נתניהו הצליח: השיח החברתי התחלף בביטחוני

יש לקדם את העיסוק בנושאי חברה וכלכלה כאילו אין טרור

אורה קורן

דבר אחד כבר הצליח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעשות על רקע התחזקות השמאל לקראת הבחירות. להחזיר את הנושא הביטחוני למרכז השיח הציבורי. אם עד שבוע שעבר היה נראה, כאילו מערכת הבחירות תתמקד בנושאי חברה וכלכלה, עכשיו כבר ברור, שהנושא הבטחוני מאפיל עליה.

זה החל בהתנקשות בבכירי חיזבאללה וטהרן בסוריה, שהיה ברור, שישנו סיכוי גבוה לכך, שתוביל להסלמה, בין אם בצפון, או בפיגועי טרור. וזה נמשך הבוקר, עם פיגוע הדקירה בתל אביב. הכותרות הראשיות של כלי התקשורת עוסקות מטבע הדברים בפיגוע, לא בנושאי חברה וכלכלה, שהעסיקו אותם עד לאחרונה.

תשומת הלב של הציבור הוקפצה באחת לסוגיית הביטחון האישי של כל אחד ולשאלת הבטחון הלאומי. וכמובן, איראן חוזרת אלינו בדלת האחורית, בינתיים לא באיום הגרעיני, אלא לאור הפגיעה בבכיריה בהתנקשות בסוריה.

לנתניהו ולליכוד עניין לעסוק בביטחון. זה משכיח מהציבור את מה שלא הצליחו לעשות עד כה, להוריד את יוקר המחיה, לאפשר לכל אזרח לרכוש דירה ולקבל בסופר מוצרים במיגוון ובמחיר דומים לאלה שבמדינות מפותחות אחרות.

נתניהו וביבס
נתניהו וביבסצילום: תומר אפלבאום

מנגד ראוי לציין, כי ממשלת נתניהו העבירה שתי רפורמות דרמטיות – זו שנועדה לפרק את הריכוזיות במשק וזו שמתמקדת במזון ונועדה להגביר בו את התחרות, בתקווה שתוריד מחירים. אלה צעדים ראשונים לפירוק קשרי ההון שלטון ולהפסקת עושק הרוב על ידי קבוצה מצומצמת של אלה, שעשו הונם באמצעות קשרים עם רגולטורים ופוליטיקאים ולא באמת מתוך כשרון וחריצות.

בממשלה הקודמת התבשלו רפורמות נוספות, שהוביל משרד האוצר בתקופת כהונתו של השר יאיר לפיד (יש עתיד), ושנבלמו על ידי משרד החקלאות בתקופת כהונתו של השר יאיר שמיר (ישראל ביתנו), שהציג תג מחיר גבוה עד כדי טירפוד הדיונים לגבי אחת מהן. או רפורמות שהוביל משרד הכלכלה בנושאי יבוא, חלקן עם משרד האוצר, שלא הבשילו עדיין.

אז מה יש לנו עכשיו? תמהיל של ביטחון ללא חברה וכלכלה. דיונים האם ההתנקשות בסוריה היתה חלק ממסע הבחירות של הליכוד, או לא. לא משנה מה יכתבו עליה, כך או כך נתניהו יוצא מורווח: העיסוק הציבורי עבר לביטחון, התחום החביב עליו, המיגרש בו הוא מרגיש הכי בטוח.

זה לא אומר, שצריך לדומם מנועים בצה"ל ובמערכת הביטחון. ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין אמר בזמנו, ש"צריך להיאבק בטרור כאילו אין שלום, וצריך לנהל שיחות שלום כאילו אין טרור". בפרפרזה על אמירה זו אפשר לומר עתה: יש לקדם את העיסוק בנושאי חברה וכלכלה כאילו אין טרור, ולקדם את המאבק בטרור כאילו אין שיח כלכלי.

העיסוק בתקיפות, טרור ומלחמה יימשך כנראה עד לבחירות, כיוון שבשני הצדדים ישנם כאלה, שמתאים להם להבעיר את השטח. אבל, הציבור ובמיוחד התקשורת צריכים לוודא, שלצד העיסוק בנושאים אלה, לא יישכחו הנושאים החברתיים כלכליים. יש לחזור ולדרוש את יישומן המלא של הרפורמות שעברו, ואת החלת ההמשכיות על הרפורמות שנתקעו בגלל נפילת הממשלה, ולוודא מהי מידת ההתחייבות לקדם אותן של המפלגות השונות, ובמיוחד של המועמדים לתפקיד ראש הממשלה. לאחר הבחירות ניתן יהיה לדרוש מהם לפרוע את השטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker