תומר אביטל

"פרלמנטים" חברתיים הם תופעה נפוצה. זה קורה בדרך כלל בימי ששי. נפגשים על כוס קפה, מתעדכנים על השבוע שהיה, קוראים עיתון. אך יש גם פרלמנטים אחרים, כאלו שיושבים בהם בכירי המשק, ולא רק מתעדכנים אלא גם חותכים החלטות, סוגרים דילים, ממנים. באחד מאותם פרלמנטים הם אפילו לא יושבים. הם הולכים.

כשהמידע על פרלמנט "שביל ישראל" הגיע למיזם מאה ימים של שקיפות לא היינו בטוחים שהוא ראוי לפרסום. נכון - חברים בו בכירים שמקושרים לקצפת המנהיגותית של ישראל. ועדיין, הם אפילו לא נבחרי ציבור.

אבל אז התפוצצו פרשות השחיתות, והסתבר שכמה וכמה מחברי הקבינט המהלך הסודי הזה נקראים לחדרי החקירות, וחלקם חשודים בלקיחת שלמונים מכספי הציבור. כתוצאה נולד אינטרס ציבורי מהדרגה הראשונה לשים תחת הזרקור גם את חברי פרלמנט המושכים בחוטים שבחיוג המהיר שלהם נמצאים קברניטי המדינה.

מדובר בין השאר בח"כ לשעבר נחום לנגנטל, הלוביסט משה ליאון, פרופ' ידידיה שטרן, ראש מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, איש חברות הסלולר, אורן מוסט, והאפוטרופוס הכללי לשעבר עו"ד שלמה שחר.

עו"ד נחום לנגנטל, תמונת ארכיוןצילום: דודו בכר

הפרלמנט שלהם בתנועה. הם לא אהבו לשבת בבתי קפה ורצו מקום מבודד, מקום בו אף אחד לא יוכל לצותת להם. אז מ-2008 מדי חודשיים נפגשו ליומיים של טיול אינטינסיבי. רביעי-חמישי. בימים האלו הם צעדו ב"שביל ישראל", ובכל מפגש שתו עוד כמה קילומטרים בדרך דרומה. לעתים בחרו חלק ספוראדי של השביל וגמאו אותו בהליכה ספורטיבית.

הם לא מטיילים רגילים - חלק באו עם נהג, אחרים חלקו רכבי שרד. הם ישנו בצימרים, ובזמן ההליכה דיברו ביזנס. על הקו בכירים בשירות הציבורי - וכל זה במקום שאף אחד לא יכול לראות אותם. הגרעין המקורי כלל מלבד לנגנטל, ליאון, שטרן, שחר, מוסט וליברמן - גם את מנכ״ל ידיעות ספרים דובי איכנולד. הנספחים שהצטרפו היו אנשי עסקים מובילים. חלק קשורים בדרך זו או אחרת למעוז הציונות הדתית - גבעת שמואל. 

בשעות ההליכה - 20 קילומטר ביום - התרחש מינגלינג מהדרגה הראשונה. על קו הטלפון של הצועדים, בעיקר של ליאון, מוסט ולנגנטל - בכירים במערכת הפוליטית, לעתים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, או שר החוץ, אביגדור ליברמן. שמות אחרים שנזרקו בהליכה וכללו את ציפי לבני, שי פירון ויאיר נווה. אך אלו נכחו רק ברוחם ולא הגיעו לעולם לטיולים.

"דברים נסגרו שמה", מספר אחד הנוכחים. אחר טוען שזה בעיקר "היה בשביל הכיף", ושלנגנטל היה הרוח החיה. אחרים שרצו להצטרף היו זקוקים לאישור החברים - ולעתים הם קיבלו אותו והגיעו פה ושם, לגמוע חלקים של השביל. כמה טסו לטיולים צדדיים, למסעות סקי, וכעת רובם תומכים בנחקרים.

בימים אלו החבורה שהלכה ותפחה נמצאת לפני סיום השביל. המסע שהתחיל לפני 6 שנים אמור להסתיים ממש בקרוב. אלא שמסיבת הסיום, אולי, תיערך בקנטינה של מעשיהו.

גם אם החשדות יבוטלו הקשרים האלו חייבים להיות בחוץ. לדעתי מגיע לאזרחי ישראל לדעת מי מנהל את המדינה - בייחוד כשהפרשות החמורות הנחשפות חדשות לבקרים מלמדות כיצד אנו נפגעים מקשרים אפלים - נתחים שמנים מהעוגה הציבורית מנותבים למקורבים ואנשי שלומם.

בנצי ליברמןצילום: אייל יצהר

השביעיה:

נחום לנגנטל - חבר כנסת לשעבר מטעם המפד"ל וסגן ראש עיריית גבעת שמואל בתחילת שנות ה-90. הוצגו טענות כי היה מעורב בסחר פנים בקרקעות בגבעת שמואל. חבר דירקטוריון בחברת בנייה.

בנצי ליברמן - ראש מנהל מקרקעי ישראל, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע, הואשם במינויי מקורבים ואנשים חסרי תנאי סף במנהל. ליברמן ולנגלטל כיום חשודים בשורה של עבירות.

דובי אייכנוולד - מנכ"ל ידיעות ספרים. חבר הקרן לקולנוע ישראלי. 

ידידיה שטרן - פרופ' למשפטים, סגן הנשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. חבר דירקטוריון בנק לאומי.

אורן מוסט - בכיר בגולן טלקום, ולשעבר המשנה לנשיא סלקום ומועמד למשרת מנכ"ל רכבת ישראל. דירקטור במספר חברות. 

משה ליאון - מנהל משרד ראש הממשלה לשעבר שרץ בחסות אביגדור ליברמן לראשות עיריית ירושלים. היה מעורב בפרשיות מגוונות, הוצג לאחרונה כאחראי להפלת חוק "לבנת פורן". יושב במגוון  דירקטוריונים ונעצר בפרשת קירשבנאום.

שלמה שחר - כיהן כאפוטרופוס הכללי, הכונס הרשמי והנאמן הציבורי לשעבר (2011-2002). חבר במשרד עורכי דין "שרקון, בן עמי, אשר ושות'" - ראש שתי מחלקות: מחלקת כינוסים פירוקים ומשפט מסחרי ומחלקת ניהול הון אנושי. 

אישים נוספים שהצטרפו לחבורה הם אייל שסקין מנכ"ל מפעל דפוס "כתר", מנהל קרן ההשקעות צביקה יוכמן, בעל חברה לפיתוח בשומרון, דירקטורים בחברות נדל"ן בבנקים וחברות הכבלים, עורכי דין ודירקטורים מרחבי המשק, בכירים לשעבר ב"דלק", "תדיראן" ועוד. 

פרופ' שטרן ושלמה שחר ביקשו שלא להתייחס לנושא. משה ליאון מסר: "מעולם לא טיילתי עם בנצי ליברמן" (אף שבידינו הוכחות סותרות) וסירב לענות על שאלות נוספות. כמה אישרו את הפרטים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker