נתניהו לא מתכוון לשחרר את האוצר עד הבחירות

לכאורה, נתניהו יכול למנות לתפקיד אחד משלושת השרים המקורבים אליו - יובל שטייניץ, ישראל כץ או גלעד ארדן ■ אבל מהלך כזה יהיה בעייתי עבורו

מוטי בסוק

מאז פוטר לפיד מתפקיד שר האוצר, נתניהו הוא השר הממונה על המשרד. ככל הידוע בשלב זה, נתניהו מתכוון להמשיך ולהחזיק בתיק האוצר עד הבחירות.

לכאורה, נתניהו יכול למנות לתפקיד אחד משלושת השרים המקורבים אליו - יובל שטייניץ, ישראל כץ או גלעד ארדן. אבל מהלך כזה יהיה בעייתי עבורו, מאחר שחשוב לו לשמור על תקינות היחסים עם כל אחד מהם, לפחות עד הבחירות.

בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום

מינוי של אחד מהם, משמעו שיבוש ביחסים עם שני האחרים. כל אחד מהשלושה מעוניין בתפקיד שר האוצר בממשלה הבאה, אם נתניהו ירכיב אותה. נתניהו לא רוצה ליצור מחויבות מוקדמת כזו. יתר על כן, מינוי של ארדן או כץ לשר האוצר הבא יעניק להם יתרון במרוץ לראשות הליכוד אחרי עידן נתניהו.

בינתיים, שליחו של נתניהו באוצר הוא ראש מטה שר האוצר, נמרוד ספיר. ספיר יושב בלשכת שר האוצר, והוא העיניים והאוזניים של נתניהו במשרד. לא כל בכירי האוצר קיבלו אותו בזרועות פתוחות, אבל אין בכך כדי להפריע לו. ספיר היה עד לפני פחות משנתיים יועץ כלכלי בכיר לשר האוצר, אז, יובל שטייניץ, כך שהוא הוא מכיר את האוצר טוב מספיק כדי למלא את תפקידו כחולייה הקדמית של ראש הממשלה באוצר.

בנוסף נעזר נתניהו, במנכ"ל משרדו, הראל לוקר, שהודיע לפני כמה חודשים על פרישה אך לפי הערכות יממש אותה רק לאחר הקמת הממשלה הבאה. מאז הדיח את לפיד, נתניהו נפגש עם בכירי האוצר בפורומים גדולים ובארבע עיניים, כולל עם המנכ"לית יעל אנדורן, החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו וראש אגף התקציבים אמיר לוי.

לנתניהו מערכת יחסים קרובה עם עבאדי־בויאנג'ו. היא מצדה היתה עסוקה מאוד, כחשבת כללית, עד יום רביעי האחרון, 31 בדצמבר, בסגירת תקציב המדינה ל–2015. בכל מוסד, ציבורי או פרטי, ימי סוף השנה האזרחית הם העמוסים ביותר בעבודה עבור החשבים. דצמבר הוא גם החודש שבו מגיעה החשבונאות היצירתית של האוצר לשיאה, והחודש שבו המדינה מוציאה כמעט פי שניים בהשוואה לחודש רגיל, בסכומים של מיליארדי שקלים.

בתחילת החודש עבר מרכז הכובד של פעילות אגף החשב הכללי באוצר לתקציב 2015. בלי שר אוצר במשרה מלאה ובלי תקציב מדינה מאושר בכנסת ל–2015, ניהול תקציב המדינה לשנה זו, עד להקמת ממשלה חדשה ואישור תקציב המדינה ל–2015 בכנסת החדשה (כנראה בספטמבר), עובר לידי החשבת הכללית, בסיוע אגף התקציבים באוצר. מה שאומר כי עבאדי תהיה בקשר קבוע, כמעט יום־יומי, עם נתניהו ולשכתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker