תע"א נערכת להנפקה: איחדה החטיבות האזרחיות

הקמת הקבוצה לעצור את הפסדי חטיבת בדק המטוסים, שהגיעו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 לכ–72 מיליון דולר

אורה קורן

התעשייה האווירית (תע"א) הקימה באחרונה קבוצה אזרחית המאגדת את פעילות שתי החטיבות האזרחיות שלה, חטיבת בדק מטוסים וחטיבת כלי טיס אזרחיים, ואליהן צירפה את חטיבת ההנדסה, הפועלת בתחום האזרחי והביטחוני. הקמת הקבוצה נועדה לנצל סינרגיות בין החטיבות, לפתח תחומי פעילות אזרחיים חדשים על רקע הידע שנצבר בקבוצה ולעצור את הפסדי חטיבת בדק המטוסים, שהגיעו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 לכ–72 מיליון דולר.

בפגישה שנערכה אתמול בתע"א אמר מנכ"ל החברה, יוסי וייס, כי "תע"א הקימה את הקבוצה כדי ליצור מרכז ידע ומצוינות בתחומים האזרחיים, לבנות אסטרטגיה חדשה ואחידה לתחום האזרחי ולמנף סינרגיות בין החטיבות ואת היתרון לגודל במסגרת העיסוק האזרחי של תע"א". 

הקבוצה מונה כ–5,000 עובדים, מהם כ–2,000 עובדי בדק מטוסים. בראש הקבוצה עומד גדי כהן, שירכז את פעילות התעופה האזרחית של תע"א. כהן כיהן בתע"א לפני כן כסמנכ"ל, כמנהל חטיבת הנדסה ופיתוח וכמנהל חטיבת כלי טיס אזרחיים.
בנוסף, מונו מנהלים חדשים לחטיבות שבקבוצה האזרחית בדרג סמנכ"לים בתעשייה האווירית. יוסי מלמד מונה לסמנכ"ל ומנהל חטיבת בדק מטוסים, שלומי קרקו מונה לסמנכ"ל ומנהל חטיבת כלי טייס אזרחיים ומשה מדינה מונה לסמנכ"ל ומנהל חטיבת הנדסה ופיתוח.

בתע"א כ–15 אלף עובדים, והפעילות האזרחית מהווה כ-30% מהכנסותיה. מאז המשבר הכלכלי העולמי נקלעו לקשיים חטיבת מטוסי המנהלים, המפתחת ומייצרת מטוסים לשוק המנהלים האזרחי, וחטיבת בדק מטוסים, העוסקת בשיפוץ מטוסים. אף שדו"ח מבקר המדינה התריע כי פעילות מטוסי המנהלים עלולה לסבך את תע"א אם לא תיבחן בקפידה, הפעילות אשר גוררת הפסדים גדולים יחסית היא של בדק מטוסים. יתר על כן, החברה השיבה למבקר כי היא מתכננת להמשיך את תחום פיתוח מטוסי המנהלים, לאור הידע היחודי שנצבר בה.

יוסי וייס, מנכ"ל תע"א
יוסי וייס, מנכ"ל תע"אצילום: אייל טואג

תע"א מועמדת להנפקה חלקית ב–2016. הכוונה כיום היא להנפיק בשלב ראשון 15%–20% מהחברה בבורסה בתל אביב. לאחר בחינת ההשלכות על החברה, תיתכן הנפקה נוספת. בשלב זה, לחברה אין אישור ממשלתי להנפקה בנאסד"ק, אלא רק בישראל.

על פי ההערכות, עצירת ההפסדים של חטיבת בדק מטוסים תוכל לשפר משמעותית את התוצאות הכספיות של תע"א ולהקל על קבלת ערך גבוה יותר בהנפקתה. תע"א סיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2014 עם הכנסות של כ–18 מיליארד שקל ורווח נקי של כ–241 מליון שקל.

בעבר פורסם, כי בחטיבת בדק מטוסים קיימת אבטלה של כ–150 עובדים המקבלים שכר מבלי לעבוד, לצד מאות בודדות של עובדים בתפוקה חלקית. מכלל החברה פורשים מדי שנה כמה מאות עובדים שהגיעו לגיל הפרישה. החברה קולטת עובדים חדשים בהיקפים נמוכים יותר, רובם אקדמאים שהכשרתם מתאימה לפעילות הטכנולוגיה המתקדמת של החברה בתחומים הצבאיים הצומחים ובראשם חלל, מערכות טילים ומטוסים ללא טייס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker