חיזור גורלי

מדוע סירב משה כחלון ליאיר לפיד

לאורך כל הדרך כחלון היה מסויג ולפיד היה להוט ■ הגישה הבסיסית של שניהם לא השתנתה גם כשהראשון היה על הקרשים בתחילת הקמפיין והשני נסק בסקרים ■ למה שר האוצר לשעבר באמת מעוניין באיחוד עם כחלון?

יוסי ורטר

"אני אסע ימינה, אתה תיסע שמאלה, ושיהיה בהצלחה", במלים אלה פחות או יותר סיכם משה כחלון את פגישתו עם יאיר לפיד באמצע השבוע. כך בא לקצו מסע חיזור נמרץ וממושך, כמעט נואש, שניהל יו"ר יש עתיד אחר מנהיג כולנו, בניסיון לשכנעו לאחד את רשימותיהם לאחת.

לאורך כל הדרך כחלון היה מסויג ולפיד היה להוט. הגישה הבסיסית של שניהם לא השתנתה גם כשהראשון היה על הקרשים בתחילת הקמפיין והשני נסק בסקרים. לכאורה, התאוששותו המפתיעה של לפיד היתה אמורה לגרום לו להרפות מעט מהניג'וס, כפי שהיחלשותו של כחלון היתה צריכה להוות תמריץ עבורו לשינוי העמדה, לריכוך הסרבנות.

לטור המלא של יוסי ורטר באתר "הארץ"

לפיד נופף בסקר שמראה פוטנציאל ל–27 מנדטים והציע "הנהגה משותפת" בסגנון הרצוג־לבני. כחלון סירב. לדבריו, הוא רוצה להיות נקי. ללכת בדרכו, לדבוק בהבטחותיו. מיזוג יכתים אותו, יהפוך את הרעיון הכחלוני למשהו טכני, עסקני. גם אם הקלפיות יניבו לו רק 8–9 מנדטים הם לפחות יהיו שלו ורק שלו. "אני מייצג", הוא אומר, "אנשים שבאמת כואב להם". מכך ניתן להבין מהי דעתו על יש עתיד ומנהיגה.

כחלון בשוק מחנה יהודה, השבוע. הוא היה מסויג לאורך כל הדרך ולפיד היה להוטצילום: אוליבייה פיטוסי

נשאלת השאלה מדוע דווקא ללפיד האיחוד הזה חשוב כל כך, קריטי כל כך. מדוע הוא משדר חוסר ביטחון ולחץ שכאלה. ההסבר הוא פשוט, ממש מתחת לאף: לפיד חושש, ובצדק, שעם 10–12 מנדטים כתחזית המנדטים הממוצעת העכשווית, מקומו בממשלה הבאה רחוק מלהיות מובטח. אצל נתניהו רגלו לא תדרוך בקרית הממשלה, אלא במסלול "אורחים", עם מאבטח מלווה. ואפילו אם הרצוג יקים איכשהו ממשלה, ברגע האמת הוא עשוי להעדיף את החרדים על פניו. הוא רעיל, רדיו־אקטיבי. האשכנזים, ליצמן וגפני, כבר הבהירו שבהוראת הרבנים הם לא יישבו עם שר האוצר לשעבר סביב אותו שולחן מהגוני, והם רציניים כמו קבר של מקובל. אם הוא מדביק אליו את כחלון, הוא מסדר לעצמו פוליסת ביטוח וכרטיס כניסה לקואליציה הבאה. ומה כחלון מקבל מהשידוך? אבן ריחיים. משקולת. לא פלא שהלה ויתר, ללא ייסורי מצפון.

לטור המלא של יוסי ורטר באתר "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker