בניגוד לדעתו של הרב הראשי - הבחינות לרבנות יופרטו

סגן שר הדתות, אלי בן דהן, אכף את ההפרטה על הרב הראשי, דוד לאו, לאחר שהתברר שהתשובות לבחינות התעכבו במשך עד שנתיים

מירב ארלוזורוב

מחלוקת מקצועית בין סגן שר הדתות, אלי בן דהן (הבית היהודי), לבין הרב הראשי לישראל, דוד לאו - הסתיימה בנצחונו של בן דהן. סגן השר אכף על הרב הראשי את הפרטת הבחינות לרבנות ולדיינים לישראל. זאת, לאחר שהתברר כי מערך הבחינות הקיים של הרבנות הראשי מתקשה לתפקד, והתשובות לבחינות התארכו לתקופה של עד שנתיים.

בסוף השבוע פירסם משרד הדתות מכרז לחברה פרטית אשר תפעיל את מערך הבחינות. מדי שנה נבחנים עשרות אלפים שמעוניינים לאייש אחת מתוך יותר מאלף משרות של רבני יישובים בישראל. החברה צריכה להיות בעלת יכולת מוכחת לנהל עד 10,000 בחינות בשנה, והזוכה יחוייב לעמוד בלוחות זמנים של שירות, לרבות משך בדיקת הבחינות. עם זאת, תוכן הבחינה יישאר בידי הרבנות הראשית.

ברבנות הראשית לא מכחישים כי ניהול הבחינות לרבנות היה פגום עד כה, וכי משך הזמן עד לקבלת התשובות אכן התארך, לעיתים אף עד לשנתיים. ברבנות תולים זאת בחוסר תקציב - כאשר לדבריהם, מספר הניגשים לבחינות גדל בחמש השנים האחרונות פי שישה, בעוד שהתקציב שמקצה האוצר למחלקת הבחינות ברבנות לא גדל. כתוצאה מכך נוצרו עומסים, שגרמו לעיכובים ניכרים.

אלי בן דהןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, ההתקשרות עם הבוחנים היתה מאד בירוקרטית - מדובר בהתקשרויות לזמן קצר, ובסכום נמוך של פחות מ-50 אלף שקל. לכן, הדרך לנהל את ההתקשרות עם הבוחנים היתה באמצעות ועדת פטור ממכרז, שהיתה צריכה להתכנס כמה פעמים בשנה כדי לאשר בכל פעם התקשרות עם בוחנים - והנוהל המסורבל הזה מאוד הקשה על גיוס בודקי בחינות.

עם זאת, ברבנות טוענים כי הרב הראשי התנגד להפרטת מערך הבחינות, בעיקר בשל שיקול עלות הבחינה - שצפויה להתייקר ל-900-700 שקל, לעומת 300 שקל שהיא עולה כיום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker