גלנט על הבזבוז בצה"ל: "נכנסתי לפחים להוציא משם אוכל ללוחמים"

הרכש של כחלון ומספר 2 ברשימת כולנו לכנסת חשף את תוכניתו לקביעת תקציב רב שנתי ל-5 שנים של 300 מיליארד שקל למערכת הביטחון

צבי זרחיה

"כשהייתי מפקד השייטת, והפח היה מתמלא, הייתי נכנס לשם, מוציא מצרכים ומאכיל איתם את הלוחמים. אחרי זה כששאלתי אותם אם היה טעים, ואם היה שווה לזרוק, כולם ידעו את התשובה", כך אמר היום מועמד מפלגת כולנו, האלוף במיל' יואב גלנט, בהתייחסו לסוגיית הבזבוז בתקציב הביטחון. גלנט דיבר בכנס במכללה האקדמית הדסה בירושלים.

גלנט שממוקם במקום השני ברשימת כולנו הוסיף: "תקציב הביטחון גדול על המדינה וקטן על האיום. ישראל משקיעה 7% מהת"לג בביטחון. הפתרון שהצעתי הוא פשוט. אם ניתן למערכת הביטחון תקציב רב שנתי בחוק סגור, המערכת תתייעל. בשנה הראשונה אנשים לא יעילים יפרשו, צעירים ייכנסו ויהיה שיווק קרקע של מחנות. שנה קלנדרית לא מספיקה לצה"ל. אם יתייעלו אחרי שנה זה יהיה בסיס התקציב. ניתן לעשות את זה, אבל בשכל ולא בכוח".

באחרונה התבטא גלנט כי יש לקבוע תקציב רב שנתי למשך 5 שנים בסכום כולל של 300 מיליארד שקל למערכת הביטחון.

גלנט הוסיף כי "חוסן כלכלי, חברתי ביטחוני שווה לחוסן לאומי. כשאתה מפקד על חיילים בצבא וגומר מבצע ומדבר עם החבר׳ה, בדרך לאוטו אתה רואה חיילים שגמרו מבצע בלילה בעזה ואין להם לאיפה לחזור. זה יכול להיות חייל חרדי שעזב את הבית, חייל בודד, חייל עם מקרר ריק, או חייל שהגיע מבית הרוס".

יואב גלנט בכנס אשתקדצילום: ניר קידר

עוד התייחס גלנט לפערים החברתיים: "עובד ניקיון שמנצלים אותו מרוויח שכר מינימום או מתחת לזה. למעלית שהוא מנקה אותה נכנס מנכ״ל בנק שמרוויח פי חמישים ומאה. אני לא מדבר על מוסד פרטי, אלא על גופים שיש בהם מניות לציבור. בעיני זה בלתי אפשרי".

גלנט הדגיש כי "בערי ישראל מחפשים אוכל ברחובות באותם פחי אשפה. האם יכול להיות שנבקש מחיילים לנסוע על חשבונם לרכבת עם כמה מאות שקלים? זה לא מטוס F35".

גלנט נשאל על ידי אחד הסטודנטים מדוע הוא לא מגדיר את עצמו ימין או שמאל ולמה מפלגת כולנו לא חוברת למפלגה אחרת, וענה: ״נמאס לציבור לשמוע על ימין ושמאל כי הערוצים ברורים לכולם. אנחנו לא מגיעים מהטלוויזיה ולא מהפוליטיקה. אנחנו אנשי מעשים ולא דיבורים״.

לגבי תפישת הביטחון שלו אמר גלנט: "כל מקום בשליטה ישראלית יש להגן עליו בכל מחיר. ירי מעזה לא יתקבל, דקירה בירושלים לא תתקבל, דריסה או פגיעה אחרת. ללא יכולת צבאית ביטחונית חזקה, אי אפשר לעשות כלום. בכל מקום שהיינו חזקים הצלחנו. עברנו ארבע מלחמות וכשניצחנו, הן הביאו הסכם שלום. מצרים, ירדן ועוד הגיעו למסקנה הנכונה. יש כאלה שלקחו החלטות אחרות. הטרור, הגרילה והאינתיפאדה הם ניסיון למי שלא הצליח בשדה הקרב, לצד פיתוח טילים ואתגרי גרעין".

הוא סבור כי "ההרתעה חייבת להיות ברורה ומיידית. במבצע עופרת יצוקה היו תוצאות הרבה יותר טובות כי לצד השני היה ברור המחיר. הברירה פשוטה. יד ברזל ואגרסיביות כלפי תוקפינו - לצד הבנה, שיתוף וחמלה כלפי מי ששומר חוק בתוך מדינת ישראל".

בהתייחסו למשא ומתן עם הפלסטינאים אמר גלנט: "אנחנו חייבים להגיע להסכמה עם הפלסטינאים, אבל זה יכול לקרות רק במצב שלישראל יש יותר ביטחון ולא פחות ביטחון, מתווה הנשיא בוש ב-2004 זו הדרך. אני לא רוצה 8 מיליון פלסטינאים במדינת ישראל.

"אין מחלוקת לגבי הגושים בשטחים, אבל במקומות מסוימים צריך לתת לפלסטינאים לנהל את עצמם בלי שיהיו עול עלינו בשטח מוסכם. כל אבן יקרה לי והתאמנתי בכל מקום בארץ הזו, אבל חייבים להגיע להסכם, כי בהיבט הכלכלי והבינלאומי זה יקל עלינו יותר מאשר עליהם. אנחנו חייבים להיות נוקשים בהיבט הביטחוני ומפוכחים בכל מה שניתן להשיג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker