יו"ר ועד עובדים בקק"ל: "מינויי מקורבים הם עניין שבשגרה"

קק"ל: "כאשר אין מועמד מתאים לאחר פרסום מכרז פנימי, הקרן רשאית להתקשר בחוזה אישי עם מועמד מתאים"

"מינויים של מקורבים ללא מכרז הם עניין שבשגרה בקק"ל" - כך טען יו"ר ועד מרחב מרכז בקק"ל, גבי גרוסי, במכתב ששלח ביוני למנהלת אגף מינהל ומשאבי אנוש בארגון, ירדנה טובול. לדבריו, "רנית קירשנבאום, בתה של ח"כ פאינה קירשנבאום, מונתה לתפקיד בקק"ל ללא מכרז".

במכתב הביא גרוסי דוגמאות נוספות למינויי מקורבים. כך למשל, "אמיר שניידר, עורך דין פלילי בהכשרתו, משמש עורך דין באגף כוח אדם, עזרא יעקובי, שהיה בעברו משגיח כשרות, משמש פרויקטור במבצר שוני, אלי שטרית עתיד להתמנות למחסנאי בלשכה הראשית - תפקיד שלא היה קיים בעבר - וכך גם מקורבים רבים אחרים", כתב. ההתכתבות בין גרוסי לטובול באה על רקע מחלוקת ביניהם בנוגע למינוי עובד ערבי־מוסלמי שהוועד דרש שיימצא לו תקן גם ללא מכרז. טובול טענה כי אמנם מדובר בעובד מוערך, הנחשב לעובד קבוע שתנאי העסקתו מעוגנים בהסכם קיבוצי, אך ללא מכרז לא יוכל לקבל תקן קבוע.

בתגובה טען גרוסי שאותו עובד הופלה על רקע היותי ערבי־מוסלמי, וכי בקק"ל דווקא כן מתקבלים לעבודה ללא מכרז. "אם שם העובד היה טוכמן, הוא היה מקבל מינוי ואולי אפילו רכב", כתב גרוסי, "עשרות מינויים מתבצעים בהסכמת ארגון העובדים והוועד המקומי בהסכמה". בשיחה עמו אישר גרוסי כי שלח את המכתב ואמר כי הוא עומד מאחורי הדברים שנכתבו בו.

דברים אלה עומדים בסתירה לכאורה לדברים שהציגה קק"ל בשתי הזדמנויות בתקופה האחרונה בהקשר לתרבות המינויים בארגון, סוגיה שעלתה לסדר היום הציבורי בעקבות מינויה של רנית קירשנבאום, החשודה בפרשת השחיתות בישראל ביתנו. קק"ל, יש להדגיש, אינה חשודה בפרשה.

רנית קירשנבאוםצילום: מוטי מילרוד

בתגובה לידיעה שפורסמה לפני שבועיים הסבירה קק"ל כי עובדיה נבחרים במכרזים בדרך דומה לזו שבה נבחרים עובדי המדינה - קודם מכרזים פנימיים ולאחר מכן מכרז חיצוני. באותה תגובה הסבירה קק"ל כי קיים מסלול נוסף - העסקה לפי חוזים אישיים. זאת, "בנוגע לתפקידים שטרם אושרו במבנה הארגוני, אך קיימת בהם נחיצות עד להשלמת תהליך האישור והפיכת התקן לקבוע".

כמה ימים לאחר הפרסום התראיין מנכ"ל קק"ל, מאיר שפיגלר, בתוכנית "סדר יום" ברשת ב', ואמר כי "רנית קירשנבאום נקלטה בקק"ל לפני כשנה. היה מכרז פנימי ולא נמצא מועמד מתאים. המינוי יצא להליך קליטה במסגרת חוזה אישי הנהוג בקק"ל מאז ומתמיד, שבו השתתפו ארבעה מתמודדים. קירשנבאום היא בחורה מוכשרת. יש לה כישורים מתאימים לתפקיד, והיא מוכיחה את עצמה".

דברי שפיגלר בראיון, וכן הודעת דוברות קק"ל, עומדים כאמור בסתירה לכאורה לדברים שהעלה גרוסי במכתבו בנוגע לתרבות המינויים בקק"ל. כמו כן, לא ברור כיצד באמת מונתה קירשנבאום לתפקידה. לפי דברי המנכ"ל שפיגלר, קק"ל החליטה על מינויה בחוזה אישי לאחר שלא נמצא מועמד בחוזה פנימי, אף שלפי הנוהל, לאחר מכרז פנימי יוצא המינוי למכרז חיצוני. על פניו, סתירה זו מחזקת את טענתו של גרוסי ולפיה המינוי נעשה ללא מכרז.

מקק"ל נמסר בתגובה: "בהמשך למענה המפורט שהועבר בכתב לידיעה שפורסמה בעיתונכם בתחילת ינואר, יובהר שמתוקף הסכם קיבוצי בקק"ל, כאשר אין בנמצא מועמד מתאים לאחר פרסום מכרז פנימי, הנהלת קק"ל רשאית, בכפוף להסכמה פרטנית של נציגות העובדים לכל מקרה ומקרה, לא להידרש לפרסום מכרז חיצוני ולהתקשר בחוזה אישי עם מועמד בעל כישורים מתאימים לתפקיד במשרה תקנית.

"קק"ל דוחה מכל וכל את דבריו של מר גרוסי ולפיהם קליטה ללא מכרז בקק"ל היא הליך שגרתי. בשנה וחצי האחרונות נערכו כ–100 מכרזים פנימיים, שבהם נקלטו עובדי קק"ל פנימיים. נוסף על כך, נערכו 25 מכרזים פומביים חיצוניים לאחר שלא נמצאו מועמדים מתאימים במכרזים הפנימיים".

לדברי מקורות בקק"ל, דבריו של גרוסי הם תוצאה של סכסוכים פנימיים בין ועדי העובדים השונים בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker