משה כחלון: "אני מייצג אנשים שמשתכרים עד 10,000 שקל בחודש, לפיד - 25 אלף שקל"

בראיון ל"הארץ" מסביר משה כחלון למה הוא לא מפחד מתפקיד שר האוצר, מדגיש כי אין לו קשר קשר לטייקונים יצחק תשובה וקובי מימון ומסביר מה באמת צריך לעשות כדי להוריד את מחירי הדירות - רמז: לא מע"מ 0%

אילן ליאור
אילן ליאור

"האוצר זה המקום שאפשר לעשות בו את מירב הרפורמות ומירב השינויים הכלכליים במדינת ישראל שאני מדבר עליהם. כמובן שצריך לקבל שם סמכויות נוספות כי זה לא מספיק. צריך לצרף רגולטורים נוספים למשרד הזה. אם אנחנו מדברים על משרד שהוא המקום שאפשר הכי הרבה להשפיע על הכלכלה של מדינת ישראל זה משרד האוצר", כך אומר משה כחלון בראיון ל"הארץ".

הראיון המלא באתר הארץ

לדבריו, הוא אינו רואה באוצר מלכודת, כפי שראה זאת יאיר לפיד. "לא רק שאני לא חושש, אני חושב שאני אצליח בתפקיד הזה כי אני מגיע עם תכניות מוכנות. אני מגיע עם אג'נדה ברורה. כל נושא, כל תחום שדיברתי איתך עליו - יוקר מחיה, דיור, צמצומי פערים, רפורמות - יש לנו תכנית לכל דבר. אנחנו יודעים מלמחרת בבוקר מה צריך לעשות. לא בודקים ולומדים ומשתלמים. כשאתה מגיע עם תכניות למקום, תכניות מוכנות ואתה יודע מה אתה רוצה, ועם האנשים הנכונים - אפשר להטיס את זה".

משה כחלוןצילום: דודו בכר

כחלון מתייחס גם להיותו ההבטחה הגדולה להורדת יוקר המחיה - כמו יאיר לפיד בבחירות הקודמות. כחלון אומר כי יש ביניהם פער גדול ומותח ביקורת על לפיד. לדבריו, חבירה ליש עתיד לא היתה אפשרות מעשית. "זה שתי גישות שונות. אני רואה קושי גדול בחיבור הזה. לא כל דבר נבחן במבחן המספרים. עדיף לפעמים להפסיד מנדט־שניים וללכת בדרך שאתה מאמין בה, מאשר לזכות במנדט־שניים ולמהול ולטשטש את הדרך הברורה שלך".

"בהשקפת עולם אנחנו שונים", הוא מסביר. "מעמד הביניים שלפיד כיוון אליו זה מעמד ביניים אחר. מעמד הביניים שאנחנו מדברים עליו זה מעמד הביניים האמיתי שמשתכר ב-8,000, 9,000, 10,000 שקלים בחודש. לא 25–20. זאת אומרת, גם 25–20. אנחנו מתחילים הרבה יותר נמוך. מפלגת כולנו מכוונת לכל האוכלוסייה. יש עתיד, הוא (לפיד) אמר את זה בעצמו, מכוונים לאנשים במעמד סוציו־אקונומי מאוד גבוה. זה ההבדל. לכן האג'נדה שלנו היא גם שונה. הדבר השני בינינו לבין יש עתיד — אנחנו מגיעים עם ניסיון ביצועי. זה פער אדיר בין אנשי תיאוריה לבין אנשי מעשה. מדינת ישראל צריכה ביצועים, לא צריכה כותרות ולא פייסבוקים ולא שמות מוכרים ולא כוכבים".

הוא תוקף את תכנית מע"מ אפס, עליה התעקש לפיד. "הבעייתיות במע"מ אפס זה שיש פה טיפול רק בצד הביקושים ואין בצד ההיצעים", אומר כחלון. "אם יש עשרת אלפים דירות למכירה ויש 100 אלף איש שרוצים אותן, אז מע"מ אפס לא יוריד את המחירים, רק יעלה אותן. אחת הסיבות לעליית מחירים בשנה האחרונה זה השינוי הזה של מע"מ אפס. הבטיחו ולא קיימו, יצרו ציפייה מאוד גדולה. השוק נתקע כמעט לשנה. זה פשוט היה כמעט הרס הענף".

"אין לי טייקונים"

בכל הופעה פומבית מבהיר כחלון כי יפעל נגד הריכוזיות והטייקונים ויפעל להגביר את התחרותיות. על קשריו עם בעלי ההון לא דיבר עד היום. קובי מימון, אחד האנשים העשירים בישראל, הוא חברו הקרוב. יצחק תשובה, המחזיק במונופול על הגז, הוא אחד התורמים הגדולים של מכללת נתניה, שבה פעל כחלון מאז פרישתו מהפוליטיקה.

"יצחק תשובה מעולם לא תרם לי אגורה, מעולם לא ביקשתי ממנו אגורה, מעולם לא תמך בשום מקום שאני יכולתי ליהנות בעקיפין או במישרין מהתרומה שלו. לא ביקשתי ולא הציע. אני מכיר את קובי מימון מצוין, בשנים האחרונות הוא לא בארץ, אבל אין קשר כלכלי בינינו. וכן הלאה גם כל הטייקונים והאנשים שאני מכיר. מייחסים לי חברים פה וחברים שם - לא היה ולא נברא. כל זה תיאוריות של המתנגדים שלי.

"כשעזבתי את הממשלה היו לי הצעות להרוויח מאות אלפי שקלים בחודש וויתרתי על זה. יכולתי להיות דירקטור בחברות, דירקטור בבנקים, יכולתי להיות ראש חברה, יכולתי להיות יועץ. בשנתיים האלו לא שימשתי לא יועץ, לא לוביסט, לא דירקטור, לא פותח דלתות ולא סוגר דלתות. כל הטענות של חברויות פה וחברויות שם או ליהנות ממשהו זה פשוט בין איוולות לרשעות".

כחלון מבטיח לפרסם בקרוב, בהתאם לחוק, פירוט של כל תורמיו באתר מבקר המדינה. "אין לי טייקונים", הוא מצהיר. הוא מתחייב גם לפרסם הצהרת הון אישית. "מבחינתי אין לי שום בעיה לפרסם הצהרת הון פרטית שלי לציבור. אני מקווה שיתר ראשי המפלגות יעשו את זה גם", הוא אומר, אך מבהיר כי לא יחייב את חברי הרשימה שלו לפרסם את הצהרות ההון שלהם.

הראיון המלא באתר הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker