"צרפת היא בין מדינות הרווחה 
המפותחות בעולם, לא קל לעזוב אותה"

2015 סומנה כשנת שיא בעלייה מצרפת עוד לפני אירועי הטרור השבוע ■ ראש משלחת הסוכנות בצרפת: "אנחנו לא מעודדים עלייה כבריחה. זה מהלך שדורש הכנה" ■ "בגיל 40 פלוס, אנשים לא מתחילים חיי עבודה חדשים בישראל, ורבים מנסים לנהל מרחוק את העסק בצרפת"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 "כאשר מדברים על עלייה, במיוחד של משפחות, זה לא תהליך שקורה ברגע. אנחנו מעריכים שבימים הקרובים נראה פנייה מוגברת של יהודים לקבלת מידע בנושא עלייה לישראל, אבל אי אפשר לדעת אם זה יתורגם לעלייה מעשית. אמנם היו אירועים קשים, אבל אנחנו עדיין מדברים על עלייה מבחירה ולא מבריחה, ולכן זה יהיה תהליך", מסביר דניאל בן חיים, ראש משלחת הסוכנות היהודית בצרפת את התגובות הצפויות לגל הטרור השבוע במדינה.

לפי נתוני הסוכנות היהודית, הקהילה היהודית של צרפת היא הגדולה באירופה, עם כחצי מיליון יהודים. לאור מגמת התגברות העלייה, תוכנן עוד לפני אירועי הטרור האחרונים יריד עלייה במרכז פריז, שהתקיים אתמול תחת אבטחה כבדה, ואליו הגיעו כ–500 איש. גם לפני האירועים הקשים שפקדו את צרפת בימים האחרונים, ראשי הסוכנות היהודית העריכו שהגידול בעלייה מצרפת יימשך גם ב–2015 — שבה צפויים להגיע מצרפת לישראל כ–10,000 עולים. ב–2014 עלו בסיוע הסוכנות היהודית, לפי נתוניה, כ–7,000 איש מצרפת, לעומת כ–3,400 ב–2013 ו–1,920 ב–2012 — מה שמציב את צרפת בראשונה בראש רשימת המדינות המובילות בעלייה.

בן חיים הוסיף כי "אנחנו לא מעודדים עלייה שנובעת מבריחה. אנחנו מאמינים שעלייה לישראל דורשת מכלול של הכנה. אנחנו מעודדים את יהודי צרפת ששוקלים עלייה להגיע לישראל לביקור יותר מכוון עלייה, לבקר בערים ששוקלים לגור בהן, לבדוק את נושא מערכת החינוך וגם לחפש אפשרויות עבודה".

עם זאת, בן חיים לא מקל ראש בהשפעת האירועים האחרונים על ההחלטה לעלות לישראל. לדבריו, "זה לא שהיתה תקופה רגועה בשנתיים האחרונות ואלה אירועים חד־פעמיים. המלה עלייה היא חלק מרכזי בשיחות בקהילה היהודית בצרפת בשנה החולפת. ברור לכולם שהפיגוע של יום שישי יכול לקרות שוב מחר. אין כאן אשליה שזה היה משהו גדול ועכשיו יהיה שקט של כמה שנים".

עולים מצרפתצילום: BAUBAU איל ורשבסקי

"מורכב כלכלית 
לעזוב את צרפת"

כשיתחילו העולים הפוטנציאליים לבדוק באופן רציני את האפשרות לעלות לישראל, הם צפויים לגלות כי חייהם ישתנו מבחינה כלכלית. לדברי בן חיים, מדיניות הרווחה בצרפת רחבה יותר, וזו תהיה אחת מהנקודות הבעייתיות של העולים, שרגילים לתנאים אחרים. "צרפת היא מדינה עם מדיניות רווחה מהמפותחות בעולם, ולכן מורכב כלכלית לעזוב אותה. בנסיבות פשוטות מקבלים דמי אבטלה לשלוש שנים, קצבת הילדים משמעותית יותר מזו של ישראל — עד היום משפחה עם ארבעה ילדים יכולה היתה לקבל בחודש 700 יורו. אנשים ששוקלים לעלות צריכים לקחת בחשבון לא רק את הנטו במשכורת, אלא את כל התמיכה מסביב".

בן חיים אומר כי "צריך להבין שפרנסה ועבודה הם חלק מרכזי בקליטה מוצלחת. כשאנחנו עובדים עם צעירים בני 18–25, אנחנו דוחפים אותם לעלות, כי בכל מקרה הם מתחילים חיים חדשים והכל פתוח בפניהם. אוכלוסייה של משפחות צריך ללוות ביותר רגישות. אני יודע על הרבה מקרים שבהם בשנים הראשונות של העלייה, אב המשפחה ממשיך לעבוד בצרפת כמה ימים בחודש. אנחנו רואים ששיטת העבודה הזאת נהפכת לנפוצה יותר, ויותר ויותר אנשים מנסים לנהל את העסק שלהם בצרפת מרחוק, כי בגיל 40 פלוס הם לא רואים את עצמם מתחילים חיים חדשים בישראל מבחינת עבודה".

לגבי נושא הדיור אומר בן חיים כי "רבים ממעמד הביניים גרים בצרפת בשכירות, וכשהם חושבים לעלות הם מבינים שלא יהיה להם איך לקנות בית בישראל, כי אין להם נכס למימוש בצרפת. מי שיש להם נכס בצרפת, מוכרים אותו".

"הלימודים שלהם 
לא שווים כלום"

יואב חטב, מהרוגי אירוע הטרור בצרפת ביום שישי האחרון, ביקר בישראל לפני כשבועיים דרך סיור של ארגון תגלית, שבין היתר פועל גם בקרב הקהילה היהודית בצרפת. רפאל גוטפרשטיין, רכז השטח בצרפת מטעם ארגון תגלית, מספר כי חטב חזר מהסיור, שנמשך עשרה ימים, עם רצון גדול לעלות.

מאז הקמת תגלית ב–2000, כ–25 אלף ממשתתפי התוכנית עלו לישראל, אף שזאת אינה מטרת הארגון. עם זאת, גוטפרשטיין מציין כי במקרה של עליית סטודנטים מצרפת, מתעוררים חששות שנוגעים לתוקף הלימודים האקדמיים שלהם. לדבריו, "הסטודנטים מבינים שכל הלימודים שלהם לא יהיו שווים כלום בישראל, והם יצטרכו להתחיל מהתחלה. אנחנו מקווים שבקרוב זה ישתנה ויהיה אפשר להכיר בלימודים בצרפת גם בישראל, ואז אני צופה שתהיה עלייה יותר משמעותית".

גידי מרק, מנכ"ל תגלית, אמר בעקבות האירועים כי "המצב הנוכחי מחזק את הצורך להכיר ליהודי צרפת את ישראל, ונשקיע את מיטב המאמצים לשם כך. משפחת תגלית כואבת את רציחתו של יואב חטב ז"ל, שרק לפני שבועיים ביקר בישראל. בשנה האחרונה, תגלית הגדירה את צרפת כיעד אסטרטגי והגבירה משמעותית את הפעילות, שנועדה להביא ארצה אלפי צעירים יהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום