זליכה: "אגף התקציבים הוליך את הכנסת שולל - יש לסגור אותו"

לדברי החשב הכללי לשעבר באוצר בכנס השנתי של איגוד המבקרים הפנימיים, יש לשלוח את כל הפקידים באגף התקציבים במשרד האוצר הביתה ולהקים אותו מחדש

צבי זרחיה

"אגף התקציבים הוליך את הכנסת שולל. צריך לסגור את אגף התקציבים באוצר במתכונתו הנוכחית ולשלוח את כל פקדי האגף הביתה ולהקים אגף תקציבים חדש עם תרבות ארגונית אחרת. מהלך זה היה מונע את פרשיות השחיתות שאנו נחשפים אליהם. מבקר פנימי טוב היה מציל את המנהלים מפלילים" - כך אמר היום (ה') החשב הכללי לשעבר באוצר, פרופ' ירון זליכה, בכנס השנתי של איגוד המבקרים הפנימיים בישראל שנערך בתל אביב.

רו"ח דורון כהן, שהוא נשיא איגוד המבקרים הפנימיים בישראל ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר, אמר כי "פרשיות השחיתות הציבוריות שנחשפו פוגעות ביכולת של המגזר הציבורי והמגזר העסקי לקבל החלטות, לקבל שינויים וליזום השקעות ובסופו של דבר פוגעות בצמיחה של המשק". כהן הוסיף כי "מעבר לפגיעה בדמוקרטיה, השחיתות הציבורית פוגעת באמון במקבלי ההחלטות במגזר הציבורי ובחברות הציבוריות. ללא אימון ותחת חשד מתמיד לא ניתן לקבל החלטות משמעותיות, ליטול סיכונים, לקדם רפורמות וליזום השקעות. צמצום מרחב הפעולה של מקבלי ההחלטות פוגע בצמיחה של המשק". כהן הוסיף כי מעמד המבקר נגזר בראש ובראשונה מהמקצועיות והערנות של המבקר.

ירון זליכהצילום: עופר וקנין

ח"כ אמנון כהן (ש"ס), המשמש כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמר כי חייבים לתקן את חוק המבקרים הפנימיים וכי הוא מצטער כי פיזור הכנסת קטע את מאמציו בעניין. כהן הביע תקווה כי העבודה תימשך עם כינון הכנסת הבאה. "מבקר פנים הכרחי ושותף למלחמה בשחיתות גם במגזר הציבורי וגם במגזר הפרטי".

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שלא הגיע בשל השלג בירך את הנוכחים באמצעות הטלפון והבטיח כי יגביר את ההגנה לחושפי שחיתויות ש"הם בבחינת הילד שצועק המלך הוא ערום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker