איזה "איש דאבוס" הייתם יכולים להיות?

ומה עושה "איש דאבוס" כשהוא קם בבוקר?

איתן אבריאל
דאבוס

המונח "איש דאבוס", על משקל "איש המערות", אומץ בעשור האחרון על ידי מספר כותבי מחקרים וספרים. אלו זיהו קהילה של כמה אלפי מנהלים בחברות הגלובליות הגדולות, וגילו קבוצה שבמידה רבה חזקה יותר ממדיניות ריבוניות. יש להם אמצעים, מזומנים, והשפעה שאינה פוחתת ואולי עולה על זו של פוליטיקאים ופקידים בכירים. הם עצמם עשירים או לפחות אמידים מאוד. משום שאחד הדברים שמאפיינים אותם הוא שהם נפגשים פעם בשנה בעיירה השוויצרית דאבוס - השם "איש דאבוס" נדבק.

המכנה המשותף של "אנשי דאבוס" מוכר. הם משכילים, הם חרוצים, הם מוכשרים, הם חדורי רצון להצליח, והם בעלי שליטה גבוהה בפוליטיקה ארגונית. יש להם יכולות חברתיות גבוהות, הם רהוטים, והם מומחים בשילוב עסקים עם הסקטור הציבורי ועם האקדמיה. חלק מהם צמח מלמטה, חלק אחר ירש את ההון ואת המעמד. כולם רגילים ומצפים לרמת חיים ואורח חיים של מלכים. הם מכירים אחד את השני - כנס דאבוס מתקיים זה 45 שנה - וחשוב להם שכולם ידעו שהם "אנשי דאבוס".

אלא שגם בתוך השבט של "אדם דאבוס", ישנם תת שבטים ותת קהילות, שלכל אחד מהם סממנים משלו, יעדים משלו ופחדים משלו. הנה פירוט של כמה מהיצורים השונים המרכיבים את גן החיות שמכונה "כנס דאבוס".

פאנל הבנקאות בכנס דאבוסצילום: איתן אבריאל

הבנקאים

גם בין הבנקאים ישנם שני סוגים: מנהלים ויושבי ראש בשכר, ואלה אשר הם או המשפחה שלהם מחזיקים בשליטה או בנתח משמעותי של גוף פיננסי. רוב הבנקאים הם שכירים, הם לבושים תמיד בחליפה ועניבה, ואין להם ברירה אלא להתייצב בדאבוס מדי חודש ינואר. היעדרות אינה אופציה, כי היא מיד תעלה שורה של שאלות ובהן מדוע לא באת? מה קרה? יש קשיים בחברה?

גם האפשרות לשלוח סמנכ"ל אינה אופציה: כולם יחלו ללחוש שהמנכ"ל בדרך החוצה. היעד שלהם הוא להדק את הרשת החברתית וליצור קשרים חמים ככל האפשר עם יו"רים של בנקים אחרים, כי מי יודע, אולי יום אחד הם יאלצו לדלג מהמעסיק הנוכחי לבנק אחר. באופן מדויק יותר, היעד שלהם הוא לוודא שהכיסא שלהם יציב, שאף אחד לא מערער עליו, ושהם לא מפספסים שום סיפור גדול שמסתובב בתעשייה. על הדרך, הבנקאים כמובן ייפגשו עם לקוחות רבים, יתנו להם כבוד - אבל את זה הם יכולים לעשות גם במשרד.

כלכלנים ופרשנים בכירים

הכלכלנים לבושים מרושל יותר מבנקאים. למה? כי יש להם קביעות בעבודה באחת האוניברסיטאות החשובות, כי יש להם תדמית של אקדמאי אינטלקטואל, וכי הם לא תלויים במוצא פיו של לקוח גדול - וכך הם יכולים להרשות לעצמם להתרשל. חלק מהם כוכבים, חלק מהם פחות. חלק מהם היו בתפקידים בכירים בסקטור הציבורי, למשל נגיד בנק מכרזי או שר כלכלי. כמו המנכ"לים, הם לעולם לא יסרבו לספק את פרשנותם לטלוויזיה ולעיתונים החשובים.

היעדים שלהם בכנס דאבוס הם להרשים הרבה אנשים בחכמתם וידיעותיהם, כדי שיוזמנו לתת הרצאות. אלה כמובן הרצאות בתשלום מלא, עם תעריף שנע בין 50 אלף דולר לכלכלן שאינו בעשירייה הראשונה (הדירוג הוא על פי חשיפה ציבורית), ליותר מ-100 אלף דולר להרצאה לכלכלן שמוזמן להנחות או להשתתף בפאנלים המרכזיים בכנס דאבוס. בשונה מבנקאים, לכלכנים מותר להביע עמדות מוסריות והם יכולים לענות "לא יודע" על שאלה, אבל האמת היא שאף אחד, גם לא כלכלן עם קביעות, לא שובר את כללי המשחק של דאבוס או מעמיד את הסדר החברתי של מועדון דאבוס בספק. אם הוא יעשה זאת, הוא לא יוזמן בשנה הבא.

השנה נעדרו רבים מהכלכלנים המוכרים ובעלי המוניטין. מדוע? בירור בקרב הכלכלנים שבכל זאת נכחו בכנס גילה כי בהנהלת הפורום ביקשו להביא יותר נשים, ולכן הזמינו השנה מספר כלכלניות פחות מוכרות על חשבון הגברים המוכרים יותר. "אלה כלכלניות נהדרות וחלקן היו תלמידות שלי", אמר לנו אחד הכלכלנים, "אבל הן עוסקות בנושאים מתמטיים אזוטריים, ואין להן נסיון באירועים מהסוג של כנס דאבוס".

המנהיג הפוליטי

בדאבוס, בכל שנה, משתתפים גם כ-50 ראשי מדינות, יחד עם משלחת שלמה או צוות עוזרים גדול. גם הם "אנשי דאבוס", אפילו אם רק לתקופת הכהונה בתפקיד הבכיר. אלא אם אתה שמעון פרס ואז מובטח לך תעודת חבר מועדון לכל החיים. המנהיג הפוליטי עסוק ולחוץ: הוא מגיע לעיתים קרובות רק ליומיים ולא לכל השבוע. הוא צריך לארגן קוקטיילים ואירועים עבור הבנקאים ואנשי העסקים ולהתחנף אליהם.

הוא צריך לענות לשאלות ולדרישות של אנשי העסקים, שרוצים פחות רגולציה על עצמם ויותר רגולציה ומגבלות על המתחרים שלהם. בחלק מהמקרים, יש כלפיהם ביקורת בארצות המוצא שלהם, למשל על הכדאיות של יציאת המשלחת לשוויץ. היעד של הפוליטיקאי והפקיד הציבורי הוא להוציא לפעול בהצלחה את התוכנית: הנאום, הדיון, שלב השאלות-תשובות עם הקהל, כמו גם יצירת רושם בשיחות עם אנשי עסקים חשובים באמת. על הדרך, בעדינות הראויה, הפוליטיקאי והפקיד הבכיר ינסו להתקרב לאנשי עסקים שעשוי להיות להם עניין להעסיק אותם יום אחד, לאחר שיסיימו את שלב ה"תרומה למדינה" של הקריירה שלהם.

המולטי-מיליארדרים העצמאיים

תת קהילה מעניינת במיוחד היא של אנשים המחזיקים מאות מיליוני דולרים בנכסים בטוחים ונזילים, בין אם הרוויחו אותם לבד ובין אם ירשו והכפילו אותם, ולא ממש עובדים בניהול שוטף. היעד שלהם בדאבוס הוא שילוב של שעשוע ושמירת ערך הנכסים. אין להם עניין לעשות עוד כסף גדול, אלא לנהל סיכונים. הם רוצים לדעת מה קורה, איפה הבעיות, מי יוכל לעזור במקרה של משבר בלתי צפוי. בדרך כלל הם לבושים בחליפות יקרות, אין להם הרי הגבלת תקציב.

מאחר ואין להם עניין בחלק המקצועי של הכנס, הם ממעטים להשתתף בדיונים ולשמוע פאנלים, ומעדיפים לשבת במסדרונות. שם הם לעיתים "יפתחו שולחן" במיקום אסטרטגי, וימתינו שמנהלים וטייקונים שחולפים על פניהן יעצרו, ילחצו יד, ימתיקו איתם כמה סודות, וינסו לשכנע אותם להשתתף באירוע "שלהם".

מובילי מדיה

עורכים בכירים, מו"לים או פרשנים בכירים של כלי תקשורת גדולים, והם פועלים בדאבוס בשני ערוצים: מצד אחד הם עיתונאים שיש להם צוות לנהל, תוכניות להגיש או כתבות לכתוב, ומצד שני הם "מובילי תעשייה". במסגרת ההגדרה הכפולה הזו הם גם ישתתפו בדיונים תיאורטיים על עתיד המדיה ושוק הפרסום, גם יעבדו בכיסוי הכנס, וגם ינחו דיונים. היעד שלהם: לנצח את המתחרים, להרשים את כולם בשנינותם, וכך לקבל הזמנה להנחות דיונים (בתשלום, כמובן) בשנה הבאה ובכנסים אחרים. עבור אלה מהם שגם כותבים ספרים - זו  הזדמנות לקדם אותם.

בני הזוג

למנהל או המנהלת ששילם או שילמה מחיר מלא לכנס דאבוס, כיוון שמדובר בהיעדרות של חמישה ימים מחוץ לבית, מותר להזמין את בן או בת הזוג. זה מקבל גישה למרכז הקונגרסים ושומע את ההרצאות והדיונים שמעניינים אותו, ומה שחשוב יותר - מגיע לכל המסיבות. רוב המשתפים עובדים ביום, וחוברים לבני זוגם בערב. היעד: ליהנות מהחיים. לבנות ובני הזוג יש פעילויות שכוללת טיולים במזחלות וכלבים,  נהיגה במכונית על אגם קפוא וכמובן - סקי.

הטכנולוג, אומן פילוסוף

יזמים, ממציאים או מנהלים בענפי הטכנולוגיה, העיצוב, האומנות והמדע. אלה פטורים מקוד הלבוש הבנקאי ומאמצים וריאציות משלהם. הם הוזמנו על ידי מארגנים בהמלצה של בכיר, הם לא שילמו דמי כניסה ובוודאי שלא דמי כניסה מלאים. הם מתבקשים להשתתף בדיונים על עתיד הטכנולוגיה או הענף שבו הם מתמחים. חלק מהם חברים בקבוצות ה"מנהיגים הגלובלים הצעירים" שהפורום הכלכלי העולמי מארגן ומתחזק.

היעדים שלהם: לעתים הם מבולבלים ולא בדיוק יודעים לאן נפלו. לעיתים הם מנצלים את הקרבה לכסף הגדול כדי לנסות וגייס משקיעים או תורמים למעבדות המחקר שלהם. לעיתים, אם יש להם חברה עם מוצר, הם חובשים את כובע איש המכירות או מנהל הפיתוח העסקי - ופשוט מוכרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker