גלאון ליו"ר ועדת הבחירות: "לאסור את שידור נאום נתניהו בפני הקונגרס"

בעתירה שהוגשה ציינה יו"ר מרצ כי הנאום חל במהלך התקופה הקבועה בסעיף 5 לחוק, שבמסגרתה נאסר על תעמולת בחירות בשידורי רדיו או טלוויזיה

צבי זרחיה

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, עתרה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, בבקשה למתן צו מניעה לאסור את שידור נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני הקונגרס האמריקאי שבועיים לפני הבחירות.

"אופן התנהלותו של ראש הממשלה בקביעת הנאום, תוך שלא בחל בפגיעה ביחסיה העדינים של מדינת ישראל עם ארה"ב והממסד האמריקאי, מלמד כשלעצמו על האינטרס הדחוף שהיה לו ביצירת במה מיוחדת, בכוונת מכוון, לשם נשיאת דברים בתזמון ובמעמד מסוג זה שבועיים לפני הבחירות בישראל. הכל בכדי ליצור במה ושופר שיסייעו לו באופן אישי להשגת יעדים פוליטיים, ולצורכי תעמולת בחירות אסורה" - כתבה גלאון בעתירתה.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר, למתן צו מניעה כנגד רשות השידור, הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו והמועצה לשידורי כבלים ולווין. וזאת, במטרה לאסור עליהן לשדר את נאומו המתוכנן של נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי, המתוכנן ל-3 במארס.

יו"ר מרצ, זהבה גלאוןצילום: מוטי מילרוד

בעתירה נכתב כי מועד נאומו האמור של ראש הממשלה הינו 14 יום לפני מועד הבחירות לכנסת, ולפיכך הוא חל במהלך התקופה הקבועה בסעיף 5 לחוק, שבמסגרתה נאסר על תעמולת בחירות בשידורי רדיו או טלוויזיה.

עוד ציינה עו"ד הולץ-לכנר: "נאומו של נתניהו תוכנן ונקבע בתיאום עם הנבחרים הרפובליקאים בקונגרס, ועל פי הזמנתו לכאורה של יו"ר בית הנבחרים, מר ג'ון ביינר - דבר המהווה הפרה מוחלטת של הפרוטוקול הדיפלומטי הנהוג בעניין זה. כפי שמסר דובר הבית הלבן, הנאום האמור תוכנן ונקבע, באופן מפתיע ביותר, שלא לומר בהול ובוטה, ללא כל תיאום עם בית הנשיא אובמה, כמתחייב וכנהוג, תוך עקיפת והדרת הבית הלבן והצגת עובדות מוגמרת בפני הנשיא בעניין זה.

"אובמה הצהיר מפורשות כי בשל סמיכות מועד הבחירות בישראל לנאום, הממסד האמריקאי לא ייתן יד להתערבות בבחירות, וראשי הממסד, בכללם שר החוץ ג'ון קרי והוא עצמו, לא יפגשו עם מר נתניהו במסגרת ביקורו זה בארה"ב. בכירים רבים בממשל האמריקאי הביעו זעזוע ומתחו ביקורת חריפה על ראש הממשלה, תוך שהדגישו כי להתנהלותו הבוטה של ראש הממשלה, אשר הפר את הפרוטוקול הדיפלומטי, עלולות להיות השלכות ארוכות טווח מבחינת היחסים בין המדינות", נכתב בעתירה.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן צירף את היועץ הממשלתי לממשלה כמשיב בעתירה וביקש את תגובת המשיבים עד ל-1 בפברואר 2015. כמו כן, ביקש השופט ג'ובראן שראש הממשלה יגיב בעצמו ולא בכובעו המוסדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker