הכירו את המשפחה שמנסה לזעזע את שוק המזון בישראל

המיליארדר הגיאורגי מיכאל מירלשווילי - שהיה בכלא הרוסי ונכנס לתחום חיפושי הגז בישראל - מטלטל כעת את רשתות השיווק בישראל ■ יחד עם בנו הוא מקים את "אחד", שמבטיחה למכור במחירים נמוכים ב-10%-20% מהמקובל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למסיבה שערך מיכאל מירלשווילי ביום ראשון השבוע במנהרות הכותל התייצבה פמליה מכובדת. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר החוץ אביגדור ליברמן, ח"כ אלי ישי, השרים לשעבר גדעון סער ואריאל אטיאס התייצבו במקום, לצד גדולים בתורה כמו הראשון לציון רבי יצחק יוסף, המקובל רבי בניהו שמואלי, רבי יצחק דוד גרוסמן, רבי שמואל רבינוביץ ורבי בערל לאזאר.

למסיבה הזאת, הנערכת בכל שנה, קורא מירילשווילי "מסיבת ההודיה", והיא נערכת לציון המועד בו השתחרר מהכלא הרוסי - לפני שש שנים, אחרי שריצה עונש מאסר של שמונה שנים. עונש המאסר נגזר עליו בעקבות פרשה תמוהה, שבמהלכה נחטף על ידי קבוצה ערבית, ולאחר שחרורו נמצאו שניים מחוטפיו מתים.

מירלשווילי ובנו יצחק הם העומדים מאחורי הפתיחה של רשת אחד, שמבטיחה למכור במחירים נמוכים ב-20%-10% לעומת רשתות הדיסקאונט. יצחק מחזיק ב-75% מהמניות. פתיחת הרשת אינה מתחברת לפעילויותיהם האחרות שלהם. זו הפעם הראשונה שבה הם נכנסים לתחום הקמעונות, והם צפויים לעסוק בו במקביל להחזקות המגוונות שלהם בישראל ובעולם.

בישראל השקיעו מירלשווילי ובנו בתחום הנדל"ן, עם בנייני משרדים בהרצליה, בתל אביב ובבני ברק. הם מחזיקים בחברת משחקי רשת בשם פלאריום, בקרן הון סיכון בשם כיתאים, בחברת יהלומים בשם יהלומי חושן ובערוץ 20 בטלוויזיה.

מיכאיל מירילשוויליצילום: זק"א

בשנה האחרונה רכשה קרן ההשקעות הפרטית שהקימו את השדות הסולאריים של קבוצת שיכון ב–180 מיליון שקל, ורכשה 50% מחברת ווטר ג'ן, המתמחה בייצור מי שתייה ממקורות לא קונבנציונליים.

הכיסים העמוקים של השניים נובעים בעיקר מפעילותם במדינות ברית המועצות לשעבר. קבוצת קונטי שבבעלות המשפחה החזיקה ברוסיה שישה בתי קזינו ואתרי הימורים. מיכאל מירלשווילי שימש בעבר יו"ר קבוצת האחזקות הרוסית פטרומיר, חבר הנהלה בחברת Lukoil North West petroleum, העוסקת בתחום האנרגיה, והיה בעליו של ערוץ טלוויזיה רוסי ושל קניון גדול בסנט פטרסבורג.

המשפחה ידעה להתנהל גם בתעשיות מסורתיות פחות. ההשקעה המוצלחת ביותר שלהם היתה בוויקונטקטה - רשת חברתית רוסית - בה החזיקו עד אמצע 2013, אז מכרו קרוב ל–50% ממניותיה לפי שווי של יותר מ–1.5 מיליארד דולר. המשפחה גם תורמת הרבה בישראל, במגוון תחומים, ומורגשת במיוחד בתרומות שהעניקה לזק"א.

ניתן לומר כי הפתיחה של הסניף הראשון במה שאמורה להיות רשת אחד היא ההשקעה המסקרנת ביותר של המירלשוווילים בישראל עד כה. השקעה עם פרופיל תקשורתי גבוה, סיכון תחרותי משמעותי אך גם פוטנציאל לצמיחה. אם הרשת תוכיח את עצמה - ההון הרב של המשפחה יביא לכך שנושא המימון לא יהווה מגבלה על צמיחתה.

מיכאיל מירילשוויליצילום: זק"א

מהכלא הרוסי - לקידוחי גז בישראל 
(פורסם במקור באוגוסט 2012)

ארבע שעות בלבד לאחר פיגוע הטרור בבורגס שבבולגריה לפני כחודש, כבר היו שבעה אנשי זק"א מישראל בדרכם לזירת האסון. המשלחת, שכללה רופאים ופרמדיקים, היתה הראשונה מישראל שהגיעה למקום, בשעה שהפסקת הטיסות הסדירות לבורגס קירקעו את שאר צוותי הסיוע מישראל.

ההגעה המהירה לא התאפשרה באמצעות מטוס צבאי או אמצעי חירום קונוונציונלי אחר. מה שאיפשר לאנשי זק"א להגיע לבורגס היה המטוס הפרטי שהעמיד לרשותם איש העסקים הגיאורגי-יהודי והמיליארדר מיכאיל (מיכו) מירילשווילי, הנושא בתואר נשיא זק"א העולמי והשותף החדש של עופר נמרודי בחברת הכשרה אנרגיה.

במוסדות חב"ד, בקהילת יהודי גיאורגיה, בזק"א, בקרן למורשת הכותל המערבי ובעוד גופים רבים, אזכור שמו של מירילשווילי גורר מיד שבחים על פעילותו הפילנתרופית הענפה. "זהו בן אדם עם לב ענק, שחי את ארגון זק"א יום-יום, מעורב, מקבל עדכונים ויורד לדקויות על כל מה שנעשה באופן שוטף", מספר בכיר בזק"א. ואולם אף שפעילותו הפילנתרופית מוכרת לרבים, עסקיו - בחו"ל בכלל ובישראל בפרט - ידועים פחות, כאשר מקורביו נחרדים מעצם המחשבה שידביקו לו את הכינוי "אוליגרך רוסי", ומבקשים שפשוט יאפשרו לו להמשיך בפעילותו החשובה כפי שהיה מעדיף - הרחק מעיניה של התקשורת.

הפרטים שבכל זאת ידועים על מירילשווילי זרועים בסתירות רבות. מחד גיסא, הוא רופא ילדים בהכשרתו שזכה לחינוך מוקפד; ומאידך גיסא, הוא ישב בכלא הרוסי שמונה שנים לאחר שהורשע בחטיפה - ולדברי מקורביו סירב להצעה לקיצור תקופת עונשו בגלל עוול שלדבריו נעשה לו במשפט. הוא מתגורר בישראל ומתנהל בצמוד לראשי הקהילה הדתית - אך כמעט אינו דובר מלה בעברית.

בשבועיים האחרונים ביצע מירילשווילי קפיצת מדרגה ברמת החשיפה שלו, כשרכש 5.2% ממניות חברת הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי תמורת 40 מיליון שקל, ונכנס לתחום החם של קידוחי הגז בישראל. בהמשך עתידה להגיע אחזקתו בחברה לכ-6.65%.

לכתבה המלאה על מירילשווילי לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker