הקרב על הגבינות: בג"ץ הוציא צו זמני המקפיא יבוא של כ-90 טונות גבינה

משרד הכלכלה נדרש להסביר מדוע לא נתן לארבע חברות מיכסת יבוא במכס מופחת, למרות שציין, כי החלוקה היתה תחרותית

אורה קורן

הקרב על שוק הגבינות עבר לזירה המשפטית. בג"ץ הורה אתמול לעצור חלוקת מיכסות יבוא במכס מופחת של כ-90 טון גבינות מאירופה וארה"ב. ההחלטה התקבלה בעקבות טענות של יבואניות, שלא נכללו ברשימת הזוכות. מיכסה נוספת בהיקף 4,800 טונות פטורה לחלוטין ממכס יכולה לצאת לדרך, על בסיס אישור משרד הכלכלה.

משרד הכלכלה הפעיל שני מקצים לחלוקת מיכסות יבוא גבינה בהקלות מכס. האחת היא מיכסה מסורתית בהיקף של 1,200 טונות ליבוא במכס מופחת מהאיחוד האירופי ומארה"ב. לצדה נכנסה לראשונה חלוקה של מיכסת יבוא פטורה לחלוטין ממכס של 4,800 טונות גבינה אולם בהתניה, כי הזוכות במיכרז יהיו אלה, שיבטיחו את המחיר הנמוך ביותר לצרכן.

פלטת גבינות צהובות וקשות
גבינות

ארבע יבואניות גבינות, שבשנה שעברה קיבלו מיכסת יבוא במכס מופחת, עתרו לבג"ץ נגד אי הכללתן ברשימת הזוכות ל-2015. משרד הכלכלה, שחילק את המיכסות השיב להן, כי הן קיבלו מיכסות מהקצאה אחרת הפטורה לחלוטין ממכס, וכי כוונת הממשלה היתה ליצור תחרות, לא ריכוזיות ביבוא. עם זאת, ארבע החברות טענו, כי בשום שלב לא הובהר להן כי מי שתזכה במיכרז ליבוא 4,800 טונות בו ישנה מגבלת מחיר מכירה לצרכן, לא תוכל להשתתף במיכרז ליבוא 1,200 טונות בו כאמור, אין מגבלה על מחיר המכירה לצרכן.

על רקע חילוקי הדעות הוציא אתמול בג"ץ צו ביניים המורה למשרד הכלכלה להקפיא חלוקת מיכסות לייבוא גבינה בהיקף של 1,200 טונות, עד לבירור העתירה שהגישו נטו מלינדה, סיימן, ג'ורג' שוקחה ופדאן. בשנת 2014 זכו הארבע במלוא המיכסה ליבוא גבינות במכס מופחת בהיקף של 1,200 טונות. אלה ביקשו עתה מבג"ץ להורות למשרד הכלכלה להקפיא את חלוקת המיכסות ליבוא גבינה, בהיקף שניתן להן בשנת 2014, וזאת כדי להבטיח את זכותן לקבל את המכסה, אם תתקבל עתירתן. בין החברות הזוכות במכרז שהוקפא נכללות טיב טעם, פרישקו, שופרסל ומחלבות טל העמקים ואחרות.

שר הכלכלה, נפתלי בנטצילום: רויטרס

לטענת העותרות, יבואנים שנבחרו כזוכים בחלוקת המיכסות לייבוא גבינות זכו ללא כל סיכון שנטלו על עצמן וללא כל מגבלה, וזאת בניגוד לעותרות שהשתתפו וזכו בהליך התחרותי לייבוא גבינות בתנאים מגבילים וקשיחים, שמגבילים את המחיר לצרכן. לפיכך, החלטת משרד הכלכלה עולה לכאורה כדי אפליה וקיפוח של העותרות, פוגעת בשוויון, בהגינות, ובחופש העיסוק של העותרות. את החברות התובעות מייצגים עורכי הדין אמיר דולב ויוני פולק ממשרד ברגרזון.

ממשרד הכלכלה מסר בתגובה כי "העתירה המוזכרת בכתבה טרם התקבלה במשרד הכלכלה ולכן ניתן יהיה להגיב רק לאחר שתתקבל ותילמד לעומק. יחד עם זאת, נבקש לחדד כי הצו שהתקבל הינו צו ארעי ולא צו ביינים. צו זה אינו משקף את נטיית ביהמ"ש למי מהצדדים אלא ניתן במעמד צד אחד, למען הזהירות ורק עד לתגובת משרד הכלכלה בנושא.

"בהמשך למדיניות הממשלה לפעול להפחתת יוקר המחיה בישראל ובשוק החלב בפרט, ולהחלטת ממשלה שהתקבלה בנושא, פרסם משרד הכלכלה הליך תחרותי לייבוא 4,800 טונות של גבינות בכפוף למכירת מרבית הכמות במחיר נמוך עליו התחייבו הזוכות. בנוסף, קיבלו הזוכות בהליך תחרותי זה מכסה נוספת לייבוא גבינות. מכסה נוספת זו אינה כפופה לכללי ההליך התחרותי, לרבות הגבלת המחיר.

"כאן המקום להדגיש כי צו בית המשפט לא עוסק בעצירת חלוקת כל המכסות, אלא רק את הכמות שחולקה לעותרות בשנה שעברה ע" משרד החקלאות, כ-90 טון מתוך כ-6,000 טון. משרד הכלכלה רואה עצמו מחוייב לעידוד התחרות והפחתת יוקר המחיה, ומשכך מטרות אלה מוטמעות בכל פעילויות המשרד, לרבות חלוקת המכסות. כאמור, התייחסות לעתירה תועבר לבית המשפט כמקובל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker