שרגא ברוש מתכנן לפתוח מחדש 
את ההסכם להעלאת שכר המינימום - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שרגא ברוש מתכנן לפתוח מחדש 
את ההסכם להעלאת שכר המינימום

ברוש, שנבחר השבוע לנשיא התאחדות התעשיינים, מתכנן להגדיל את כוחם של העסקים הקטנים והבינוניים ולשפר את דימוי התעשייה המקומית

2תגובות

בחירתו של שרגא ברוש לנשיא התאחדות התעשיינים השבוע אינה מבשרת שקט תעשייתי - להיפך. ברוש מתכנן לזעזע את אמות הספים של המשק, כחלק מתוכניתו לשיקום מעמדה של התעשייה ושל ההתאחדות בראשותו.

אחד הנושאים שבראש סדר העדיפויות של ברוש הוא ערעור ההסכם שנחתם באחרונה להעלאת שכר המינימום. ברוש ינסה לשפר את עמדות התעשיינים, בהסכמות שיגובשו עם ההסתדרות ומשרד האוצר. ברקע, ינסה ברוש לחדש את הברית הישנה עם ההסתדרות, ברית שאיפשרה בעבר לשני הגופים לפעול כמנוף לחץ על הממשלה.

גם מול הממונה על ההגבלים העסקיים לא צפוי שקט: דיויד גילה, שבשנה האחרונה קומם נגדו תעשיינים קטנים וגדולים כאשר החל לעשות שימוש בשלל סמכויותיו ובפרשנויות מרחיקות לכת לחוק ההגבלים. בתחילה יפעל מולו ברוש בנושא הגז, במטרה להבטיח כי הכרזות הממונה על פירוק מונופול הגז לא יעכבו את הזרמת הגז לתעשייה.

תומר אפלבאום

לברוש יש אינטרס עסקי משלו בתחום: בבעלותו חברה שהקים בשיתוף עם יו"ר ההסתדרות לשעבר, עופר עיני, במטרה להקל על מפעלים קטנים ובינוניים בחתימת חוזי אספקת גז בתנאים משופרים - תמורת עמלה. דוברו של ברוש אמר כי החברה נמצאת בשלבי הקמה וצפויה להתחרות בחברות אחרות בתחום אשר פועלות כבר בשוק. לדבריו, אין ניגוד עניינים בין פעילות החברה לבין פעילותו של ברוש בהתאחדות התעשיינים.

ברוש ינסה לממש את ההבטחות שהחל לפזר בנושא קידום העסקים הקטנים והבינוניים עוד בטרם נבחר לנשיאות ההתאחדות. עסקים אלה כבר שבעי הבטחות לקידומם והצהרות על חשיבותם לצמיחה במשק, אך באגף לעסקים קטנים ובינוניים בהתאחדות שולפים כעת תוכניות, מרעננים ומרחיבים אותן. אחרי הכל, ברוש נבחר בעיקר בזכות תמיכתם של העסקים האלה.

ברוש כיהן כנשיא ההתאחדות במשך שתי קדנציות (2005–2012). צביקה אורן, שהחליף אותו בבחירות הקודמות, הפסיד לו במירוץ הנוכחי.

תומר אפלבאום

מהם הדברים הראשונים שבכוונתך לעשות?

ברוש: "ללמוד את הנושאים הפתוחים כרגע, עם הצוות המקצועי בהתאחדות. יש לא מעט נושאים כאלה, כמו מכרז אוטובוסים, הרגולציה של הגז והתקציב, מאחר והמדינה עדיין מתנהלת עם תקציב 2014. ישנם גם הסכמי עבודה שצריך לראות איך לטפל בהם ולהשלים אותם".

שותפות גורל עם ההסתדרות

לפני כחודש וחצי חתם הנשיא היוצא, צביקה אורן, על הסכם עם ההסתדרות להעלאת שכר המינימום מ–4,300 שקל ל–5,000 שקל בחודש, בשלוש פעימות עד 2017. עוד נקבע בהסכם כי ההצמדה של שכר המינימום לשכר הממוצע במשק תעלה מ–47.5% ל–52% מהשכר הממוצע. תעשיינים קטנים טענו כי לא יוכלו לעמוד בשתי הגזירות, במיוחד מאחר שאינם יכולים להעלות מחירים בשל אווירת המחאה החברתית.

ברוש מתכנן לפתוח את ההסכם שנחתם ולשנותו בשני סעיפים: הצמדת ההתייקרות להשתכרות הממוצעת (הכוללת בונוסים ושעות נוספות) במקום לשכר הממוצע, וביטול העלאת שיעור ההצמדה לשכר הממוצע. משרד האוצר אמור לדון בנושאים אלה עם ההסתדרות, לקראת החלת ההסכם גם על עובדי מדינה. ברוש מתכנן להשתלב בדיונים בנושא.

לדברי ברוש, "הראייה צריכה להיות של השתכרות מינימום ולא של שכר מינימום. ישנם עובדים רבים שמשתכרים שכר מינימום, אולם בפועל הולכים הביתה עם שכר כפול מזה. אבל זו לא הבעיה העיקרית בהסכם: הבעיה הגדולה היא הגדלת שיעור ההצמדה לשכר הממוצע במשק. אני לא משוכנע שהמשק יכול לעמוד בזה".

האם תחדש את הברית עם ההסתדרות, כפי שהיתה בכהונתך הקודמת מול היו"ר הקודם עופר עיני?

"יש בינינו שותפות גורל, האינטרס שלנו בצמיחת התעשייה צריך להיות גם של ההסתדרות. עבדתי כבר בכהונה הקודמת עם אבי ניסנקורן. שלשום, לאחר שנבחרתי, כבר דיברנו על המשך שיתוף הפעולה. אני שואף לשתף פעולה עם ההסתדרות, שבעיניי היא גורם חשוב בצמיחת המשק".

נושא נוסף שנחשב קריטי לתעשייה הוא השימוש בגז. הגז צפוי להוזיל עלויות, לשפר רווחיות ולעודד צמיחת מפעלים. בתעשייה חוששים כי דרישתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, לפצל את הבעלות על שני מאגרי הגז הגדולים עלולה להוביל לתגובת־נגד של עצירת פיתוח מאגרים, שתוצאותיה יהיו הרחקת מועד אספקת הגז לתעשייה. זאת, למרות שישנם הטוענים כי הגז המסופק עתה יכול להספיק לשימוש מקומי.

"מצוקת הגז ברורה", אמר ברוש. "הממונה על ההגבלים עלול לתקוע את הגעת הגז למפעלים. שנים ארוכות אנחנו מחכים לגז, שיוזיל משמעותית את עלויות הייצור וישפר את כושר התחרות של התעשייה. צריך לוודא שכל רגולציה שתהיה - לא תתקע מקל בגלגלי המשק".

כפי שהכריז במסע הבחירות שלו, מתכנן ברוש לקדם את מעמד התעשייה במשק. עם זאת, על אף מרכזיות הנושא בקמפיין שהוביל בחודשים האחרונים, תוכניותיו בנושא עמומות מעט. "לא חזרתי לנשיאות כי שעמם לי בבית", אמר ברוש. "קורה משהו לא טוב למעמד התעשייה ולצמיחתה. צריך לדאוג שמפעלים ישפרו כושר תחרות, ולהראות שהתעשייה היא לא הבעיה או האויב - אלא הפיתרון. התעשייה היא מנוע שמייצר תעסוקה ונותן שכר הוגן. אנחנו רוצים להגדיל את התחרות במשק. בעיניי, זה אומר לעזור למפעלים קטנים ובינוניים לצמוח ולהוות מוקד לתחרות, לאו דווקא לקדם תחרות באמצעות ייבוא. צעד כזה יגדיל את חלקה של התעשייה בתוצר משיעור של 12%–14% כיום, ליעד של 20% כמו במדינות המפותחות".

באגף לעסקים קטנים ובינוניים בהתאחדות מתארגנים למימוש הבטחות הקמפיין של ברוש: יו"ר האגף, ליאור לוי, ינסה לקדם הקמת קרן למתן הלוואות לצמיחה לעסקים קטנים ובינוניים במאות מיליוני שקלים.

בתוכנית שהציג לוי, תחת השם "תחרות מבית", צוין כי השקעה של 1.2 מיליארד שקל בתעשייה הקטנה והבינונית תניב בתוך שנתיים בלבד רווח של 6.4 מיליארד שקל וכ–7,000 מקומות עבודה. תוכנית זו כוללת, בין השאר, מענקי השקעות בתנאים משופרים בסך כל 500 מיליון שקל בשנה, מענקי מדען ראשי לחדשנות בתנאים משופרים ב–200 מיליון שקל בשנה, וכן הקמת הקרן לעידוד השיווק לחו"ל, בתקציב של 200 מיליון שקל.



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#