בנק ישראל הותיר את ריבית פברואר ללא שינוי ברמה של 0.25%

"האינדיקטורים שנוספו החודש ממשיכים להצביע על האצה בפעילות ברבעון הרביעי, לאחר ההאטה ברבעון השלישי כתוצאה מ"צוק איתן", הסבירו בבנק ישראל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החלטה הערב (ב') להותיר את הריבית במשק לחודש פברואר ללא שינוי, ברמה של 0.25%. מרבית האנליסטים צפו כי הוועדה תחליט להותיר את ריבית ברמה זו. בבנק ישראל הדגישו כי הוועדה סבורה שרמת הריבית הנוכחית תומכת בהמשך ההתאוששות בפעילות הכלכלית, ובחזרת האינפלציה אל תוך היעד (1%-3%).

"האינדיקטורים שנוספו החודש ממשיכים להצביע על האצה בפעילות ברבעון הרביעי,  לאחר ההאטה ברבעון השלישי כתוצאה מצוק איתן. נתוני סקר החברות לרביע הרביעי מצביעים על שיפור ברוב הענפים, ובולט השיפור בתעשייה המסורתית, המושפעת יותר משער החליפין. בחודשים האחרונים ניכרת עליית מדרגה בקצב הגידול של המדד המשולב למצב המשק. נתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על תמונה חיובית", ציינו בבנק ישראל.

בבנק ישראל הסבירו כי ההחלטה להותיר את הריבית התקבלה על אף פיחות בערכו של השקל מול סל המטבעות. לפי הודעת הבנק, "על רקע התפתחויות חריגות בשוקי המט"ח העולמיים, השקל התחזק החודש מול היורו ב-6.5%, ונחלש מול הדולר ב-1.3%. לאחר פיחות מהיר של 10.4% מאוגוסט בשער החליפין האפקטיבי (סל המטבעות – ע"א), נרשם מאז דצמבר ייסוף אפקטיבי של 4.4%, כך שהפיחות המצטבר מאוגוסט עומד על 5.5%".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

"בנק ישראל נמנע החודש מלהוריד את הריבית, בצעד טקטי שנועד להשאיר לו כדור נוסף בקנה בתקופה שעד הבחירות כדי להתמודד עם ההאטה הכלכלית. אולם המשק הישראלי כבר הפנים מצב של ריבית אפסית, ולכן האפקטיביות של הורדת ריבית נוספת תהיה נמוכה. למעשה בנק ישראל מיצה את היכולת שלו להשתמש באמצעי מדיניות של הריבית המוניטרית לעידוד הפעילות במשק", אמר חן הרצוג, הכלכלן הראשי, BDO Consulting Group.

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, ציין כי "האינדיקאטורים הכלכליים שפורסמו לאחרונה הפתיעו לטובה, בעיקר נתוני התוצר שממשיכים להצביע על גידול בצריכה הפרטית והציבורית ועל התאוששות קלה בייצוא. לאור זאת, הנתונים האחרונים לא מחייבים את בנק ישראל לנקוט בפעולה מסוימת היום והוא יכול להמשיך ולבחון את השפעתן של הורדות הריבית הקודמות שביצע ואת השפעת התחזקות הדולר על המשק.

"מנגד, האינפלציה שנה אחורה שלילית ורחוקה מיעד האינפלציה של בנק ישראל. אנו מניחים כי בחודשים הקרובים נחזור לראות מדדים שליליים בעיקר עקב מגמה מתמשכת של הוזלה במחירי הסחורות ועקב שינויי מחירים מבניים שיובילו להורדת מחירים נוספת, במידה ותרחיש זה יתממש, בנק ישראל יצטרך לחשוב שוב על סוגיית הריבית וכיוונה", הוסיף ארצי.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית בבית ההשקעות יצירות אמרה: "מאחר שחלק מהירידה בשיעור האינפלציה מקורו בגורמים חד פעמיים (כמו חשמל, מים) וחלק אחר בגורמים מיובאים (נפט), ומאחר וקיימת האצה בפעילות ברבעון הרביעי, הרי שנכון כי הבנק ימתין עד לאחר שההשפעות החד פעמיות יעברו כדי לבחון את ציפיות האינפלציה במשק ולהעריך את מידת הצורך בצעדים נוספים של הבנק למניעת הדפלציה במשק, זאת במיוחד על רקע הסיכון הקיים בהפחתות הריבית ליציבות המערכת הבנקאית (דרך הנדל"ן למגורים), סיכון  שלמדיניות המוניטרית המרחיבה היתה תרומה נכבדת בהתפתחותו".

"לכולם ברור כי הגורם המרכזי להחלטת בנק ישראל הוא המצב הכלכלי בעולם", אמר ציון בקר סמנכ"ל החטיבה הפיננסית בבנק מרכנתיל. "יפן, שוויץ ואירופה בריבית שלילית. התחזקות הדולר בעולם, ואף מול השקל, גם היא ברורה על רקע החולשה של כלכלות אלה אל מול תחילתה של הבראה יחסית בארה"ב. בישראל, למעט הצריכה הפרטית שממשיכה לגדול בקצב ראוי, שאר נתוני המאקרו נראים מעט חיוורים (יצוא, השקעות)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker