הכנסת מעדכנת את רשימת הלוביסטים ודורשת מהם לדווח מי לקוחותיהם

כיום רשומים באתר הכנסת 139 לוביסטים בעלי אישור קבוע לעומת 120 לוביסטים בסיום כהונתה של הכנסת ה-18 (כלומר בסוף 2012)

צבי זרחיה

הכנסת פנתה בימים האחרונים אל כל הלוביסטים שיש להם היתר כניסה למשכן על מנת שידווחו לה מי עדיין פעיל, ויציג אישור על יצוג לקוחותיהם.

סמי ברינדר, מנהלת מחלקת היתרים במשכן, שיגר מכתב אל הלוביסטים שבו ביקש לעדכן את רשימת הלוביסטים ולקוחותיהם לקראת כינון הכנסת ה-20.

לוביסטים בדיון ועדת הכלכלה של הכנסתצילום: אמיל סלמן

ברינדר ציין כי "לאחרונה התגלו טעויות ואי דיוקים ברשימת השדלנים המופיעה באתר האינטרנט של הכנסת, וברשימת הלקוחות של כל שדלן". הוא ביקש מכל משרדי הלובינג "לבדוק את רשימת השדלנים המופיעה באתר הפועלים מטעם החברה, ולעדכננו האם חל שינוי בזהותם".

כמו כן, משרדי הלובינג התבקשו להציג אישורים עדכניים, שניתנו לאחר 1 באוקטובר 2014 מכל אחד מהלקוחות שהם מייצגים בכנסת, על נייר פירמה של הלקוח ובחתימת מורשה חתימה של הלקוח שבהם מצויין שחברת הלובינג מייצגת אותו בכנסת.

עוד נמסר כי אם הדיווחים הללו לא ימסרו לכנסת עד ה-25 בפברואר 2015 תשקול "ועדת ההיתרים" (המעניקה היתרי כניסה ללוביסטים) להסיר את רשימת הלקוחות של משרד הלובינג מאתר האינטרנט של הכנסת ואף לשלול את ההיתרים שהעניקה הכנסת לשדלנים מטעם המשרדים השונים.

יצוין כי כיום רשומים באתר הכנסת 139 לוביסטים בעלי אישור קבוע לעומת 120 לוביסטים בסיום כהונתה של הכנסת ה-18 (כלומר בסוף 2012). שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת הפועלת להגברת השקיפות בפעולת הלוביסטים עולה כי בקדנציה היוצאת נרשם גידול של 26% במספר הלוביסטים בעלי היתר כניסה קבוע למשכן.

יצוין כי הלוביסטים מחויבים להודיע לכנסת על כל לקוח חדש שהם החלו לייצגו במשכן כמו גם על גריעתו של לקוח מדווח קיים. שמות הלוביסטים והלקוחות שאותם הם מייצגים מופיעים באתר האינטרנט של הכנסת. ואולם, באחרונה היו טעויות ואי דיוקים לגבי יצוג לקוחות.

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) דרשה בקדנציה היוצאת בכמה מישיבותיה של ועדת הכספים שהלוביסטים שנכחו בחדר הישיבות יציגו עצמם ויאמרו את מי הם מייצגים. ואולם, בקשתה לא התקבלה.

יצוין שהלוביסטים הנוכחים בישיבות הועדות לא מחויבים להציג עצמם ולדווח את מי הם מייצגים וכך ח"כים לא יודעים עבור מי הם באו לישיבה. לוביסטים ממשרדי הלובינג כמו "פוליסי" ו"כהן רימון כהן" נוהגים להירשם בפרוטוקול ולציין את מי הם מייצגים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker