יותר ממחצית הציבור מעדיפים לבחור ברשימה שמשלבת אנשים עם מוגבלות

כך עולה מסקר מיוחד שנערך עבור נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים על שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה

צבי זרחיה
צבי זרחיה

שווה להיות נגיש ולשלב אנשים עם מוגבלות גם ברשימות לכנסת: יותר ממחצית מהציבור יעדיפו לבחור ברשימה שיש בה אנשים עם מוגבלות - כך עולה מסקר מיוחד שנערך עבור נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, על שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה. 

הסקר, שנערך על ידי מכון דיאלוג, כלל 503 נסקרות/ים ובוצע ב-28-29 בדצמבר 2014. טעות הדגימה בסקר היתה 4.5%, והוא כלל שאלות הבוחנות את תפישת הציבור לגבי שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה, כמו גם שילוב אנשים עם מוגבלות בכנסת ובממשלה.

מהסקר עולה כי 79% מהציבור יעדיפו לבחור במפלגה שבמצע שלה מופיעה דרישה לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות; 60% מהציבור חושבים שהמפלגות צריכות לשריין מקום לאנשים עם מוגבלות; ו-52% מהציבור יעדיפו לבחור במפלגה שיש בה אנשים עם מוגבלות.

אחיה קמארה

במכתב שנשלח אתמול לראשי הרשימות המתמודדות בבחירות לכנסת כתב אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "אין ספק שאחד החסמים בפני שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה הישראלית הוא התפישה של הציבור את אנשים אלה כמסכנים וכחסרי יכולת. רק שילוב אנשים מוכשרים עם מוגבלות בהנהגת המפלגות השונות והחיים הפוליטיים יאפשר שינוי תפישתי שכזה, ויאפשר לשים את נושא השילוב והנגישות בראש סדר היום הציבורי. כך גם התייחסות מעמיקה לנושאים אלה במצע המפלגה".

בישראל חיים היום 1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות. בנציבות טוענים כי הנגישות הינה דרך מרכזית להסרת החסמים שמונעים מאנשים עם מוגבלות להשתתף בכלל התחומים בחברה. באחרונה נכנסו לתוקף תקנות נגישות המחייבות את רוב בתי העסק לבצע התאמות כמו שירותים לנכים, כבש בין המדרכה לכניסה, עמדות שירות נגישות, התאמת מעברים, מערכות לשמיעה בכנסים ועוד.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב מקומות ציבוריים - בין אם בבעלות פרטית או ציבורית - לקיים אחר הוראות הנגישות המפורטות בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. הנציבות אמונה על יישום החוק ואכיפתו, ומקומות שאינם מקיימים אחר דרישות החוק יהיו חשופים לסנקציה פלילית ואזרחית כולל הטלת קנסות גבוהים.

קמפיין שמתקיים בימים אלה על ידי נציב זכויות לאנשים עם מוגבליות מהווה חלק ממהלך רחב היקף שמטרתו הגברת ההכרה בשוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות ובחובות ההנגשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker