הצהרות ההון החלקיות של הרצוג, לבני וטרכטנברג

ומה עם נתניהו, בנט ולפיד? הם בכלל מסרבים לחשוף את הונם

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לפני כשבעה חודשים הסיר בנימין בן אליעזר (העבודה), את מועמדותו לנשיאות המדינה בעיצומה של חקירת משטרה . זאת, לאחר שבמשך שנים הועלו תהיות בנוגע לדירת הפאר בשווי 9 מיליון שקל שרכש ביפו.

המשטרה גילתה בחקירה מאות אלפי דולרים לא מדווחים שהחזיק בן אליעזר בכספת, והמליצה להעמיד אותו לדין בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ועבירות נוספות. למרבה המזל, בן אליעזר פרש מהמרוץ וחסך בושה גדולה לכולם.

ראוי לדרוש מכל המתמודדים על מקום בכנסת ובממשלה לחשוף את הונם בפני הציבור. לא מדובר כאן בחטטנות, אלא בהגברת השקיפות במערכת הפוליטית.

בשנים האחרונות החל TheMarker לחשוף את הונם של נבחרי הציבור. למרבה הצער, עד לאחרונה אלה מהם ששיתפו פעולה עם החשיפה היו מי שאין להם הרבה מה לחשוף.

בשבועות האחרונים, בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי, פירסמו כ–20 מועמדים לבחירות הקרובות הצהרות בנוגע להונם, ועל כך יש לברך אותם. הבעיה היא שהחשיפה היא בכמה מהמקרים חלקית ובעייתית, ועלולה לבלבל את הציבור. ראשי המחנה הציוני ומרצ ראויים לציון על כך שחשפו את הונם, אבל הצהרותיהם לא מלאות.

כך למשל, לח"כ יצחק הרצוג חלק במגרש ב"גוש הגדול" בתל אביב, (יחד עם אמו) ששוויו נאמד במיליוני שקלים. הרצוג קיבל את חלקו בירושה מסבו, שקנה את המגרש לפני קום המדינה - אבל מסרב לומר מהו גודל המגרש ומה שוויו. גם ח"כ ציפי לבני קיבלה נכסים בירושה: שליש דירה בתל אביב, שליש דירה ברעננה, ושישית מגרש בפתח תקוה. גם היא לא מסרה פרטים בנוגע לשווי הנכסים האלה.

לכן, שווי הנכסים הכולל שעליו הצהיר הרצוג (כ–10–11 מיליון שקל, ושווי הנכסים הכולל שעליו הצהירה לבני (כ-10 מיליון שקל) אינם מלאים - שכן הם אינם כוללים את שווי הנכסים האלה. גם פרופ' מנואל טרכטנברג, המועמד מטעם המחנה הציוני, הציג הצהרת הון, אך זו אינה כוללת פירוט בנוגע לגמלה שיקבל מהאוניברסיטה כשיבחר לכנסת.

רוב ראשי המפלגות מסרבים לחשוף את הונם, בהם בנימין נתניהו (ליכוד), המחזיק בווילה בקיסריה ובדירה יוקרתית בירושלים; יאיר לפיד (יש עתיד), שברשותו בית יוקרתי בתל אביב; נפתלי בנט (הבית היהודי), שרכושו כולל בית יקר ברעננה ואריה דרעי (ש"ס).

יו"ר כולנו, משה כחלון, הבטיח לחשוף את הונו בקרוב. לעומתו, מספר 2 ברשימתו, שממצבת את עצמה כרשימה בעלת סדר יום חברתי, האלוף (במיל') יואב גלנט, לא חשף את הונו. מעניין לדעת לא רק מה שווי הווילה שלו אלא גם מהו גובה הגמלה שלו מהצבא, שתצטרף לשכרו כחבר כנסת.

לפני שנה הפילה הכנסת שוב הצעת חוק שחל ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) שנועדה לחייב את הח"כים והשרים לחשוף את הונם. ראוי לדרוש מהח"כים למסור לציבור את הצהרת ההון שהגישו ליו"ר הכנסת ולדרוש מהשרים לפרסם את ההצהרות שמסרו למבקר המדינה. אלה הצהרות מפורטות משפירסמו עד כה חלק מהמתמודדים.

כדאי גם לדרוש מהמתמודדים לפרסם אם העבירו כספים או רכשו דירות לקרובי משפחה בשנים האחרונות. כך יוכל הציבור לקבל תמונה מלאה יותר לגבי הונם האמיתי של הנבחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker