הסרטון שקורא להצביע לנשים בבית היהודי: "הפמינסטיות לא יאהבו את זה"

סרטון ביוטיוב מפציר בנשים לבחור בבית היהודי ומציג אותן באמצעות סטריאוטיפים מגדריים - כמתקשות לבחור חולצה בחנות, או פירות בשוק ■ יוצרת הסרטון: "אלו חיי כאישה" ■ הבית היהודי: "אין למפלגה קשר אל הסרטון"

טלי חרותי-סובר

סרטון חדש שהופץ אתמול (ב') על ידי ניצה פרקש, רכזת הקהילה ביישוב עלי, קורא לנשים לבחור נשים אחרות בבחירות המקדימות בבית היהודי. בלשון הסרטון – לפחות שלוש נשים מתוך אחת עשרה המועמדות.

קרדיט: nitzafarkash

את הכוונה הטובה הזו, עוטף סרטון שכולו סטריאוטיפים מביכים. הנשים של הבית היהודי, עם כיסוי ראש כמובן, לא מסוגלות לבחור אפילו דברים פשוטים: בגדים למשל ("אה מאמי, את בוחרת?" שואלת המוכרת בחוסר סבלנות את הבחורה המתלבטת) או אפילו פירות בשוק. בסצינה מביכה במיוחד, יושבת בחורה מול סוכן ביטוח חובש כיפה, שמסביר לה על שלוש אפשרויות, אך היא איננה מצליחה להבין את דבריו. לסיום מקנח הסוכן בשאלה המתבקשת: "תרצי אולי להתייעץ עם בעלך"?

את הסרטון מסיימת הפצרה כתובה לבוא לבחור במפלגת הבית היהודי. ההפצרה כוללת לא מעט סופרלטיבים לנשות הבית היהודי המובילות, כך הסרטון, בחקיקה בנושאים המעניינים נשים. בדיקה קצרה מגלה כי דווקא נשות מפלגות אחרות הן המובילות בתחום החקיקה הנשית וביניהן יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושיויון מגדרי עליזה לביא, ממפלגת יש עתיד ואיתה זהבה גלאון ממפלגת מרצ, ומירב מיכאלי מהעבודה.

לזכות הבית היהודי ייאמר כי בתקנון המפלגה הוחלט כי הפעם יאויש כל מקום חמישי באישה. כך שאם הסקרים צודקים, יכולה הבית היהודי להכניס 4-3 נשים לכנסת. בכנסת הקודמת היו שלוש ח"כיות מטעם המפלגה - אורית סטרוק, שולי מועלם ואיילת שקד. למפלגת יש עתיד היו בכנסת הקודמת ארבע נשים מתוך 19 מנדטים אך לא ברור מה יהיה מספרן ברשימה הנוכחית שטרם פורסמה.

צילום: מתוך הסרטון של nitzafarkash

למרצ היו שלוש נשים מתוך שישה חברי כנסת, שם מקפידים על מחצית מהנבחרים. ברשימה של כחלון יהיו לפחות שלוש נשים במקומות ריאליים, והיום נדע גם מה יקרה ברשימת העבודה. לרשימת הליכוד נכנסו רק שתי נשים. עוד לא ברור כמה נשים יאיישו מקומות ריאליים במפלגות הערביות, ובמפלגות הדתיות לא תהיינה נשים כלל.

יוזמת הסרטון, ניצה פרקש: "אני מימנתי את הסרטון שעלה אלפי שקלים. הרעיון נולד בבחירות הקודמות, אחרי שיצאתי מהקלפי וראיתי את התמונות של שולי מועלם ואיילת שקד. אמרתי לעצמי – אפילו לא היה לי בתודעה שיש פה נשים, כי לא היה על זה דגש. חשבתי שבבחירות הבאות אני אוודא שתהיה אמירה בעניין. כשהגיעו הבחירות, פניתי לכמה אנשים וראיתי שהמועמדות עסוקות כל אחת בפריימריס של עצמה.

"אמרתי – אני רוצה להסב את תשומת לב הנשים, כי יש לנו הרבה מועמדות הפעם. אני לא בעד כל אחת מהן, אבל מדובר בקבוצה גדולה שממנה אפשר לבחור. הסרטון הזה פונה לנשים דתיות לאומיות, לא לכל העולם, הוא נועד לי ולחברות שלי".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. בתקנון המפלגה הוחלט כי כל מקום חמישי יאויש באישהצילום: אמיל סלמן

הוא כולל לא מעט קלישאות וסטריאוטיפים מביכים על נשים.

"הפמיניסטיות לא יאהבו את זה, אבל עשיתי את זה בקריצה והומור בכוונה. הלכתי על שגרת היום הפשוטה – אלו החיים שלי כאישה".

גם את יושבת מול סוכן ביטוח שמציע לך להתייעץ עם בעלך?

"זה לא טקסט עמוק, אני לא סטיבן ספילברג. הכוונה לא היתה שהיא תצטייר כטיפשה. רוב הנשים בחברה שלי לא חשבו שהאישה בסרטון מטומטמת. אני לא בימאית מקצועית - זה משהו חמוד וקטן. אגב, לא מזמן ישבתי עם סוכן ביטוח. כל מספר שהוא אמר החזרתי לו חישוב אחר, הוא הסתכל עליי בפליאה, ושאל אותי האם אני מורה לחשבון".

ממרצ נמסר בתגובה לסרטון: "על פי הבית היהודי אישה יכולה לבחור: בגד בחנות בגדים, פירות וירקות בשוק, וגבר להתחתן איתו. ממש אינסוף אפשרויות לכל אישה".

עליזה לביא: "אני מברכת על התחרות שנוצרה פתאום בנושא החקיקה למען נשים, ומקווה שתימשך כי אנחנו רחוקות מאוד משוויון גם היום".

תגובת הבית היהודי: "אנו לא מכירים את הסרטון ואין למפלגה קשר אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker