דיוויד גילה: מונופול הגז הוא ריכוזיות כלל משקית, לא רק ענפית

הממונה על ההגבלים העסקיים: "בגז הטבעי יש למונופול כוח עצום מול הממשלה, קובעי המדיניות והרגולטורים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מונופול הגז הטבעי אינו רק בעיה ענפית, אלא כלל משקית, בגלל השפעתו הגדולה על מקבלי ההחלטות בממשלה ובכנסת - כך אמר היום דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, בכנס שערכה רשות ההגבלים.

בפאנל בהנחייתו של מייסד TheMarker, גיא רולניק, הוסיף גילה כי "ריכוזיות כלל משקית היא כוח של פירמה מול קובעי המדיניות, הרגולטורים והמחוקק. צריך לפתח תורה סדורה שיודעת לטפל בה, כמו שפיתחו לריכוזיות ענפית. השלב הראשון הוא להודות שיש בעיה. בגז הטבעי יש למונופול כוח עצום מול הממשלה, קובעי המדיניות והרגולטורים. כיו"ר ועדת הריכוזיות, שהוקמה מכוח חוק הריכוזיות, אני אומר שהמונופול מעורר שאלות כבדות משקל של ריכוזיות כלל משקית, לא רק ענפית".

עו"ד דוד חודק, שייצג את אי.די.בי בוועדת הרכוזיות, אמר בפאנל כי "קבוצות עסקיות גדולות ששלטו או ששולטות במשק טענו בתחילת עבודת הוועדה כי אין כזה דבר ריכוזיות כלל משקית. לא היתה מחלוקת אם יש ריכוזיות, אלא בשאלה אם היא עודפת". לדבריו, ועדת הריכוזיות "קפצה למים של ריכוזיות כלל משקית כשאף אחד בעולם לא יודע מה זה".

דיוויד גילהצילום: אמיל סלמן

בוועדת הריכוזיות התעוררה שאלה אם יהיו רוכשים לגופים שהפירמידות, או בעלי השליטה הכפולה בגופים ריאליים ופיננסיים, יידרשו למכור. אחת התשובות היתה שניתן לבזר את השליטה בגופים אלה כך שיפעלו ללא גרעין שליטה, כמו חברת טבע.

"לא טוב לפזר את גרעיני השליטה, כי התשואה יורדת", אמר חודק, שמשרדו מייצג חלק מהחברות הגדולות במשק. "במשבר העולמי ראינו שיש יותר יציבות בגרעין שליטה. נכנסנו לתגובה חריפה מדי למשבר העולמי. אנחנו לא נפגענו במשבר, אבל אנחנו משלמים את המחיר שלו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהגישה הצעת חוק לפירוק גרעיני שליטה במוסדות פיננסיים, אמרה כי "בשנים האחרונות ראינו שחברות הפירמידה מינפו עצמן בכספי הפנסיה שלנו. הן חלבו את החברות בתחתית הפירמידה. בנוסף, הן יצרו שליטה בלתי מתקבלת על הדעת של קבוצה מצומצמת של אנשים. צריך לבדוק מה משרת את האינטרס הציבורי ואת הורדת יוקר המחיה. המסקנה שלי היא שהדרך הנכונה זה פירוק גרעיני השליטה".

גילה התייחס לנושא, ואמר שבוועדת הריכוזיות לא היתה דעה חזקה נגד גרעיני שליטה. הוועדה התייחסה לתופעה שבה מישהו שולט בחברה תוך החזקה של חלק קטן מההון בלבד.

לדבריו, הרגולטורים צריכים לחשוב על כך שאילי הון שולטים בהון ענק שהוא "כספים של אחרים", באמצעות השקעה קטנה יחסית. הוא הוסיף כי בדיוני ועדת הריכוזיות עלתה האפשרות שחברות יימכרו לציבור ולא לבעלי שליטה, אם לא יימצאו רוכשי שליטה.

חודק הוסיף כי בשיחות עם מנהלי בנקים הוא הבין "שהכסף שוכב על המדף ואין השקעות. המשקיעים היחידים אולי הם ממשלת סין, שבסוף תיהפך כאן לקבוצת ריכוז". לדבריו, ההמלצה בוועדת הריכוזיות להפריד בין אחזקות ריאליות לפיננסיות לא השפיעה לרעה על הרצון לעשות עסקים, אך התייחסות הממשלה לכיל מעידה כי "מה שהממשלה רוצה לחמוס - היא חומסת".

גלאון השיבה לו שצריכה להיות קואליציה "נגד מה שהתרגלו כאן, שהמדינה מגישה לבעלי אינטרסים את נכסי המדינה על מגש כסף, וכשמבקשים מהם לשלם על זה הם מהלכים עלינו איימים. הקואליציה החזקה שנתקלתי בה היתה מצד המגזר העסקי - לחצים על חברי כנסת בתקופת חוק הריכוזיות. אנחנו לא מוכנים שתהיה חבורת הון ושלטון שרוחצת יד. ראינו למה זה הוביל, לתספורות על חשבון הציבור".

רולניק אמר כי "כל המהלך של פירוק הריכוזיות היה חשוב לחיזוק המגזר העסקי. לפעמים פירוק ריכוזיות חשוב יותר מתספורות כמנוע להבאת משקיעים זרים והצמחת עסקים חדשים. ריכוזיות מדכאת צמיחה במדינה כמו ישראל, מדכאת עסקים ויוצרת יוקר מחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker