הלמ"ס מתקנת: המשק דווקא צמח ברבעון ה–3

מהנתונים המעודכנים עולה כי התוצר העסקי ירד ברבעון השלישי ב-0.5%, אך המשק דווקא צמח ב–0.2% - ולא התכווץ, כפי שדווח בעבר

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשק צמח ברבעון השלישי של 2014 ב–0.2% בחישוב שנתי, לאחר עליות של 1.9% ברבעון השני ושל 2.8% ברבעון הראשון.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה אתמול אומדן שלישי לנתוני המשק ברבעון השלישי. הפערים בין נתוני האומדן הראשון לשני, ובין נתוני האומדן השני לשלישי, גדולים מאוד.

כך למשל, לפי האומדן הראשון, המשק התכווץ ברבעון השלישי, הרבעון שבו נערך מבצע צוק איתן, כלומר היתה צמיחה שלילית - מינוס 0.4%-. לפי האומדן השני, הצמיחה כבר היתה מינוס 0.1%.

כאמור, לפי האומדן השלישי הצמיחה היתה - היתה 0.2%. בקרוב, לאחר שהלמ"ס תקבל נתונים נוספים, היא תפרסם עדכון נוסף, לכאורה סופי, בנוגע לשיעור הצמיחה ברבעון השלישי של 2014. עם זאת, נתוני הצמיחה של הלמ"ס מתעדכנים בדיעבד גם כעבור שנים.

בהודעה שפירסמה הלמ"ס נאמר כי העלייה המתונה בתוצר ברבעון השלישי משקפת עלייה בהוצאה לצריכה הפרטית, בהוצאה לצריכה הציבורית, ביבוא וביצוא הסחורות והשירותים - וירידה בהשקעה בנכסים קבועים. מהנתונים המעודכנים עולה כי התוצר העסקי ירד ברבעון השלישי של 2014 ב–0.5% (כל הנתונים בחישוב שנתי), לאחר עלייה של 2.5% ברבעון השני, ושל 2.3% ברבעון הראשון של 2014. יבוא הסחורות והשירותים עלה ברבעון השלישי של 2014 ב–12.6%, לאחר ירידה של 7.6% ברבעון הקודם. חלק מרכזי בעלייה מקורו בעלייה ביבוא הביטחוני.

העלייה בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבעון השלישי משקפת עלייה של 18.9% בהוצאה למוצרים בני־קיימא לנפש, בהמשך לעלייה של 11.8% בסעיף זה ברבעון הקודם. עלייה בולטת נרשמה בהוצאות לרכישת כלי רכב לשימוש פרטי, 37.3%. ההוצאות לרכישת ציוד למשק הבית - מקררים, מכונות כביסה, מזגנים - עלו ב–10.6%.

ההוצאה לצריכה פרטית ללא מוצרים בני־קיימא לנפש - כלומר ההוצאות למזון, הלבשה והנעלה, שירותים, תרופות, אחזקת בית ונסיעות לחו"ל - ירדה ברבעון השלישי ב–0.6%, לאחר עלייה של 2.3% ברבעון הקודם.

ההשקעה בנכסים קבועים ירדה ברבעון השלישי ב–6.5%, בהמשך לירידה של 5.2% ברבעון הקודם. יצוא הסחורות והשירותים עלה ברבעון השלישי ב–4.6% לאחר ירידה של 14.3% ברבעון הקודם. העלייה ביצוא ברבעון השלישי משקפת גידול של 6.6% ביצוא התעשייה, עלייה של 12.0% ביצוא החקלאות ועלייה של 5.4% ביצוא שירותים אחרים (בעיקר שירותי תוכנה, מו"פ ותחבורה). לעומת זאת, יצוא שירותי התיירות ירד ב–77.7% בשל מבצע צוק איתן, ויצוא היהלומים עלה ב–33.9%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker