מוטי בסוק

מדד המחירים לצרכן בחודש שעבר, דצמבר, נותר ללא שינוי (עלייה של 0.0%) ומדד המחירים לצרכן ל-2014 כולה ירד ב-0.2%. מה שלא פחות חשוב ואולי יותר, מדד המחירים לצרכן לחמישון הנמוך באוכלוסיה ירד ב-2014 ב-0.8% ואילו מדד המחירים לצרכן לחמישון העליון באוכלוסיה עלה בשנה שעברה ב-0.2%.

כלומר, סל התצרוכת הממוצע של 20% העניים באוכלוסיה הוזל בשנה שעברה בכמעט אחוז, בעוד סל התצרוכת של 20% העשירים באוכלוסיה התייקר במעט, 0.2%.

למעשה, כלל המוצרים הבאים לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן ירד בשנה שעברה ב-0.2%. בעבר ירידת מחירים גורפת כזו בשנה קלנדרית שלמה הייתה תופעה בהחלט חריגה בישראל ובעולם המפותח.

קרנית פלוגצילום: אייל טואג

התרגלנו לעליית מחירים שנתית - אינפלציה, ולא לירידת מחירים שנתית - דפלציה. אם כי בעשור הקודם היו לישראל מדדים שנתיים שליליים, פעמיים, גם ב-2003 (1.9%-), וגם ב-2006, (0.1%-).

אבל 2014 היא שנה שונה. לא רק בישראל. סיכומי השנה האחרונה במדינות המפותחות בעולם קובעות כי ירידת מחירים שנתית הפכה לתופעה נפוצה למדי. דוגמאות מ-2014 לא חסרות. כך בגוש היורו נרשמה השנה אינפלציה שלילית של 0.2%-, בקפריסין השכנה 1.5%-, ביוון שיא של 2.6%-, בבולגריה 0.9%-, קרואטיה 0.5%-, בבלגיה ובפורטוגל 0.4%-, באירלנד, שבדיה, סינגפור ושוויץ 0.3%-, בספרד, פולין והונגריה 0.1%-.

לכל מדינה יש את הסיבות שלה לדפלציה, אבל לכל המדינות וגם לישראל, ודווקא ב-2014, סיבה אחת משותפת - הירידה הגדולה במחירי הדלק והמזון, שני מרכיבים מאוד מרכזים בסל התצרוכת של כול המדינות. מדובר בתופעה חריגה, חד שנתית, שלא תחזור ב-2015.

היעד: יציבות מחירים

היעד המרכזי של בנק ישראל, לפי חוק בנק ישראל, הוא שמירה על יציבות מחירים. הכלי העיקרי של בנק ישראל במאבק על יציבות המחירים בישראל - הריבית. לפי החלטת ממשלה יציבות מחירים בישראל מוגדרת כאינפלציה שנתית של 3.0%-1.0%. הנגיד הקודם של בנק ישראל, סטנלי פישר, הבהיר כי בהחלטות הריבית של בנק ישראל, הוא חותר ליעד אינפלציה של 2.0%, אמצע יעד האינפלציה של החלטת הממשלה. אינפלציה של 0.2%- היא החטאת היעד. החיאה בגדול. 

לפני מספר חודשים כשהתברר למועצה כי בנק ישראל עומד להחטיא השנה את היעד הבהיר הבנק כי מותר לו, לתקופה מסוימת, לסטות מהיעד שהוגדר על ידי הממשלה כיציבות מחירים, זאת במסגרת הגמישות התפעולית של הבנק. בבנק הדגישו היום כי לפי חוק בנק ישראל הנוכחי (נחקק ב-2010) הבנק חייב להחזיר את האינפלציה לתחום היעד תוך שנתיים, והבנק יעמוד בחובת החוק למרות שבתחילת 2015 הממשלה תוריד את מחירי החשמל והמים, מה שיגרע מהמדד השנתי עוד 0.4%.

בבנק הדגישו היום כי איש בעולם לא יכול היה לחזות מראש את ההורדה הדרמטית במחירי הדלק, ושורה של תהליכים נוספים בעולם ובישראל. עם זאת הבנק לא עמד מהצד והשקיף על ההתרחשויות. הבנק הוריד את הריבית במשק ב-2014 שלוש פעמים, מ-1.0% ל-0.25%, הריבית הנמוכה בישראל מאז הוקמה, והבנק היה פעיל בשוק המט"ח. כל זאת כדי שמדד המחירים לצרכן ב-2014 יהיה נמוך, אבל לא נמוך מאוד.

האם דפלציה טובה למשק הישראלי?

סטנלי פישר. חתר ליעד אינפלציה של 2.0%צילום: אוליבייה פיטוסי

כלכלות של מדינות יודעות להתמודד עם אינפלציה. לעולם יש ניסיון מועט בעשרות השנים האחרונות עם דפלציה, להוציא את המקרה של יפן. ירידות מחירים חיוביות מאוד מבחינת משקי הבית. המחירים זולים יותר. ירידה דרמטית במחירי הדלק היא תופעה חיובית מאוד מבחינת המגזר העסקי בישראל וגם מבחינת משקי הבית.

ברור שיש תעשיות, שסובלות מירידות המחירים, וייתכן והן לא יוכלו להתמיד בהן. מדובר בעיקר בתעשיות מסורתיות ולא בהיי-טק. עם זאת צריך להדגיש, הדפלציה בישראל ובעולם היום היא לא דפלציה קלאסית כמו זו של שנות השלושים במאה הקודמת.

אנחנו לא במצב שבו משקי בית אומרים לא נקנה היום כיוון שמחר המחירים יהיו זולים יותר, ומחר הן שוב לא קונות כי המחירים מחרתיים יהיו זולים יותר. על פי התחזיות כבר באמצע 2015 האינפלציה בישראל במבט של 12 חודשים אחורה תהייה חיובית, אבל עדין לא בתחום היעד (3%-1%) של בנק ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker