כולם אשמים במשבר הדיור - רק לא רה"מ בשש השנים האחרונות

נתניהו בחר להאשים במחירי הדיור הגואים את לפיד ואולמרט - אבל מה עם הקברניט?

מוטי בסוק

עם הקמת ממשלתו השלישית, ב–2013, התעקש בנימין נתניהו להעניק דווקא ליאיר לפיד, חסר הניסיון, את תפקיד שר האוצר. לפני יותר מחודש הדיח נתניהו את לפיד, אבל שלשום, בראיון לערוץ 2, בחר להטיל את רוב האחריות למשבר הדיור בשנים האחרונות דווקא על השר המודח (וגם על ראש הממשלה לפני שש שנים, אהוד אולמרט). נתניהו טען כי לפיד, "כשר אוצר, לא עשה כל כך הרבה דברים".

להגנתו גימגם נתניהו, כי המינוי של לפיד נכפה עליו. אלא שזה לא נכון. אם מישהו כפה, היה זה נתניהו שהטיל את תיק האוצר על לפיד, שנטה בכלל לתפקיד שר החוץ. מדוע עשה זאת נתניהו? ייתכן שרצה להכשיל את לפיד חסר הניסיון, או אולי מאחר שכבר הבטיח את תיק החוץ לאביגדור ליברמן, אז מספר שתיים ברשימה המאוחדת של הליכוד וישראל ביתנו.

אז השבוע הודה נתניהו כי שגה במינוי של לפיד. אך מה לגבי אשמתו של הקברניט במשבר הדיור? מה עם אשמתו של מי שעמד בראש ממשלת ישראל בשש השנים האחרונות, בשתי ממשלות שונות? על כך לא אמר נתניהו דבר. האם מי שבעבר הקפיד לקרוא לעצמו "שר־על כלכלי", אינו אשם בזינוק האדיר של מחירי הדיור בתקופת כהונתו?

אהוד אולמרט ובנימין נתניהו בטקס חילופי ראש הממשלהצילום: דניאל בר און/גיני

פרויקט הדגל נשכח

גם השרבוב של אולמרט לרשימת האשמים במשבר הדיור בראיון בערוץ 2 מביך. אולמרט פרש מראשות הממשלה בספטמבר 2008, לפני יותר משש שנים. לפני שנתניהו מזכיר את אולמרט, מה עם שרי השיכון והפנים בשש השנים שחלפו, או ראשי מינהל מקרקעי ישראל (שנהפך לרשות מקרקעי ישראל)? נראה כי הסיבה לכך שנתניהו בחר לנקוב דווקא בשמו של אולמרט נעוצה ביחסים האישיים שביניהם, לא פחות ואולי אף יותר מתרומת אולמרט למחירי הדירות.

דווקא את פרויקט הדגל ההזוי של לפיד בתחום הדיור, תוכנית מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה שנקטלה על ידי רוב הכלכלנים, שכח נתניהו להזכיר בראיון הטלוויזיוני. אבל גם השכחה הזאת אינה מקרית. בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה ובראשותו, בשלב מוקדם של בדיקת הרעיון, נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, וראש המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל, התנגדו בתוקף למהלך. אבל נתניהו שתק. הוא שתק גם כאשר לפיד השתלח פומבית בפלוג ובקנדל. כאשר לפיד המשיך לקדם את הפרויקט, נתניהו העדיף לתמוך בו, כולל בממשלה ובהצבעה בקריאה ראשונה בכנסת - מטעמיו הפוליטיים והאופורטוניסטיים. אז מה הפלא שעכשיו אין לו מה לומר על מע"מ 0%?

בקופה יש יותר כסף

בראיון לערוץ 2 היו לנתניהו גם שתי הערות כלכליות חשובות, הפעם בתוקף תפקידו הנוכחי כשר האוצר. "אני כעת שם, אז אני יודע", אמר שלשום נתניהו. לדבריו, תקבולי המסים ב–2014 גבוהים מההערכות המוקדמות, והגירעון בפועל בתקציב נמוך מהתחזיות. אלו בשורות חשובות - יש יותר כסף בקופת המדינה. הן חשובות לשר האוצר הבא, יהיה אשר יהיה, ולבניית תקציב 2015 המעודכן.

נתניהו גם הבטיח בראיון, כראוי לתקופת בחירות, כי "אני לא מתכוון להעלות מסים", אם ימשיך לכהונת ראש הממשלה הבא. נחכה ונראה. ההערכה היא כי הממשלה הבאה, יהיו מי שיהיו העומד בראשה ובמשרד האוצר שלה, תיאלץ להעלות מסים. אין ברירה אחרת. כידוע, הבחירה שלא להעלות מסים היתה אחת השגיאות של לפיד בבניית תקציב 2015, ונתניהו יודע זאת היטב - כמו כל בכירי האוצר או ראש המועצה הלאומית לכלכלה. בנק ישראל הדגיש את הצורך בהעלאת מסים או ביטול פטורים בתקציב 2015, ונדחה בבוז.

דבר אחד ברור: נתניהו למד מהניסיון הלא מוצלח עם לפיד, וכמו בכל ממשלות ישראל בעבר - גם בממשלה הבאה שיקים, אם יקים, שר האוצר יבוא מהמפלגה של ראש הממשלה. במפתיע, בראיון הטלוויזיוני הוא אמנם לא שלל את האפשרות שלפיד יהיה גם בממשלתו הבאה, אך הקפיד להדגיש: "לא בתפקיד שר האוצר".

נתניהו עשוי גם להציב לשר האוצר הבא, כך אומרים מקורבים, תנאים מוקדמים - למשל, הסכמות מוקדמות על גובה תקציב הביטחון, כדי שריטואל העימות על תקציב הביטחון לא יחזור על עצמו; או אימוץ שיטת המע"מ הדיפרנציאלי, או הנהגת מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker