"יש כיום ערב רב של רגולטורים וכל אחד פועל בתחומו כאילו שאלה אחוזות פאודליות"

פרופ' מנואל טרכטנברג: "כל אחד חופשי לשנות כללים באמצע המשחק, לעתים באופן שסותר כללים שרגולטור אחר קבע לא מזמן"

צבי זרחיה

"כיום יש ערב רב של רגולטורים הפועלים כל אחד בתחומו כאילו שאלה אחוזות פאודליות, ומלך אין! יתרה מזאת, כל אחד חופשי לשנות כללים באמצע המשחק, לעתים באופן שסותר כללים שרגולטור אחר קבע לא מזמן". כך אמר בימים האחרונים פרופ' מנואל טרכטנברג שממוקם ברשימת "המחנה הציוני " בכנס סגור עם 300 אנשי עסקים מאיזור הצפון שבו השתתפו נציגי לשכת העסקים בחיפה.

טרכטנברג הוא מועמד של "המחנה הציוני" למשרת שר האוצר בממשלה הבאה אם תרכיב את הקואליציה. בכנס היה בין היתר יונה יהב ראש העיר חיפה שהוא מקורבו של משה כחלון.

"איך אפשר לצפות להשקעות לטווח ארוך אם זה המצב? ובאין השקעות הפריון נסוג, הצמיחה דועכת, והמשק כולו מקרטע. אפשר לחולל שינוי, זה בידינו, זה אפשרי והכרחי לשים את האדם במרכז, ולא לסגוד לנתוני 'מאקרו' שלא תמיד משקפים את מצבו של הפרט. 'היד הנעלמה' של כוחות השוק אכן עושה את מלאכתה, אבל הגיעה הזמן להזכיר שלא תועיל יד שכזו - בלא אנושיות ותבונה".

הוא הוסיף כי "קרה משהו חמור ביותר בישראל: התסכול, האכזבה, הזעם הכול כך אמתיים בשל הפערים והאי שוויון העצומים שנוצרו בחברה הישראלית, הולידו גם רתיעה ומיאוס מהמגזר העסקי כולו, עד כי המונח 'עסקי' הפך למילת גנאי". המגזר העסקי, נושא על גבו את כלכלת ישראל, ועל כן אתם יודעים יותר טוב מכל אחד אחר כמה חשוב שיהיו תנאים נאותים ליזמות, לחדשנות, להשקעות יצרניות, כמה חשובה גישה ממשלתית שמאפשרת ומסייעת להתפתחות העסקית ולא מערימה קשיים בפניה".

לדבריו, "אוי לנו אם נשפוך את התינוק עם מי האמבטיה! באותו להט שעלינו לחתור לחברה צודקת יותר, שוויונית יותר, עלינו לעודד את המגזר היצרני, את העסקים הקטנים והבינוניים, אשר הם המנוע המרכזי שמניע את גלגלי המשק. לשם כך דרוש שינוי בגישת הממשלה לעסקים אלה, בתיקון עוולות שהשתרשו, כגון חוסר רשת ביטחון (לא דמי אבטלה ולא קרן פיצויים), חסימה בפני מכרזים של הסקטור הציבורי, ולא פחות חשוב, השלטת פישוט ויציבות רגולטורים".

טרכטנברג, הרצוג ולבני, היום בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

להערכתו "ניתן לחולל שינוי ממשלות ניסו ונכשלו. המשימה אפשרית – זה בידינו. זה בהחלט אפשרי להביא פתרונות דיור למשפחות צעירות, מה?! לא עשינו את זה בעבר?! מה, מדינות אחרות לא עושות זאת?! זה מזכיר לי את הוויכוחים האם לכבוש את ההיפר אינפלציה – בסוף אקט של מנהיגות, מקצוענות, אמינות! זה אפשרי להסיר מעלינו את חרפת העוני, זה אפשרי להביא את החדשנות והיזמות הפורצת דרך לא רק להיי טק, ולא רק במרכז, אלא לכל מגזרי המשק, לכל אזורי הארץ, כדי שהצמיחה תיטיב עם כולנו. צמיחה מכלילה, מחבקת, ולא צמיחה של מעטים, צמיחה שמלכתחילה מקטינה פערים ולא צמיחה שמרחיבה אותם (ואחר כך לך תנסה לצמצם אותם)".

עוד אמר כי " אנחנו נקראים בצדק "מדינת סטארט אפ" (בעקבות הספר The Startup Nation), אבל אנחנו צריכים להיות מדינת follow up, שיהיו לא רק התחלות למעטים אלא המשך לרבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker