רביב דרוקר

מה יעשה נפתלי בנט ב-1.2 מיליון שקל?

המחוקק לא חלם על מצב שהמתמודדים ימציאו מירוצים חצי פיקטיביים כדי לגייס בדלת האחורית כסף למה שבא להם ■ אז מה יעשה בנט עם הכסף?

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברכות לנפתלי בנט שגבר ברוב מרשים על המתחרה שלו על הנהגת "הבית היהודי", שמעון אור (אין לי מושג מה המספר המדויק, אבל למעלה מ-90% כנראה). מה זאת אומרת לא ידעתם שהיה שם מאבק כזה?

בנט ידע. לא סתם ידע. גם נערך ועבד קשה על זה. בנט גייס, על פי מה שהוא דיווח למבקר המדינה, לא פחות מ-1.2 מיליון שקל כדי לנצח את אור. רוב מוחלט של הכסף הגיע מתורמים בחו"ל.

דיברתי עם הרבה אנשים ב"בית היהודי". אין מחלוקת שבנט לא הוציא אגורה נראית לעין על ה"קרב" הזה. לא פלייר, לא מכתב, לא סרטון, לא שיחות המרצה למתפקדים.

מה הוא יעשה בכסף? החוק קובע שהוא צריך להוציא את הכסף הזה רק על מימון הבחירות המקדימות. הוא לא יכול לעשות בו שימוש אחר. בנט בוודאי יודע את החוק, אבל נאמן לשיטות הרגילות שלו, הוא גם יודע מה קובע החוק שיקרה במצב בו נשאר עודף.

נפתלי בנט. צפוי לקבל כמה שאלות בקרובצילום: רויטרס

מותר להשתמש בעודף כזה תוך שלוש שנים, אם יש לך עוד בחירות מקדימות, מותר לחלופין לתת אותו למפלגה, אבל לא למימון הבחירות שלה (אפשר גם להעביר אותו לאוצר המדינה, אבל אני מתערב שהוא לא יעשה את זה). בקיצור, בנט מצא דרך מדהימה להביא לבחירות שלו עוד 1.2 מיליון שקל.

אסור לתורם מחו"ל לתרום לבית היהודי 40 אלף שקל. זה לא חוקי. מותר לתורם הזה לתת לבנט למאבק הפיקטיבי שלו בשמעון אור - ובנט יעביר למפלגה, שהיא בעצם בנט. ישראבלוף.

המחוקק הסכים לאפשר תרומות מחו"ל למתמודדים בפריימריז (בצדק) מתוך הבנה שלא ייתכן שקופת הציבור תממן את זה, אבל הוא לא חלם על מצב שהמתמודדים ימציאו מירוצים חצי פיקטיביים (אני לא טוען ששמעון אור הוא מועמד של בנט, אבל ברור שבנט לא היה צריך לגייס שקל כדי לנצח אותו) כדי לגייס בדלת האחורית כסף למה שבא להם.

עכשיו אפשר, למשל, לתת בונוס ליועץ האסטרטגי קלוגהפט של 200 אלף שקל על זה שעזר לנצח את שמעון אור. למה לא?

אנשי מבקר המדינה כבר היו אתמול בקלפיות "הבית היהודי". אם התרשמתי נכון, הם שמו לב לתופעה המוזרה הזאת והגדירו אותה כ"תמוהה". בנט צפוי לקבל מהם כמה שאלות בקרוב.

האם זה יעבור את הכמה שאלות?

הכותב הוא פרשן פוליטי בערוץ 10

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker