הממשלה אמורה לאשר את המלצות ועדת וינוגרד לשני תפקידים בכירים בבנק ישראל

מדובר במינוי יו"ר מועצה מנהלית חדש, וחבר חדש בוועדה המוניטארית של בנק ישראל ■ בועדת וינוגרד סירבו למסור מיהם מומלצי הוועדה לשני התפקידים הבכירים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השופט בדימוס ברנר, לבדיקת מינויים בכירים לגופים ציבוריים וממשלתיים, אמורה לדון בקרוב בהמלצות ועדת השופט בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד (87) למינוי יו"ר מועצה מנהלית חדש וחבר חדש בוועדה המוניטארית של בנק ישראל. בועדת וינוגרד סירבו למסור מיהם מומלצי הוועדה לשני התפקידים הבכירים.

תפקיד יו"ר המועצה המנהלית בבנק ישראל פנוי מזה כשלושה חודשים, מאז הודיע היו"ר הראשון של המועצה - התעשיין דן פרופר - על סיום תפקידו. בינתיים ממלא את התפקיד אורי גלילי, חבר הוועדה המוניטארית. תפקיד החבר השלישי מטעם הציבור בוועדה המוניטארית פנוי גם כן כבר שלושה חודשים - מאז הודיע פרופסור רפי מלניק, חבר הוועדה בשלוש השנים האחרונות, על סיום תפקידו. פרופר ומלניק הודיעו זמן רב מראש על כוונתם לפרוש מתפקידיהם בבנק ישראל, ואולם ועדת וינוגרד השתהתה באיתור מועמדים מתאימים להחלפתם.

לאחרונה החליטה ועדת וינוגרד על מועמדיה לשני התפקידים, יו"ר המועצה המנהלית של בנק ישראל והחבר החדש בוועדה המוניטארית - שני השמות הוגשו לאישור ועדת ברנר. לאחר שהוועדה תאשר אותם, יועברו שני השמות לאישור הממשלה. המועצה המנהלית היא הדירקטוריון של בנק ישראל, שמנהלת את הצד הבירוקרטי והכספי של הבנק. הוועדה המוניטארית של בנק ישראל קובעת את המדיניות הכלכלית של הבנק, כולל מדיניות הריבית והמט"ח. שני הגופים הוקמו בעקבות חוק בנק ישראל החדש, שנכנס לתוקף, ב-1 במאי 2010.

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

וינוגרד, שופט בית המשפט המחוזי בת"א בדימוס, מונה לפני למעלה משלוש שנים על ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, לעמוד בראש ועדת האיתור לבחירת חברי הוועדה המוניטארית והמועצה המנהלית של בנק ישראל. בוועדת האיתור חברים גם ד"ר לכלכלה טלי רגב מאוניברסיטת ת"א, ורו"ח מוטי פרידמן לשעבר יו"ר חברת החשמל. הוועדה בחרה לפני שלוש שנים את החברים החיצוניים בוועדה המוניטארית, הפרופסורים אלכס צוקרמן, ראובן גרונאו ורפי מלניק (בוועדה חברים גם הנגיד, המשנה לנגיד, ובכיר נוסף בבנק ישראל), וכן את חמשת החברים החיצוניים במועצה המנהלית - דן פרופר, יצחק אידלמן, מקסין פסברג, אורי גלילי ופרופסור נינה זלצמן (בוועדה חברים גם הנגידה והמשנה לנגידה).

לפי חוק בנק ישראל, בראש הוועדה המוניטארית עומד הנגידה ובראש המועצה המנהלית אחד החברים החיצונים בוועדה. לפי חוק בנק ישראל החדש, ועדת האיתור - ועדת וינוגרד - אמורה להמליץ לממשלה (לאחר התייעצות עם הנגידה) על מועמדיה לתפקיד ראש המועצה המנהלית וחבר בוועדה המוניטארית, לאחר שבחנה את כשירותם והתאמתם לתפקיד. תוקף המינוי לשני הגופים הוא למשך ארבע שנים, וניתן למנות מועמדים לכהונה נוספת אחת.

ועדת האיתור לא פרסמה מכרז או קול קורא לציבור להציג את מועמדותו לתפקידים שהתפנו במועצה המנהלית ובוועדה המוניטארית. בוועדה סירבו לפרט כיצד נעשה תהליך האיתור והבחירה לשני התפקידים. ההערכה היא כי שלושת חברי ועדת האיתור ריכזו רשימה מצומצמת של מועמדים לשני התפקידים, למועצה המנהלית של אנשי עסקים בולטים בדימוס ולוועדה בקרב אנשי אקדמיה. בנוסף, לפי ההערכות, אנשי הוועדה או צוות העזר שלהם פנו מיוזמתם למעומדים המועדפים וביקשו את הסכמתם להתמנות לתפקיד. בבחירה הסופית של המועמדים המוצעים לתפקיד יו"ר המועצה המנהלית וחבר הוועדה המוניטארית התייעצה הוועדה, כפי שהחוק מורה לה, עם הנגידה קרנית פלוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker