טיפול באשפה באיטליה וג'ודו ברומניה: מסעות הח"כים לחו"ל

מסביב לעולם בתוך שנתיים: יותר משליש מהח"כים 
יצאו לחו"ל ב-67 משלחות ■ בכנסת טוענים: "אלה נסיעות עבודה מתישות"

צבי זרחיה

בתקופת כהונתה ב–2013–2014 שיגרה הכנסת היוצאת 67 משלחות פרלמנטריות - 22 משלחות ב–2013 ועוד 45 משלחות ב–2014. בשנה שעברה יצאו לחו"ל, במימון הכנסת, כשליש (44) מהח"כים.

היעד הבולט של הח"כים ב–2014 היה ארה"ב, אליה יצאו שש משלחות (שלוש לוושינגטון, שתיים לניו יורק ואחת ללוס אנג'לס). לצרפת ולצ'כיה יצאו שלוש משלחות כל אחת, לאוסטריה ולאיטליה יצאו שתי משלחות כל אחת. משלחות רבות יצאו לחבר העמים (רוסיה, לטביה, בלארוס, מולדובה ואזרביג'אן), אחרים הרחיקו לדרום אפריקה, לרואנדה, למלטה ולפנמה, ושר החוץ אביגדור ליברמן אף הגיע לחוף השנהב. לפני שנה אף הוציאה הכנסת שני מטוסים לביקור ממלכתי בפולין.

תקציב המשלחות הפרלמנטריות של הכנסת לחו"ל ב–2013 היה 2.3 מיליון שקל, שמהם נוצלו (עקב פגרת הבחירות) רק כ-1.15 מיליון שקל. תקציב המשלחות הפרלמנטריות לחו"ל ל–2014 היה גם כן 2.3 מיליון שקל.

אביגדור ליברמן באפריקהצילום: נעםר

יש לציין כי הח"כים פועלים לשפר את מעמדה הבינלאומי של ישראל, לגייס תומכים בקרב מדינות העולם, וגם להדק את שיתופי הפעולה הכלכליים והמדיניים. הח"כים משתתפים בדיונים של ארגונים פרלמנטריים בעולם ומוזמנים לביקורי גומלין בחו"ל אצל ראשי פרלמנטים ונציגיהם שמבקרים בישראל.

בכנסת טוענים כי "אין מדובר בנסיעות כיף, כפי שמוצג בתקשורת, אלא בנסיעות עבודה שהן לעתים מתישות". גורמים בכנסת הדגישו כי היא מעניקה תשומת לב מרבית לאופן שבו היא מיוצגת ברחבי העולם ובארגונים בין־פרלמנטריים. הם הוסיפו כי "בכנסת ה–19 נעשה גם מאמץ גדול לחזק את פעילות הכנסת מול אגודות הידידות שלה בפרלמנטים ולחזק את הדיפלומטיה הפרלמנטרית, שבשונה מדיפלומטיה בין מדינות, יש בה היבטים מרוככים ופחות פורמליים שמאפשרים ליצור קשרים ודיאלוג אמיתי בין חברי פרלמנט".

חבר כנסת סיפר: "יוצאים מישראל באמצע הלילה, מגיעים בצהריים ליעד כלשהו ומיד מתחילות הפגישות". חבר כנסת אחר הוסיף כי "ברוב הנסיעות אנו כל הזמן בהרצאות ובכינוסים. הנסיעות הן בדרך כלל קצרות, ליום־יומיים, ועד שנוחתים כבר חוזרים".

בשנה החולפת ביקרו בכנסת כ–160 משלחות רשמיות. הבולטות שבהן היו של ראש ממשלת קנדה, ראש ממשלת בריטניה, נשיא רומניה, נשיא הפרלמנט האירופי ויו"ר הפרלמנט של רוסיה (דומה).

צילום: משרד החוץ

יום ירושלים בארה"ב

אחת המשלחות האטרקטיביות יצאה ביוני 2014 לעשרה ימים לחוף השנהב, גאנה, אתיופיה, רואנדה וקניה. המשלחת יצאה בראשות השר ליברמן (שלא נסע מטעם הכנסת), ולצדו הח"כים שמעון סולומון (יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל־רואנדה) ופנינה תמנו שטה (יש עתיד) ומרב מיכאלי (עבודה). סולומון ציין בדיווח על הנסיעה בראיון ברדיו: "הייתי ברואנדה כעובד סוציאלי ב–2008–2012, ולקחנו אז 500 ילדים חסרי כל שעברו את הטבח שנערך לפני 20 שנה. כישראלי אתיופי וכאפריקאי, זה נתן לי להרגיש שאני עושה משהו הומני".

משלחת מבוקשת אחרת יצאה בסוף מאי 2014 לארבעה ימים של פגישות בניו יורק ולהשתתפות בהצדעה לישראל ואירוע בקונגרס בוושינגטון לציון יום ירושלים. במשלחת השתתפו הח"כים חיליק בר (עבודה), צחי הנגבי (ליכוד), יצחק כהן (ש"ס), זבולון כלפה (הבית היהודי) אלעזר שטרן (התנועה) ודב ליפמן (יש עתיד), שיחד עם סגנית שר הפנים, ח"כ פאינה קירנשבאום וסגן יו"ר הכנסת ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), נטלו חלק באירוע חגיגי שהתקיים בקונגרס לרגל יום ירושלים.

חברי המשלחת נפגשו עם חברי קונגרס, הרצו בפני סטודנטים והשתתפו במצעד הצדעה לירושלים המתקיים מדי שנה בניו יורק עם עשרות אלפי אנשים, ובהם ראש העיר ביל דה בלאזיו. "הביקור של הח"כים היה מוצלח מעבר לציפיות. הרושם הכללי הוא שהאהדה בקרב הקהילה היהודית והציבור הרחב בניו יורק כלפי ישראל היא ברמה גבוהה ביותר", אמר הנגבי על הביקור.

כנסת מעופפת. לאן טסו הח"כים?

בפברואר 2014 השתתפה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), בכנס בינלאומי של נשים שנערך בהודו למשך שישה ימים. בכנס השתתפו נציגות מ-60 מדינות ונשים בכירות מישראל ומהעולם. בסיכום הנסיעה כתבה לביא כי "האשראם שבו התכנסנו הוא מקום ייחודי שבו ניתנת הזדמנות נדירה להיחשף לנשים מובילות מכל העולם. זו היתה הזדמנות להכיר, ללמוד ולהשפיע, וגם ליצור שיתופי פעולה נדירים". באפריל כבר נסעה לביא לכנס OECD בפריז למשך שלושה ימים.

חלק מהח"כים, ובמיוחד אלה שעלו מחבר העמים, לקחו חלק במשלחות למדינות אלה. ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) נסע לחמישה ימים בספטמבר לליטא ולטביה, לביקור בפרלמנטים בשיתוף יד ושם וקרן ג'נסיס - גוף פילנתרופי הפועל לפיתוח והעצמה של זהות יהודית בקרב יהודים דוברי רוסית, שהתמקד בתכנים יהודיים ובמאורעות השואה בשטחן של המדינות. מילר הבטיח "לעמוד על מצבן של הקהילות היהודיות ועל לקחי השואה במדינות אלה".

יו"ר ועדת חוץ וביטחון דאז, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), יצא בסוף אוקטובר לשלושה ימים לפגישות במוסקווה עם חברי משלחת של ועדת חוץ וביטחון הישראלית בבית הנבחרים. באותה נסיעה השתתפו גם מרב מיכאלי, רונן הופמן, רוברט אילטוב ואיתן כבל. אגב, אלקין יצא גם בספטמבר לביקור רשמי בן חמישה ימים בארה"ב, שם קיים סדרת פגישות בקונגרס בוושינגטון.

ביולי 2014 יצא אילטוב לחמישה ימים למינסק, בירת בלארוס, לפגישות בפרלמנט ובממשל כראש קבוצת הידידות ישראל־בלארוס.

בסוף יוני יצאו יואל רזבוזוב, בועז טופורובסקי (יש עתיד) ודוד צור (התנועה) לאזרביג'אן לחמישה ימים. רזבוזוב ציין כי היה זה לטובת "אסיפה פרלמנטרית. במסגרת המשלחת קיימנו מפגשים עם הנשיא אילהם אלייב, חבר הפלמנט אסים מולאדאדיה וראשי הקהילה היהודית".

עליזה לביאצילום: מיכל פתאל

בפברואר 2014 יצא רזבוזוב לשלושה ימים בבוקרשט, בירת רומניה, מתוקף תפקידו כיו"ר ועדת העלייה של הכנסת. לוח הפגישות היה עמוס, וכלל בין היתר פגישה עם נשיא בית הנבחרים, חברי פרלמנט, יו"ר ועדה לענייני תפוצה בבית הנבחרים, נשיא פדרציה של הקהילות היהודיות, וגם פגישה עם יו"ר הפדרציה הרומנית, לג'ודו דורו יואן סאפטה. בין היתר סוכם על "חיזוק קשרי הספורט בין המדינות בכלל, ובג'ודו בפרט, והועלו רעיונות להקמת פורום כלכלי כדי להגדיל השקעות של אנשי עסקים ברומניה", כתב רזבוזוב בסיכום הביקור.

ביולי יצאו הח"כים משה מזרחי (עבודה), מיכל רוזין (מרצ) ושמעון סולומון למולדובה מטעם הוועדה לעובדים זרים, והצטרפו למשלחת משרד הבינוי והשיכון לבחינת נושא המיון המקצועי לעובדים עבור ענף הבנייה. ח"כ מזרחי גם יצא למשלחת של ועדת החוקה לפראג, שבה נטלו חלק גם יו"ר הוועדה ח"כ דודו רותם (ישראל ביתנו) וח"כ שולי מועלם (הבית היהודי). ח"כ דב חנין (חד"ש) יצא בספטמבר לחמישה ימים לוועידת האנרגיה שנערכה בזאגרב, בירת קרואטיה.

ביקור ראשון בדרום אפריקה אחרי 5 שנים

ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), ראש קבוצת הידידות ישראל־דרום אפריקה, יצא בספטמבר 2014 לשישה ימים לביקור פרלמנטרי ראשון של משלחת מטעם הכנסת למדינה זה חמש שנים (למעט השתתפות בהלווייתו של נלסון מנדלה). במהלך הביקור פגש ליפמן חברי פרלמנט מארבע מפלגות, ובהן מפלגה המצדדת בקו אנטי־ישראלי. ליפמן קרא לחידוש היחסים הפרלמנטריים ולהידוק שיתוף הפעולה הכלכלי־טכנולוגי.

ליפמן הסביר כי "הביקור הוא צעד ראשון וחשוב לקראת חידוש ושיפור היחסים בין המדינות. ערוצי הקשר שוב פתוחים, מה שסייע לי להסביר את המצב הביטחוני־מדיני העדין באזור. אני מאמין שבניגוד למה שחושבים, בקרוב מאוד נוכל לראות עלייה ביצוא הישראלי לדרום אפריקה".

קודם לכן, ב–2 באוגוסט, השתתף ליפמן בהלוויה בלוס אנג'לס לחייל הבודד מקס שטיינברג, שנהרג במבצע צוק איתן.

צילום: אי־אף־פי

למלטה הגיעו ביוני לארבעה ימים הח"כים אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), יעקב מרגי (ש"ס) ושמעון אוחיון לביקור רשמי של קבוצת הידידות ישראל־מלטה, שבראשה עומדת לוי־אבקסיס. הביקור כלל פגישות עם בכירי ממשל, ובהם הנשיאה מרי לואיז קולרו־פורקה ויו"ר הפרלמנט קלייב ברוקדורף.

חמד עמאר (ישראל ביתנו), המשמש ראש קבוצת הידידות ישראל־אלבניה, וח"כ סולומון, השתתפו בביקור רשמי בן ארבעה ימים במדינה. המטרה: חיזוק הקשרים הדיפלומטיים.

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), מוזמן מתוקף תפקידו לשורת כינוסים וישיבות בעולם של ראשי פרלמנטים וח"כים המשמשים ראשי אגודות ידידות פרלמנטריות. אדלשטיין עמד ב–2014 בראשן של משלחות לאוסטריה, צ'כיה, פנמה, נורווגיה וקנדה.

יאיר לפיד בפרלמנט ההונגריצילום: אי־פי

בפראג נפגש אדלשטיין עם נשיא הפרלמנט של צ'כיה, ועם ראש הממשלה, שר החוץ ונשיא הסנאט, והדגיש את חשיבות הצורך בפירוזה של רצועת עזה ומניעת התעצמות החמאס. בביקורו באוסלו הוא קיים פגישות עם נשיאי פרלמנטים, ובהם אלה של גרמניה, נורווגיה, אירלנד, מונטנגרו ואזרביג'אן.

אדלשטיין הסביר אז כי "מועד היציאה סמוך לסיום צוק איתן הוא הזדמנות לקיים הסברה על חשיבות המבצע, ולא פחות מכך על הצורך להדוף את הסכנות האורבות לישראל בחרמות ובגילויי אנטישמיות. דרשתי מרבים מעמיתי להמשיך ולנקוט עמדה בעד ישראל".

בסוף ספטמבר 2014 יצא אדלשטיין לביקור רשמי בווינה בן ארבעה ימים, עם ח"כ דוד צור (התנועה). בין היתר נפגשו השניים עם שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ. אדלשטיין שוחח עמו על מבצע צוק איתן, התריע בפניו על השימוש של חמאס בכספים לבניית מנהרות ולהתחמשות.

צילום: חיים צח / לע"מ

ח"כ מבוקש נוסף הוא רונן הופמן (יש עתיד), שיצא לחמש משלחות כראש קבוצת הידידות של ישראל עם מקדוניה, פורטוגל וקנדה. הופמן גם היה חבר משלחת הכנסת למועצת אירופה. בין המשלחות שבהן השתתף: ביקור של יומיים בליסבון שבפורטוגל למועצת אירופה - לפורום שדן בתהליכי בחירות ודמוקרטיה במדינות הים התיכון - ולפגישות רשמיות.

ח"כ מאיר שטרית (התנועה), הוותיק מבין הח"כים המכהנים, יצא בשנה האחרונה לחו"ל בחמש משלחות. שטרית היה ראש משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של הים התיכון (PAM), וכן ראש קבוצת הידידות עם וייטנאם, יו"ר משלחת הכנסת לאיגוד הבין־פרלמנטרי, ראש קבוצת הידידות עם דרום קוריאה וחבר משלחת הכנסת ל–OECD.

במאי יצא שטרית לשלושה ימים לאיטליה עם ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) וח"כ לשעבר מגלי והבה לכנס של PAM. והבה משמש שגריר ל–PAM. "הנושא המרכזי של הכנס היה הטיפול באשפה", אמר שטרית. "הרעיון הוא ליצור שיתוף פעולה של כל מדינות הים התיכון בנושא זה, ולגבש מדיניות אחידה לטיפול באשפה על סמך הניסיון המצטבר של המדינות. יש להפנים את רעיון הטיפול באשפה כבר מגיל צעיר".

ח"כ נחמן שי (עבודה) יצא עם ארבע משלחות לחו"ל ב–2014. ביוני יצא שי לישיבת מליאה של מועצת אירופה בשטרסבורג לארבעה ימים עם ח"כ הופמן. שי ציין בדיווח על הנסיעה כי "מעבר לנושאים הרגילים שעל סדר יומה של האסיפה הפרלמנטרית, החלטנו להתמקד במסע ציבורי להחזרת שלושת הנערים החטופים" (אז בטרם התגלו גופותיהם).

צילום: רויטרס

264 פניות לנסיעות במימון גופים זרים

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) יצאה במארס לשמונה ימים בקולומביה לכנס העיור הבינלאומי, לצד נציגי משרד החוץ, השיכון, האוניברסיטה העברית, המרכז לשלטון מקומי ועוד. בוועידה השתתפו 10,000 ראשי ערים ומדינות ומומחים. שפיר הדגישה את "צורכי הדיור המשתנים של הצעירים בישראל, שלא יכולים להרשות לעצמם דירה וסובלים משוק שכירות פרוע ולא הוגן. כמו כן נסעה שפיר לסמינר פרלמנטרי בינלאומי של OECD למשך ארבעה ימים עם ח"כ שטרית.

בכנסת היוצאת אישרה ועדת האתיקה 264 פניות של ח"כים לנסוע לחו"ל במימון גופים זרים (כל נסיעה נדרשת באישור של ועדת האתיקה). בין הגופים המממנים נכללים ארגונים חברתיים ולאיכות הסביבה. אחד מהם היה ארגון ידידי כדור הארץ, ששיגר את ח"כ בר לב לירדן ליום אחד, ח"כ עדי קול (יש עתיד) יצאה לביקור בן עשרה ימים בארה"ב מטעם מרכזי המורשת בגין ורבין וקרן רוטשילד קיסריה.

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), ששימש בעבר נשיא אוניברסיטת בן גוריון, ביקש אישור לנסיעה מטעמה לשלושה ימים בגרמניה בנובמבר 2014, ולמשך חמישה ימים בארה"ב ביוני 2014. ח"כ רוזין (מרצ) הוזמנה בסוף ספטמבר 2014 לפיליפינים מטעם המפלגה הסוציאל דמוקרטית המקומית. ח"כ שאול מופז (קדימה) הוזמן על ידי קק"ל טורונטו לביקור בקנדה ובניו יורק לשבוע בספטמבר 2014. בינואר הוזמן מופז לשלושה ימים על ידי קק"ל לאוקראינה. קק"ל אף הזמינה ביולי את ח"כ הופמן לשישה ימים בקנדה.

לפי הבקשה לוועדת האתיקה, הסוכנות היהודית הזמינה את הח"כים קירשנבאום, מילר ואלקין לחמישה ימים באוקראינה בסוף אוגוסט 2014; לשלושה ימים באפריל לצרפת את הח"כים שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), הנגבי, אילטוב ושי; ואילו הקונגרס היהודי האמריקאי הזמין במאי לחמישה ימים את הח"כים דודו רותם (ישראל ביתנו) וגילה גמליאל (ליכוד) לאסטוניה וללטביה.

מהכנסת נמסר בתגובה: "הכנסת פעילה (חברה או משקיפה) בכמה ארגונים בינלאומיים. עם כינונה של כנסת חדשה, חבריה מתבקשים על ידי מחלקת קשרי חוץ להירתם לפעילות בינלאומית. הזמנות למפגשים ולכנסים המתקבלות בכנסת מופנות לחוות דעת של הגורמים המקצועיים, ולאחר מכן לאישור יו"ר הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker