החוק אושר: שכר המינימום יועלה בהדרגה ל-5,000 שקל

מוקדם יותר התפתח עימות בין ח"כ פרץ לשר בנט, שהטיח בנציגי השמאל: "כרגיל, אתם דיברתם, ואנחנו עשינו. פרץ השיב: "אתה חצוף, מניפולטור ודובר שקרים"

צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה הערב (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום. לפי החוק שאושר, השכר יעלה בהדרגה עד 1 בינואר 2017. 33 ח"כים הצביעו בעד ההצעה ללא מתנגדים ונמנעים.

מ–1 באפריל 2015 יהיה שכר המינימום 4,650 שקל בחודש. מ–1 באוגוסט 2015 הוא יעלה ל–4,825 שקל בחודש, ומ–1 בינואר 2017 הוא יעלה ל–5,000 שקל בחודש. בכל מקרה, לא יפחת שכר המינימום מ–47.5% מהשכר הממוצע במשק באפריל של אותה שנה, גם אם סכום זה יהיה גבוה מהסכומים המצוינים בהצעת החוק.

קודם להצבעה הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המחזיק בתיקי האוצר והרווחה, להקצות 100 מיליון שקל בתקציב המדינה ל–2015 כפיצוי לאוכלוסיות מקבלי קצבאות השר"מ (שירותים מיוחדים), ובהם נכים קשים. התוספת נועדה לאפשר לנכים להתמודד עם הצורך לשלם שכר גבוה יותר למטפלים שלהם בעקבות העלאת שכר המינימום. כמו כן הוחלט שלקשישים המקבלים קצבת סיעוד יינתן פיצוי לגמלת הסיעוד בגובה עליית שכר המינימום בהתאם לפעימות שבחוק.

ח"כ דב חנין, מיוזמי החוק, יחד עם ח"כ אלעזר שטרן היום במליאהצילום: אמיל סלמן

לקראת ההצבעה בוועדת העבודה, שהכינה את החוק, סיכמו יו"ר ועדת העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על מתן התוספות לנכים. עוד סוכם שיוקם צוות שכולל את נציגי האוצר, הביטוח הלאומי, משרדי הרווחה והמשפטים, ההסתדרות ויו"ר ועדת העבודה, שיגבש את הקריטריונים להענקת הפיצוי עד 26 בפברואר. ניסנקורן: "העלאת שכר המינימום היא בשורה ענקית ל–25% מהשכירים במדינה. הכנסת הזאת עשתה מעט מדי עבור החלשים, ובגלל הבחירות השתנה השיח".

בשעות הבוקר פרץ במליאה עימות בין שר הכלכלה נפתלי בנט, שהציג את הצעת החוק, לבין ח"כ עמיר פרץ (התנועה). בנט אמר: "שנים ההסתדרות הגנה על הוועדים החזקים ביותר, מכיוון שהם התפקדו בהמוניהם למפלגת העבודה. תפסו אתכם בגרון והפכו אתכם לשפוטים שלהם. במקום לדאוג באמת לציבור החלש אתם כרגיל דיברתם, ואנחנו עשינו".

ח"כ פרץ קרא לעבר בנט: "יש גבול. אתה ברוב חוצפתך לוקח את אותם גורמים שרק בזכותם אתה יכול לעמוד כאן ותוקף אותם. אתה יזמת משהו? אתה ברוב חוצפתך תוקף את ההסתדרות, שבלעדיה זה לא היה קורה. אני נגד מושחתים, אבל לנסות להכתים ציבור שלם? אם יש חבר כנסת מושחת זה לא אומר שצריך לסגור את הכנסת. אם ההסתדרות לא היתה עומדת על רגליה החוק הזה לא היה. אתה חצוף, מניפולטור ודובר שקרים. לפני שלושה חודשים אתה הצבעת נגד הצעה דומה שהגשתי".יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין הפסיק את הישיבה לנוכח חילופי הדברים.

ח"כ דב חנין (חד"ש), מיוזמי הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל–30 שקל בשעה, אמר היום: "זהו מעשה החקיקה האחרון שלנו בכנסת. הכנסת הזאת עשתה לא מעט מעשים רעים, אבל את הדרך של הכנסת הזאת אנחנו מסיימים במעשה שהוא לפחות קצת טוב".

לאחר שהחוק להעלאת שכר המינימום עבר אמר יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, כי "העלאת שכר המינימום היא צעד חברתי חיוני". הרצוג שלא נכח בדיון ציין כי הוא שמח על אישור החוק החשוב. "מגיע לאזרחי ישראל להשתכר ולחיות בכבוד, אני שמח שנתניהו התעשת והחליט לשתף פעולה לפחות פעם אחת לקראת סוף כהונתו ולא לשוב ולהעניש את אזרחי ישראל מטעמי שרידות פוליטית". 

בדבריו ברך הרצוג את אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות על כך שמאבקו הביא לאישור החוק. "אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה עם ניסנקורן וההסתדרות במאבקנו ארוך השנים להעלאת שכר המינימום, ועל כך שהביאו לאישור בהסכמה עם המעסיקים, תוך יצירת מציאות שלא תפגע בבעלי מוגבלויות הנעזרים בעובדי סיעוד".

רה״מ בנימין נתניהו אמר הערב בסוגיית שכר מינימום: "זו הפעם השנייה שהליכוד בהנהגתי דואג להעלאת שכר המינימום. הפעם הקודמת היתה בשנת 2011. אז העלינו את שכר מינימום מ-3,850 שקל ל-4,300 שקל.

"מבחינתי העלאת שכר המינימום הוא מהלך מתבקש, חשוב וצודק מאין כמוהו, שיחזק מאות אלפי עובדים ובני משפחותיהם. אני מברך את כל סיעות הבית שנרתמו לתמוך במהלך לטובת רבים וטובים מאזרחי ישראל".

ח"כים בקואליציה מתחו ביקורת על העדרותו של הרצוג מהדיון כאשר בניגוד אליו ראש הממשלה בנימין נתניהו נכח במליאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker