה שפירא והיועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, בשנה שעברהצילום: דרור סיתהכל

דו"ח הביקורת על מעונות ראש הממשלה עוסק בהוצאות בלתי מוצדקות לכאורה מכספי משלם המסים, ובהן קניית ארוחות ממסעדות במאות אלפי שקלים, סידורי פרחים בעשרות אלפי שקלים, נרות ריחניים באלפי שקלים והוצאת סכומים גבוהים על טיפוח השיער, הנעלה וכו'. עוד מתייחס הדו"ח לכספי ציבור שהושקעו במעונות הפרטיים של נתניהו בקיסריה ובירושלים ובוחן את תקינות ההוצאה. מקורות הבקיאים במתרחש במשרד מבקר המדינה טוענים ששפירא פעל במקרה זה כמו בעניינים אחרים הנוגעים לראש הממשלה - בעצלתיים ובכפפות של משי.

נתניהו תמך בבחירתו של השופט המחוזי שפירא לתפקיד מבקר המדינה, ואף ערך לו ראיון קבלה במעונו הרשמי לפני שגייס את סיעת הליכוד לתמוך בו בהתמודדות בכנסת מול שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליעזר ריבלין. שני פרקליטים המקורבים לנתניהו פעלו במרץ כדי להבטיח את בחירת שפירא: שמרון ועו"ד יחיאל גוטמן. זמן קצר לאחר שנבחר מינה שפירא את בנו של גוטמן, מתן, לעוזר מנכ"ל משרד המבקר, והוא נחשב כיום לאדם החזק והמשפיע ביותר בסביבת המבקר.

שמרון מייצג את משפחת נתניהו כפרקליט זה שנים רבות, והוא גם האחראי לטיפול בדו"חות הביקורת העוסקים בנתניהו. כמה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד הדיח שפירא את יועצו לענייני שחיתות, נצ"מ בדימוס נחום לוי, שהופקד על חקירת "ביביטורס".

שפירא ונתניהו בכנסת ב-2012צילום: אמיל סלמן

המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, סירב לדרישת נתניהו, באמצעות שמרון, להרחיק את לוי מחקירות הקשורות בנתניהו משום שהמליץ בעבר להעמיד לדין אותו ואת רעייתו בפרשת המתנות וההובלות, שהסתיימה בסגירת התיק נגד בני הזוג מחוסר ראיות. שפירא אמר בעבר בשיחות פרטיות כי אינו סבור שעליו לפסול את עצמו מטיפול בעניינים הקשורים לנתניהו או לשמרון.

בעוד שהדו"ח העוסק במעונות ראש הממשלה הושלם, הדו"ח העוסק בנסיעות נתניהו ורעייתו יהיה מוכן כנראה רק בעוד כמה שבועות. מקורות המעורים בנושא העריכו כי שפירא נוטה לאמץ את בקשת עו"ד שמרון שלא לפרסם את הדו"חות הקשורים לנתניהו לפני הבחירות, אך סבורים כי לחץ ציבורי יניע אותו לפרסם לפניהן לפחות את הדו"ח העוסק במעונות ראש הממשלה.

זוהי הפעם השנייה מאז הוקדמו הבחירות שבה רשויות אכיפת החוק מקלות עם ראש הממשלה. לאחרונה הודיעה הפרקליטות לבית הדין האזורי בירושלים כי היא מבקשת לדחות את עדותה של שרה נתניהו והגשת תצהיר מטעמה בתביעה שהגיש אב בית ראש הממשלה לשעבר, מני נפתלי, נגד משרד ראש הממשלה.

"בתקופה זו מתחייבת זהירות מוגברת שלא ייעשה שימוש בהליך המשפטי למטרות שונות, זרות להליך, ובכלל זה השפעה על מהלכים פוליטיים", נכתב בתגובת המדינה, שניתנה על דעת פרקליט המדינה שי ניצן. "המניעים והאינטרסים השונים שעומדים ביסוד הפרסומים הרבים בכלי התקשורת, ובמיוחד הראיונות האישיים של התובע, מלמדים על מהלך ברור לרתום את ההליך המשפטי לקידום אותם מניעים ואינטרסים, ומעצימים את הפגיעה בהליך המשפטי ועלולים אף לפגוע פגיעה של ממש בהגנתם של הנתבעים".

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "המבקר אינו יורד לזירה הפוליטית ואינו נוטל חלק בה. עבודת הביקורת ופרסום דו"חות הביקורת מתבצעים כסדרם ללא קשר ותלות בסוגיות פוליטיות, ובכלל זה קיומן של בחירות. עבודת הביקורת על שני הדו"חות המוזכרים נמשכת כסדרה. לאור שהיועץ המשפטי סיים את טיפולו בנושא נסיעות ראש הממשלה, הועברה טיוטת הדו"ח לתגובת ראש הממשלה. דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעונות ראש הממשלה הסתיים והמבקר יחליט על מועד פרסומו בימים הקרובים. נזכיר כי מבקר המדינה, השופט בדימוס שפירא, החליט בזמנו לפרסם את הדו"ח על מסמך הרפז בסמוך למועד הבחירות לכנסת ה-19".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker