הממשלה אישרה את העלאת שכר המינימום מ-4,300 שקל ל-5,000 שקל ב-3 פעימות

עלות המהלך לקופת המדינה - 1.3 מיליארד שקל ■ החוק יובא לאישור הכנסת ביום רביעי השבוע

מוטי בסוק

הממשלה אישרה היום את הצעת רה"מ ומ"מ שר האוצר, בנימין נתניהו, ושר הכלכלה, נפתלי בנט, להעלאת שכר המינימום בישראל מ-4,300 שקל ל-5,000 שקל במגזר הציבורי בשלוש פעימות. העלות התקציבית של המהלך בהבשלה מלאה - 1.3 מיליארד שקל.

לפי ההצעה ב1 באפריל 2015 יועלה שכר המינימום מ-4,300 של ל-4,650 שקל. ב-1 ביולי 2016 יועלה שכר המינימום ל-4,825 שקל וב-1 בינואר 2017 ל-5,000 שקל.

החלטת הממשלה תובא ביום רביעי הקרוב לאישור הכנסת, בכינוס פגרה מיוחד, ובהליך מזורז בשלוש קריאות.

הצעת ההחלטה שאושרה בממשלה מבטאת את ההסכמות והעקרונות שסוכמו על ידי הממשלה וההסתדרות ב-11 בינואר 2015. ההחלטה קיבלה את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין ב-25 בדצמבר.

בנימוקים להצעת נתניהו ובנט נאמר כי העלאת שכר המינימום אמורה להוביל לצמצום הפערים ואי השוויון בחברה, בעקבות הגדלת ההכנסות של העשירונים הנמוכים. להעלאת שכר המינימום עשויה להיות השפעה חיובית על רמת המחירים והשפעה שלילית על האבטלה (הגדלת האבטלה).

עם זאת, לאור שיעור האבטלה הנמוך יחסית, ההשפעה השלילית על התעסוקה והאבטלה אמורה להיות מצומצמת.

מפלגת יש עתיד בירכה על החלטת הממשלה. לדבריה מדובר בצעד נכון, ערכי ומוסרי שגיבש ראש המפלגה, יאיר לפיד, בתקופתו כשר האוצר יחד עם נציגי ההסתדרות והמעסיקים  והוא עולה בקנה אחד עם המדיניות שיש עתיד הובילה לצמצום הפערים החברתיים.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר כי "היו מי שאמרו לדחות את ההחלטה לממשלה הבאה, אבל ל-700 אלף ישראלים אין זמן לחכות. כבר ב-1 באפריל יעלה השכר ב-350 שקל, ולאחר שתי פעימות נוספות השכר יגיע ל-5,000 שקל. להסכמה בין כל הגורמים בכנסת, נציגי העובדים והמעסיקים - יש חשיבות רבה בהבאת חוק המאזן בין הצורך האמיתי להעלות את שכר העובדות והעובדים, לבין קשיי המעסיקים והמשק. הסכמה זו תמנע דחייה בקידומו של חוק בעל חשיבות כלכלית ואנושית גם יחד".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי "הממשלה נתנה תוקף סופי להסכמות שהושגו בין ההסתדרות לבין המעסיקים. החלטה זו מסייעת הלכה למעשה בצמצום הפערים החברתיים ובהפחתת חוסר השוויון בישראל. בעוד פחות משלושה חודשים, 700 אלף משפחות יתחילו להרגיש בשינוי".

צילום: אלכס קולומויסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker